TO CO BOLI U INNYCH – O RELACJACH Z LUDŹMI

 

Relacje z ludźmi zawsze pokazują mi mój świat wewnętrzny. Jeśli chcesz poznać swoją mentalność, doceń to w czym inni cię wkurzają. Zacznij świadomie do tego podchodzić. No bo jak to jest, że ja przecież cenię relacje oparte na bliskości, ale jakoś tak dziwnie się składa, że przyciągam partnerów zabetonowanych emocjonalnie…

Albo drugi przykład. Wydaje mi się, że jestem uosobieniem taktu i uprzejmości, a zupełnie nieoczekiwanie dla siebie samej – wpycham się do kolejek w sklepach. Bardzo często spotykam ludzi agresywnych, którzy „potrafią się rozpychać w życiu łokciami”. Jest mi trudno w ich towarzystwie, ale nieustannie ich przyciągam…jak to jest?! Im bardziej boję się swojej wojowniczej części natury, tym więcej wojowników będzie wokół mnie. Różnego rodzaju agresorzy, gruboskórni i bezczelni będą stawać na jego drodze, by obudzić we mnie uśpioną kłótliwość, której tak się wstydzę.

Kiedy naprawdę zrozumiałam, że ludzie odbijają mnie samą – poczułam ulgę. Przestałam trzymać się fantastycznych rojeń, że „Ci źli, nieczuli ludzie przestaną mnie w końcu tak traktować!”

Ludzie pokazują mi moje nieuświadomione części. Im bardziej czegoś w sobie nie akceptuję, boję się tego, wstydzę – tym silniej przeszkadza mi to w innych. No, ale jak tu zaakceptować swoje ciemne strony… zauważyć w ogóle, że się je ma! Znaczniej wygodnie jest myśleć o sobie w samych superlatywach jak na rozmowie w sprawie pracy. „ Jestem miła i negocjacyjna…to nic, że podświadomie prowokuję sytuacje, w których wciąż będę udowadniać swoje racje” „Świetnie radzę sobie w życiu …staram się jednak nie zauważać takich maleńkich sytuacji, w których daję się wykorzystywać innym” „Jestem szczera…ale do końca nie potrafię przyjąć co inni o mnie myślą”

Magia lustra. Shame on me! Zauważ swoje ciemne strony, bez wielkiego wyrzutu sumienia! Ja nie mogę być przecież kłótliwa…nieeee jaaaa? Cień zaakceptowany i pokochany zaczyna się rozjaśniać. Dowiadujemy się nowej prawdy o sobie. Zaczynamy rozumieć, co nami sterowało całe życie i jacy jesteśmy naprawdę. Prawda powoduje luz w nas samych i rzecz jasna w innych. Jest im łatwiej w towarzystwie osoby, która a taką wyrozumiałością patrzymy na bliźnich, rozumiejąc doskonale, że zło z którym walczy, jest w niej samej.

Druga strona medalu jest taka, że lustro ma swoje korzyści. Ile dajesz tyle otrzymasz! Jak zaufasz innym, to oni zaufają tobie. Jeśli chcesz przestać walczyć, przebacz swoim wrogom. Jeśli chcesz, aby inni cię słuchali, sam zacznij to robić. Chcesz obfitości, zacznij codziennie dziękować za wszystko co masz.

Na deser kilka cytatów o relacjach. W końcu to temat na całe życie.

Ja robię swoje i ty robisz swoje.
Nie jestem na tym świecie po to, aby spełniać twoje oczekiwania.
A ty nie jesteś po to, by spełniać moje.
Ty jesteś ty, a ja jestem ja.
Jeśli uda nam się spotkać – to cudownie.
Jeśli nie – to trudno. FRITZ PEARLS

Ludzie są tak niezwykli jak zachody słońca, jeśli pozwolisz im takimi być. Kiedy patrzę na zachód, nie łapię się na mówieniu: “Rozjaśnij nieco pomarańcz w prawym rogu.” Nie próbuję kontrolować zachodu. Oglądam go z zachwytem nad tym, jak się rozprzestrzenia. CARL ROGERS

Im bardziej potrafię utrzymać relację wolną od osądów i oceny, tym bardziej to pozwoli drugiej osobie dotrzeć do punktu, gdzie rozpoznanie przez nią umiejscowienia oceny, centrum odpowiedzialności, leży wewnątrz niej.CARL ROGERS

Poczucie wartości może wzrastać tylko w atmosferze, w której indywidualne różnice są doceniane, błędy tolerowane, komunikacja jest otwarta, zasady są elastyczne – w takim rodzaju atmosfery, która jest odnajdywana w rodzinie, w której wzajemnie się pielęgnują. VIRGINIA SATIR

Dorota Pawelec – jestem autorką platformy „Babski blues”,  piszę teksty o własnym rozwoju, moich przemyśleniach i transformacjach. Przeprowadzam wywiady o świadomej kobiecości, życiu i pasjach. To co mnie fascynuje to wspieranie ludzi w zmianach, świadomym rozwoju, wybieraniu drogi spójnej ze swoim wewnętrznym kierunkiem. Współtworzę Fundację Życie Od Nowa, której misją jest pomoc tym którzy znaleźli się w sytuacji choroby czy wypalenia zawodowego i chcieliby zacząć żyć w zgodzie ze sobą. Moją pasją jest przedsiębiorczość z pasją, budowanie firmy na zasadach partnerstwa w oparciu o swój wewnętrzny potencjał. Przeprowadzam wywiady i filmy reklamowe pokazujące odpowiedzialnych przedsiębiorców. Prywatnie jestem mamą trójki Dzieciaczków.

fot. Agnieszka Małek – zdjęcie wykonano na the world’s biggest eye contact experiment 2016 w Lublinie

One thought on “TO CO BOLI U INNYCH – O RELACJACH Z LUDŹMI

  1. Już wcześniej słyszałam o tym, że najbardziej denerwują nas u innych te cechy i zachowania, które sami posiadamy i wykonujemy, ale nie jestem pewna na ile się to sprawdza u mnie. Zauważyłam to natomiast u innych. Na pewno warto to przemyśleć. Piękny cytat Carla Rogersa. A post polecam u siebie:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.