Podaj Swój ulubiony kolor a powiem Ci kim jesteś

Gdybyście mieli opisać  swoje uczucia do danej osoby poprzez kolor, to jakie  odcienie przychodzą Wam na myśl? Kiedy pomyślisz o swojej pracy to jaką ma ona barwę? Kiedyś sama nie przywiązywałam większej uwagi do kolorów. Jasne, zdarzało mi się planować kolor karoserii, czy lakieru do paznokci, ale zapominałam  o tym, że postrzeganie kolorów wykracza daleko poza  wartość dekoracyjną. Przecież starożytne cywilizacje Egiptu, Grecji, Chin, Tybetu, podobnie jak kultury Indian amerykańskich, cechował głęboki kontakt z ludzkim ciałem. Jego trzonem była intuicyjna wiedza o oddziaływaniu kolorów, zaś Starożytni Egipcjanie wznosili świątynie lecznicze, w których stosowali terapię  światłem i barwą. Budowali oni specjalne komnaty wypełnione błękitem, fioletem i różem. Subtelna gama kolorów, która w nim panowała pomagała  zestroić się  energetyczne. Czy zastanawialiście się w jaki sposób kolorami możemy  świadomie wpływać na swoje samopoczucie i wreszcie jak zinterpretować siebie w oparciu o to, jakimi kolorami się otaczamy?

Goethe, autor „Teorii kolorów”, mawiał, że w wędrówce od ciemności do światła przemierzamy widmo barw. Kolor jest właściwością, jakiej światło nabiera, współistniejąc z mrokiem.

Istnieją przypadki, że niewidomi  rozróżniają kolory dotykiem. Zjawiskiem zaczęto interesować się po tym, jak pewna rosyjska gospodyni domowa potrafiła rozróżnić kolory przedmiotów trzymając nad nimi otwarte dłonie. Obecnie w Rosji prowadzone są specjalne kursy, na których uczy się ludzi widzenia bez pomocy oczu.

Droga do osiągnięcia korzyści z koloru jest łatwa. Poczujesz relaks i spokój, gdy będziesz nosiła białe i niebieskie ubrania lub zgromadzisz w swoim otoczeniu dużo  zielonych roślin. Otworzysz serce na miłość, jeżeli  będziesz miała przy sobie różowy kryształ (kwarc różowy). Twoja energia ulegnie wzmocnieniu po zjedzeniu czerwonej potrawy, ubraniu się w pomarańcze, albo noszeniu złota. Jeśli pragniesz wzmocnić zaufanie do samego siebie, albo potrzebujesz ochrony noś turkusową biżuterię i niebieską odzież. Aby lepiej się wysypiać, kup pościel w kolorze indygo. Zastanów się, jak urządzić dom oraz biuro i jakie nosić ubrania. Im wyraźniejszego koloru potrzebujesz, tym szybciej potrzebna Ci zmiana, którą on symbolizuje.

Z wszystkich  informacji na temat  oddziaływania  kolorów najbardziej  zdziwiło mnie to, że to róż a nie czerwień jest właściwym kolorem miłości, ale po kolei…

biały6

Biel to pierwszy kolor w palecie barw, który jest początkiem początków. Jest on bliski Absolutu i światła. Kojarzy się  z czystością, niewinnością i prawdą.  Co widzisz kiedy zamkniesz oczy i pomyślisz o bieli? Dla mnie jest to wstęp, czysta nie zapisana karta,  przestrzeń, która daje mi swobodę i wolność. Białym kolorem pomalowałam ściany, w momencie  gdy zdecydowałam się na niezależność. W pozytywnym wydaniu kolor ten, wskazuje dążenie do podkreślenia własnej indywidualności, dojrzałości i samodzielności. Zwróćcie proszę  uwagę, że zdecydowana większość duchowych mistrzów ubiera białe szaty i zaleca ten kolor do ćwiczeń nad rozwojem duchowym. Palenie białej świecy podczas medytacji oczyszcza miejsca z energii i nadmiaru emocji które zostają po wizytach różnych osób, ale także ułatwia zbliżenie się do Absolutu.

Kolor żółty, ulubiony kolor Konfucjusza i buddyjskich nauczycieli duchowych. To kolor seksualności, życiodajnego ciepła, który rozwija kielichy kwiatów, rozgrzewając powietrze i przyspieszając dojrzewanie owoców. Jest  to również kolor relacji,  potrzeby kontaktu z drugim człowiekiem, potrzeby wymiany informacji i nabytej wiedzy. Na żółto  ubierają się osoby, których komunikacja z innymi jest zakłócona, którzy nie potrafią otwarcie mówić o swoich problemach lub mówią dużo i o wszystkim, unikają zaś mówienia o sobie. 

główne1

Pomarańczowy jest ciepłym i pełnym energii kolorem. Kojarzy się z owocami, egzotyką, kwiatami, ptakami i motylami. Pojawia się w przyrodzie jako przykład szczególnego piękna, rozjaśniając szarość kory lub zieleń traw. Kiedy zamykam oczy i myślę o pomarańczowym przypominam sobie zjawiskowy zachód słońca. Pomarańczowy sprawia miłe wrażenie, wysyła sygnał o spontaniczności, żywości i przyjaznym nastawieniu. To kolor hedonistów, smakoszy życia, którzy potrafią z niego czerpać. Korzystaj z tego koloru, aby odzyskać optymizm i odnaleźć swój cel w życiu. Przesłanie koloru pomarańczowego to: mam wystarczającą ilość energii, aby osiągnąć wszytko czego zapragnę, potrafię wyznaczać sobie konkretne cele.

 czerwony1

 

Kolor czerwony budzi emocje. W relacji  partnerskiej, jest to raczej kolor  rzucania talerzami, niżeli dawania sobie słodkich dowodów miłości.  W filmie Matrix Neo widzi kobietę ubraną w czerwoną, sexowną sukienkę w momencie, kiedy ma zostać odwrócona jego uwaga. Jest to kolor, który skupia na sobie i odciąga od tego co istotne, ale kojarzy się z krwią,  życiem, energią, żywiołowością, agresją i działaniem. Czerwony działa „jak płachta na byka”, zachęcając aby wejść w tę „akcję”. Nie mogę pominąć erotycznej wymowy tej barwy.

Nie bez powodu kobiety od lat malują usta i paznokcie na czerwono. Nawet nie znając symboliki, podświadomie wiedzą, że ich ukochany najsilniej zareaguje na czerwona bluzkę czy spódnicę. Reasumując, ubierając się na czerwono mówisz: rozsadza mnie energia, chcę działać, zauważ mnie i podziel moją pasję, doceń moje możliwości, bo jestem najlepsza.  

Kolor różowy kojarzyć się będzie z delikatnością dziecięcego świata, dlatego, że tylko  dzieci potrafią kochać tak bezwarunkowo i ufnie.  Jego prawdziwe znaczenie zostało zmącone  kultem lalek Barbi i  słodkim kiczem – a tak naprawdę kolor ten symbolizuje takie wartości jak: czysta miłość, siła osobista i spełnienie. Przesłanie tej barwy to: zaopiekuj się mną, kochaj mnie z rodzicielską delikatnością i czułością.

różowy

Kolor brązowy przywołuje na myśl grunt świeżo  zaoranej ziemi. Gleba to przede wszystkim oparcie, podstawa, to po czym stąpamy, co daje stabilizację i poczucie bezpieczeństwa. Kojarzy się z tym wszystkim, co symbolizuje żywioł ziemi: konkret, praktyczność, pracowitość, sumienność. Ludzie, którzy szukają tej barwy potrzebują tego, co ona utożsamia, charakteryzują się brakiem pewności siebie, spokoju, stabilizacji. Mogą wykazywać się także pewną nieugiętością poglądów. Chcieliby znaleźć pod stopami silne oparcie, które pozwoliłoby im spokojnie iść przez życie, ale również odnaleźć oparcie w sobie samych, bo prawdziwa moc tkwi wewnątrz, a nie na zewnątrz.
Zwolennicy brązów obawiają się, że  nie są wystarczająco dokładni i sumienni, dlatego dokładają wielu starań i energii być odnaleźć perfekcję we wszystkim co robią. Zdają się mówić: ” Brak mi wiary w siebie, ale jestem perfekcyjnym pracownikiem.”

brązowy2

Kolor zielony to zdrowie, witalność i wzrastanie. Jeśli zamkniesz oczy i wyobrazisz sobie kolor danej relacji jako zielony, oznacza to, że coś między wami dopiero kiełkuje i wzrasta. Kolor ten daje nam relaks, kojarzy się z odpoczynkiem na łonie natury. Przyroda pozostaje w całkowitej harmonii z kosmosem, dlatego właśnie ubieranie zielonego koloru daje nam namiastkę bycia w harmonii, wyciszenia, którego w ówczesnym przyspieszonym życiu bardzo nam brakuje. Noś kolor  zielony kiedy czujesz  ogromną potrzebę uporządkowania swoich emocji, kiedy brakuje Ci wewnętrznej harmonii. Główne jego przesłanie to: jestem bardzo wrażliwy, chcę wyciszyć się i skupić na sobie, by odnaleźć równowagę, tęsknię do harmonii. 

zielony2

Kolor niebieski  koi  z bólu, łagodzi wszelkie cierpienie.  Jest doskonały na dolegliwości bólowe, dlatego terapia tym kolorem jest stosowana przy chorobach reumatycznych, kontuzjach i zwichnięciach. Zwiększa produkcję białych ciałek krwi, uśmierza ból,  jest kolorem ochładzającym mającym silne właściwości uspokajające. Niebieski to kolor osób inteligentnych i twórczych, które  kreują przestrzeń własnego  życia wedle swojego uznania. To także ludzie z misją, społecznicy  którzy chcieliby po sobie coś zostawić, to uzdrawiacze, artyści, pisarze.

Niebieski mówi: chcę być niezwykły, niepowtarzalny, chcę zdobyć dobrą sławę i pozostawić po sobie moje dokonania, chcę być mądry, inteligentny i twórczy.

niebieski1

Kolor granatowy to kolor munduru, zasad, porządku,biura, pracy i  zarządzania. Jest to kolor struktur i urzędów, dyscypliny, związany z nabywaniem wiedzy, nauką.
Kolor ten  jest także odpowiedni dla ludzi autorytarnych, liderów, którzy chcą przewodzić innymi. Osoby te,  lubią ład, porządek, dyscyplinę, najlepiej się czują, gdy mają wszystko pod kontrolą.
Główne znaczenie granatu to: chcę kontrolować swoje otoczenie, jestem odpowiedzialna i wiem najlepiej co i jak najlepiej zrobić, zaufajcie mi i pozwólcie sobą pokierować.

granatowy1 (1)

Kolor fioletowy to ulubiony kolor ezoteryków, poszukiwaczy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące sensu istnienia. Uosabia wszystko, co niezwykłe, niecodzienne, tajemnicze. To kolor ducha, przebaczenia i wybaczenia, uwolnienia od cielesności i fizycznego ciała. Kolor fioletowy działa szczególnie korzystnie na system nerwowy i wskazany jest dla osób zajmujących się pracą twórczą, którzy są często w stanie stresu i napięcia, przeciwdziała bezsenności, uśmierza newralgiczne bóle głowy, oczyszcza i ożywia krew. Stosowany w leczeniu z ciężkich chorób zakaźnych, reumatyzmu i epilepsji. Kolor fioletowy stosuje się w leczeniu blizn, cellulitisu, łagodzi objawy bezsenności, napięcia oraz stresu, reguluje wydzielanie hormonów. Kolor fioletowy jest kolorem skruchy.

Główne znaczenie fioletu to: chcę poznać odpowiedzi na najważniejsze pytania, jestem uduchowiony, wrażliwy, mam niezwykłe zainteresowania i wyróżniam się spośród zwykłych zjadaczy chleba moją głęboką wiarą.

Kolor szary to mgła, tajemnica, cień i nieprzenikniona zasłona zapadającego zmierzchu. Człowiek, który ubiera szare ubrania pokazuje że sam sobie świetnie poradzi ze wszystkim, że nie potrzebuje ani dobrych rad, ani też pomocy z zewnątrz. Chce pozostać w ukryciu. To kolor wszystkich nieśmiałych, którzy nie chcą zwracać na siebie uwagi. Kiedy masz z kimś szarą relację to znaczy, że nic już was nie łączy.

czarny

Kolor czarny to noc, ciemność, ale przede wszystkim żałoba. W naszej kulturze kolor ten odzwierciedla tęsknotę za kimś, kto odszedł na zawsze, za etapem życia, który bezpowrotnie się zakończył. Ten kolor oznacza żal za czymś czego już nie ma,  za stracona szansą. Czerń  jest smutkiem i tęsknotą, pokazuje potrzebę zaspokojenia wewnętrznej pustki, wyciszenia rozpaczy. Noszą go osoby, które szukają swojej drugiej połowy, które ponoszą porażkę raz po raz tracąc kolejnych partnerów. Jest próbą zdystansowania się do świata, a wręcz obrażenia się na cały świat.

Przesłanie czarnego to: umieram z tęsknoty za miłością, pozwól mi uporać się ze swoim smutkiem. Chcę sama odnaleźć w sobie energię do działania, aby rozwiązać swoje sprawy.

Mam nadzieję, że na co dzień zauważacie  kolor przelatującego ptaka, rośliny, doceniacie jaki kolor może mieć dla  Was szczególną wartość. Znajomość symboliki kolorów jest czymś bardzo ważnym. Kolory mówią kim jesteśmy, śpiewają i grają własną wibracją. Kolor może nam pomóc, ale i zaszkodzić  w zależności od emocji samopoczucia, zdrowia.

Tekst – Dorota Pawelec

2 thoughts on “Podaj Swój ulubiony kolor a powiem Ci kim jesteś

  1. Nie do końca to do mnie pasuje. Połowicznie czarny tak, ale nie pod kątem miłosnym. Szary też nie tak w 100% procentach. Nie pasuje ta samodzielność i radzenie sobie samej ze wszystkim.

    1. Właśnie w tym jest sens. Nie każda osoba idealnie zawiera się w jednym kolorze. Jesteśmy różnorodni i często stanowimy połączenie kilku odcieni. Stajemy się żywą gamą barw 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.