Historia sukienek, które zmieniły oblicze mody

Pewne kreacje, wzory I kolory spowodowały, że moda damska już nigdy nie była taka sama. To dzięki tej innowacji i nowej wizji projektantów, świat mody zmienił swoje oblicze. Z pozoru kontrowersyjne I zbyt odważne – w rezultacie uniwersalne I niezwykle popularne. Razem ze sklepem Modbis.pl przedstawiamy wam sukienki, które zmieniły naszą garderobę.

 

Mała czarna – Coco Chanel

 

Początek lat 20-tych ubiegłego wieku. Francuski lokal, zamieszkały przez jedną z najsłynniejszych I najbardziej cenionych projektantek – Coco Chanel. Jej zadaniem jest stworzyć i poniekąd odświeżyć krój dotychczasowej “małej czarnej”. Przez lata utożsamiana była ze strojem żałobnym, przez co potencjał klasycznego kroju stracił na uroku. Amerykański Vogue, chcąc zmienić pojmowanie tego kroju, zaufał Coco na tyle, że nowy szkic sukienki opublikował niemalże natychmiast, dopisując zdanie orzekające o nowej, lepszej elegancji.

Czarna, prosta sukienka, o lekko ołówkowym dole. Sięgała kolan i doskonale podkreślała damską figurę. Co ciekawe – pierwszy odbiór projektu był negatywny, a sama sukienka została okrzyknięta zbyt frywolną I odważną. Z czasem jednak alternatywa dla długich sukni zyskała na popularności, a sam krój ewoluował na przestrzeni lat.

 

Sukienka w kształcie litery “A”- Marlilyn Monroe

 

Każdy z nas kojarzy słynną scenę z filmu “Słomiany Wdowiec”, w której to na skutek podmuchu przejeżdżającego metra, podwija się sukienna aktorki. Plisowany dół, układany na wzór litery “A”, z wiązaniem na szyi I głębokim dekoltem, stał się ikoną lat 50-tych. Legenda głosi, iż sama sukienka pochodziła z niewielkiego butiku I kosztowała symboliczną kwotę. Na skutek tej jednej sceny I wdzięków słynnej Monroe, jej wartość powiększyła się, osiągając ostatecznie wartość prawie 5 milionów dolarów. Dekolt w literę “V”, układane plisy I wiązanie, uwydatniające plecy i ramiona stały się symbolem seksapilu. Po dziś dzień, klasyczne sukienki krojone w kształt litery A, inspirowane są właśnie tym pamiętnym, kremowym pierwowzorem.

 

Przezroczysta sukienka Cher

 

Cher – jedna z najsłynniejszych piosenkarek ostatnich lat, słynąca z oryginalnej barwy głosu I kontrowersyjnych stylizacji. O ile dziś koronki, prześwity I kuse kroje nie robią na nas większego wrażenia, o tyle w latach 70-tych propozycja piosenkarki okazała się być niezwykle odważna. Cher, w 1974 roku, pojawiła się w Metropolitan Muzeum w kusej sukience projektu Boba Mackie. Długa suknia, z piórami przy kostkach I nadgarstkach, posiadała prześwity, sprawiając wrażenie przezroczystej. Pozorna nagość okazała się być początkiem trendów związanych z koronkowymi sukienkami, bluzkami z siateczki lub półprzezroczystymi koszulami. Pomimo głosów sprzeciwu I krytyki, ostatecznie model stał się prawdziwym hitem, o którym pamiętamy do dzisiaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.