Słodki zapach cytrynowej trawy

Trawa cytrynowa, zwana też cytryńcem lub palczatką cytrynową przypomina zwyczajną kępę trawy o długich listeczkach. Jej intensywny i słodki zapach jest bardzo lubiany. Jest pospolicie uprawiana w wielu krajach. Nie jest popularnie uprawiana w naszym klimacie, ale na lato spokojnie można ją zasadzić na przydomowej rabatce, a jesienią i zimą trzymać w doniczce na oknie. Można też zdobyć świeżą (można ją przechowywać w lodówce nawet do 3 tygodni).

Właściwości

lemongrass- trawa cytrynowa -mJej właściwości związane są z występującymi w roślinie składnikami odżywczymi i aktywnymi biologicznie. W medycynie ludowej wielu narodowości, wierzy się w jej uzdrawiającą moc przy przeziębieniach, bólach reumatycznych, biegunce, bólach mięśni, działa też moczopędnie i kojąco na skórę.

Trawa cytrynowa jest uprawiana głównie dla olejków, bulw liści, oraz w celu sproszkowania. Z rośliny uzyskuje się olejek cytronelowy (lemongrasowy), zawierający cytral – używany w przemyśle perfumeryjnym i medycynie (aktywnie działa przeciwbakteryjnie, trwają prace nad jej właściwościami przeciwnowotworowymi). Jest bardzo zasobna w błonnik, cynk, a także ważne i niezwykle aktywne w tej roślinie antyoksydanty, o których często przypominamy. Co ciekawe stwierdzono, że zawartość flawonoidów jest wyższa w wysuszonej trawie cytrynowej niż w w świeżej. Ma działanie fungistatyczne czyli hamuje rozwój grzybów, a także pierwotniakobójcze i bakteriostatyczne. Leczy opryszczki, stany zapalne (zwłaszcza gardła, jamy ustnej i zatok) i hamuje rozwój drożdżaków. Ponadto pobudza wydzielanie soków trawiennych, krążenie krwi i rozgrzewa ciało. Napoje dodatkiem trawy cytrynowej poprawiają koncentrację, są antydepresantem, a nawet mogą poprawić pamięć.

Zapach

Najbardziej aromatyczną jej częścią jest bulwa, która po rozgnieceniu uwalnia głębię aromatu, jeśli mamy świeżą trawę. Zapach przypomina cytrynę z nutą imbiru, ale ten zapach jest łagodniejszy i cieplejszy. Ma właściwości odświeżające – lubimy jej zapach w mgiełkach zapachowych i jako dodatek do perfum na lato…

Kosmetyka

W kosmetyce cenimy trawę cytrynową za intensywny i słodki zapach i łagodząco-odkażające właściwości. Jest stosowany w produkcji perfum, mydeł itp. Przypisuje się jej skuteczną pielęgnację cery trądzikowej.

Na przykład masaże stemplami ziołowymi są bardzo skuteczną metodą na pozbycie się tkanki tłuszczowej, wygładzenie i odżywienie skóry. Masaż najpierw oddziałuje kojąco na psychikę człowieka. Substancje czynne zawarte w stemplach odżywiają komórki skóry. Stempel jest pakunkiem ziół zawiniętych w płótno i podgrzanych na specjalnym parowniku do dość wysokiej temperatury. Takie stemple przykłada się na plecy i inne masowane części ciała. Podczas kompresji stempla z ciałem trawa cytrynowa zaczyna emitować orzeźwiającą i energetyzującą woń. Taki zabieg silnie relaksuje i odpręża. Tonizuje skórę i wspomaga układ krwionośny. Jest doskonały w stosowaniu na zwiotczałą skórę, np. po odchudzaniu.

Smak

Jej smak jest bardzo ceniony, pikantno-kwaśny, dlatego trawa cytrynowa dodawana może być do herbaty lub zaparzana jako osobny wywar, do deserów, marynat, sałatek czy zup. Ze zdobyciem sproszkowanej też nie ma większych problemów. Trawa cytrynowa jest charakterystyczna dla kuchni egzotycznej, ale jest już dostępna w wielu sklepach. Może być świeża, suszona, mrożona i marynowana. Znakomicie komponuje się z mleczkiem kokosowym np. w przygotowaniu drobiu i owoców morza. Mniam. Suszona świetnie pasuje do herbaty. Olejek lemongrasowy stosuje się też w nalewkach i aromatyzuje żar do potraw z rusztu…

trawa cytrynowa-1458917524587-d3236cc8c2c8

Tekst – Magdalena Tatar

4 thoughts on “Słodki zapach cytrynowej trawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.