TANTRA TO ŚCIEŻKA MIŁOŚCI – WYWIAD Z SANTOSHI AMOR

Zapraszamy na wywiad ze wspaniałą międzynarodową nauczycielką tantry Santoshi Amor z Hiszpanii. Jako młoda ambitna kobieta ukończyła architekturę i była zaręczona z przystojnym bankierem, który bardzo ją kochał, jednak ona czuła, że życie które oferuje zachodni świat nie do końca ją satysfakcjonuje. Udała się na wycieczkę do Indii i tam trafiła do komuny Osho w Punie. Została kolejne 12 lat by zgłębiać ścieżkę tantry, medytacji, terapii. Obecnie jest jedną z najlepszych nauczycielek tantry na świecie i  w Polsce. Przyjeżdża tu kilka razy w roku, by dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z polskimi kobietami. O swoim życiu i o tantrze opowiedziała swojej uczennicy Annie Sokołek. 

Anna Sokołek: Witam Cię Santoshi!
Santoshi: Witaj Aniu!
A: Santoshi, od kilku lat tantra coraz mocniej wchodzi do Polski, jednak wiele osób nie wie czym ona jest. Jak wytłumaczyłabyś czym jest tantra komuś kto nigdy o niej nie słyszał?
S: Tantra jest ścieżką życiową. Tantra mówi „TAK” dla chwili obecnej, obejmuje i celebruje każdy aspekt życia. Daje Ci narzędzia do zrozumienia i zaakceptowania Twojej natury jako całości, w Twoim świetle i w Twojej ciemności. Tantra wydarza się tu i teraz, w Twoim domu, w markecie, w pracy czy w łóżku. Jest o byciu a nie robieniu.
Tantra jest ścieżką transformacji i odkrywania tego kim jesteś poprzez usuwanie wszystkich przekonań, zasad i konceptów umysłu i pozostawia Cię w nagości, byś mogła poczuć się luźno i naturalnie. Tantra daje Ci przestrzeń byś była dzika, poza koncepcjami kultury, ukorzenia Cię w Twoim ciele, byś mogła ufać swoim zmysłom, czuć głęboko każdą wydarzającą się chwilę.
Tantra zaprasza Cię byś była Sobą w pełni swojej witalności. Jest przede wszystkim ścieżką miłości: do swojego ciała, do Ziemi, do Samego Siebie i innych. Tantra pokazuje Ci jak się zrelaksować i po prostu być. Sprawia, że możesz być niewinny i posiadać mądrość. Sprawia, że jesteś spontaniczny, głęboko zanurzony w życiu, w egzystencji.
Tantra jest ścieżką radosną, bo miłość to radość.
A: Jak tantra wpłynęła na Twoje życie?
S: Jestem na ścieżce tantry już od 22 lat, kiedy to porzuciłam moją karierę, ówczesnego narzeczonego i bezpieczne życie na zachodzie by dołączyć do międzynarodowej komuny Osho w Indiach w Punie, więc trudno mi powiedzieć jaka byłam wtedy.
Ale pamiętam, że byłam młodą architektką i kochałam mój zawód. Jednak było coś wysiłkowego w tym, musiałam wkładać dużo energii w robienie tego. Obecnie w mojej pracy jestem bardzo spokojna. Mogę po prostu być Sobą i nie ma w tym żadnego wysiłku.
Przed wstąpieniem na ścieżkę tantry byłam z przystojnym mężczyzną, który był bardzo zakochany we mnie, ale nasze życie seksualne było monotonne i często walczyliśmy ze sobą. Teraz, pomimo że jestem o wiele starsza to moje życie seksualne jest o wiele bardziej soczyste i piękne. Oczywiście, kłócę się czasem z moim ukochanym, bo to jest część życia i relacji z drugą osobą, ale nie ma w tym walki. Dajemy sobie przestrzeń na głębsze odczucie swoich cieni i powracamy do miłości, kiedy jesteśmy na to gotowi.
Byłam tzw.: „grzeczną dziewczynką”, zawsze robiłam wszystko „tak jak trzeba” i odnosiłam wiele sukcesów w tym co robiłam biorąc pod uwagę standardy społeczne, ale jakaś część mnie nie była była zaspokojona. Czułam, że w moim sercu jest znacznie więcej, odczuwałam jakąś tęsknotę. Tantra pokazała mi drogę do spełnienia. Nauczyła mnie, że zdrowo jest kochać Siebie, że to nie jest samolubstwo. Więc stałam się zakochana. Nigdy nie doświadczyłam tyle miłości od ludzi jak to się dzieje teraz. Tantra nauczyła mnie jak dotykać ludzi nie tylko poprzez dotyk, ale również poruszać ich moimi słowami. Nauczyłam się odczuwać głębiej Siebie i ludzi wokół mnie. Teraz czuję o wiele mnie lęku a w zamian za to czuję więcej wolności, nie martwię się tak bardzo co inni o mnie myślą bo wiem, kim jestem i jaka jest prawda mojego serca i to jest dla mnie najważniejsze.
Tantra przetransformowała moje życie i Ciebie też przetransformuje, jeśli odważysz się wejść na tę ścieżkę, staniesz się królową lub królem swojego życia. Niezależnie od tego czy żyjesz na ulicy czy masz mnóstwo pieniędzy poczujesz się najbogatszą osobą na świecie bo będziesz wiedziała KIM JESTEŚ. I nie ma nic bardziej uwalniającego niż takie poczucie.
Tantra za każdym razem sprowadza mnie do tego miejsca gdzie wszystko jest możliwe i nic tak naprawdę nie jest przeszkodą.

 


A: W naszym społeczeństwie tantra kojarzy się tylko z sexem, a że jest to w Polsce temat tabu to jest wokół niego wiele nieporozumień, niedomówień. Co mogłabyś powiedzieć na temat sexu w tantrze?
S: Tantra jest czymś znacznie głębszym niż tylko instrukcją jak polepszyć Twoje życie seksualne a ponieważ to jedyna ścieżka duchowego rozwoju, która nie odrzuca seksualności człowieka jest często kojarzona wyłącznie z sexem. Ale ścieżka tantry jest czymś o wiele szerszym. Oczywiście jeśli będziesz kroczyła ścieżką tantry Twoje życie seksualne obierze nowy kierunek. Tantra pokazuje Ci jak obudzić Twoją wrażliwość i pozwolić energii płynąć przez Twoje ciało. I kiedy Twoje ciało się otwiera i Twoja energia się uwalnia stajesz się naturalnie bardziej wrażliwy, bardziej żywy i orgazmiczny. Tantra uczy zdrowej i świadomej seksualności z dala od zniekształconych przekonań jakie proponuje społeczeństwo mocno osadzone w pornografii. Tantra zaprasza Cię do porzucenia pomysłów i celów, zaprasza Cię do odczuwania i bycia obecnym w danym momencie, w tym co jest, do bycia otwartym, spontanicznym i kreatywnym. Tantra łączy sex z miłością, pozwala Ci zrozumieć i uwolnić stare zranienia by otworzyć się na zaufanie. A kiedy jest miłość i zaufanie, sex nie jest już wyścigiem albo drogą do uwolnienia napięcia i staje się głębszym doznaniem. Sex jest wtedy bezczasowy, przyjemny, jest obecny, jest ogniem i miłością, jest dziki i relaksujący, jest zawsze nowy, świeży i staje się modlitwą.
I oczywiście społeczeństwo boi się sexu, ponieważ energia seksualna sprawia, że jesteś wolny a wolnych ludzi ciężko kontrolować.
I oczywiście, by zanurzyć się w świecie tantry potrzeba odwagi. Musisz być gotowy, żeby oddać wszystko za wolność. Ale jak tylko przekroczysz te drzwi i ograniczenia swoich lęków po drugiej stronie czeka na Ciebie miłość i satysfakcja. Pytanie brzmi: czy jesteś gotowy, by żyć w pełni?
A: Od kilku lat prowadzisz fantastyczne warsztaty tantry dla kobiet. Jak to się stało, że trafiłaś z nimi właśnie tu?
S: Cztery lata temu wydarzyła się duża zmiana w moim życiu, rozstałam się z moim partnerem, z którym przeprowadziłam ponad 80 treningów w 17 krajach na całym świecie. I wtedy poczułam, że jest dla mnie czas by uczyć tylko kobiety. Polska była krajem, w którym już wtedy prowadziłam warsztaty dla kobiet. I tu zadziało się coś niesamowitego. Poczułam się tutaj tak kochana, tak doceniona, tak w domu, ale również czułam wyzwania jakie te kobiety mi stawiają, że postanowiłam kontynuować i rozwijać te warsztaty w Polsce, tak byśmy mogły jeszcze głębiej odkrywać swoją kobiecą naturę. To było cztery lata temu, wtedy w grupie było 12 kobiet, dziś na moich warsztatach jest ponad 40 kobiet i wiele czekających, by uczestniczyć, ale nie ma tak dużej sali. Więc przekazuję moją wiedzę moim uczennicom bo czuję, że kobiety potrzebują przestrzeni, by mogły wzrastać i lśnić swoją kobiecą mocą. Jest to dla mnie ogromna radość, gdy widzę jak kobiety rozkwitają. I chcę również dodać, że jestem zakochana w polskich kobietach. Jesteście tak silne, tak szczere, odważne i wrażliwe i macie gorące serca. Tak jak Wy dorastałam w katolickim społeczeństwie, więc rozumiem Wasze trudności w kochaniu Siebie bez czucia się za to winną. Jestem tu po to, aby wesprzeć Was w odnalezieniu radości i przyjemności, wolności, kreatywności bo wiem, że razem możemy lśnić mądrością naszych serc.
Lubię również żartować, że we wcześniejszych wcieleniach musiałam być wiedźmą i że spalili mnie na głównym placu w Warszawie… A teraz powracam, gotowa by pomóc moim siostrom by się wyzwoliły i przemieniły swoje życie w celebrację miłości, mądrości, piękna i kreatywności. Czasy inkwizycji już minęły i wiedźmy powróciły do Polski. A wiedźma oznacza „tą, która wie”, czyli mądrą kobietę pełną blasku i wolności.

 

A: Czym są tantryczne kręgi kobiet, które prowadzisz w Polsce? Opowiedz o idei kręgu.
S: Od starożytnych czasów odbywały się spotkania w kręgach po to by nawiązywać więź. Te zgromadzenia były niezwykle karmiące dla obu płci. Mężczyźni szli na polowanie a kobiety wspólnie gotowały czy robiły na drutach. To były miejsca relaksu i nabierania energii we własnym „plemieniu”. Moje warsztaty są właśnie taką okazją do spotkania i do bycia nakarmionym, by wzmacniać swoją kobiecą energię, by uzdrawiać stare zranienia i rywalizację. To miejsca, by pomóc sobie nawzajem poprzez dzielenie się tym, co dotyczy nas wszystkie. To okazja, by wspólnie z innymi kobietami eksplorować co to znaczy być zintegrowaną kobietą. To przestrzeń do poznawania swojego ciała i jego sekretów, zmysłowości i ogromnej możliwości do przeżywania rozkoszy. To przestrzeń na nasze emocje bez oceniania ich, to przestrzeń na transformowanie naszych łez w miłość, złości w moc, niepewności w kreatywność, wprowadzanie naszych marzeń w życie. To miejsce na odkrywanie swojego potencjału i wzmacnianie Siebie poprzez dzielenie się kim jestem wśród innych kobiet. To okazja by dać i dostać miłość od kobiet i w ten sposób uzdrawiać tęsknotę za miłością od matki. W tych kręgach stajemy się siostrami, matkami dla Siebie, mistrzyniami i służącymi, inspiracją dla innych. Dotykamy źródła naszej kobiecości i odkrywamy moc i odwagę, aby pokazać to światu.
To miejsce by być seksualną, zmysłową, kreatywną, dziką, delikatną, świętą. Wspólnie tworzymy przestrzeń by się modlić dla świata, wiedząc, że drogą do zmiany jest najpierw nasza własna transformacja. To bezpieczna przestrzeń by doświadczać swoich lęków i stawiać im czoła i w ten sposób odważać się by iść w nowe życie. Kręgi kobiet są intensywne, magiczne, konfrontujące, wspierające, inspirujące, odświeżające. Kobiety, które tego doświadczyły wiedzą o tym, a ich życie to pokazuje.


A: Mam zaszczyt być Twoją uczennicą od kilku lat i doświadczać tej transformującej mocy, która dzieje się moim życiu dzięki tym kręgom! To jest niesamowite!
S: Dokładnie! Zauważam, że po moich kręgach kobiety zaczynają się inaczej poruszać, mówią bardziej miękko a zarazem pewnie, ośmielają się śmiać głośniej i nie boją się być zobaczonymi we łzach, stają się bardziej spontaniczne, filuterne, opiekuńcze…stają się magnetyczne. To jest ich wewnętrzny blask, który dumnie zaczyna lśnić i oświeca świat, który ich otacza. Więc jeśli czujesz, że w jakiejś części Ciebie nie żyjesz w pełni, że czegoś Ci brakuje, że chciałbyś doświadczać od życia więcej miłości, więcej radości, więcej przygody, że chciałbyś żyć głębiej, bardziej kreatywnie… to te kręgi są dla Ciebie… one wyciągną Cię z tego bezpiecznego pudełka, w którym żyjesz i spowodują, że zaczniesz rozkwitać do swojego pełnego potencjału jako kobieta.
A: Od kilku lat organizujesz na Ibizie międzynarodowy Festiwal Tantry oraz Ibiza Goddess Retreat. Proszę opowiedz coś więcej o tych wydarzeniach.

S: Ibiza jest prawdziwym skarbem w sercu Europy, jest piękną kobiecą wyspą, która przyciąga międzynarodową kreatywną społeczność. Czuję się pobłogosławiona, że moja domowa świątynia jest właśnie tam na tej pięknej i zmysłowej wyspie Morza Śródziemnego.„Ibiza Tantra Festival” jest bardzo unikatowym wydarzeniem. Gromadzi ponad 300 osób z ponad 30 różnych państw całego świata. Wszyscy są tu mile widziani, zarówno początkujący jak i doświadczeni tantrycy. To wyjątkowa okazja by doświadczyć tantrycznej społeczności. Zapraszam wielu międzynarodowych nauczycieli, by dzielili się swoim podejściem do tantry, są wspaniali muzycy i Dj’e oraz pokazy ognia. Festiwal odbywa się w czterogwiazdkowym hotelu z prywatną plażą tylko dla nas tak by w bezpiecznej przestrzeni doświadczać co to znaczy być zintegrowanym, wolnym i pełnym miłości człowiekiem. Wszystkie informacje znajdziecie na naszej stronie: www.ibizatantrafestival.com
Organizuję także na Ibizie wydarzenie tantry tylko dla kobiet. Rekomenduję je szczególnie kobietom, które zaczynają ścieżkę tantry, ale być może czują się onieśmielone by uczestniczyć w zajęciach razem z mężczyznami albo tym, które chciałyby poczuć swoją moc będąc wśród kobiet. Podczas tego wydarzenia wzmacniamy się w karmiącej obecności innych kobiet.

A: Dziękuję Ci za rozmowę i za to co robisz dla polskich kobiet!

S: Dziękuję. To wielka przyjemność dla mnie!
Zapraszamy na warsztaty z Santoshi, które odbywają się w ośrodku „Tu i Teraz” w Nowym Kawkowie k. Olsztyna. Najbliższe warsztaty z Santoshi w Polsce:
„Czerwona Tara. Inicjacja do kobiecej mocy” odbędzie się od 13 – 18 marca 2018r
„Ucieleśniona Boginii. 4 moduł zaawansowany” 22 – 28 czerwca 2018r
„Biała Tara. Moc miłości” 28 lipca – 3 sierpnia 2018r

Od 15 lutego  2018 zapraszamy na nowa stronę internetową www.tantrawoman.com

Jeśli chciałybyście dowiedzieć się więcej na temat tantry dla kobiet to zapraszamy Was na spotkanie pt.: „Czym jest tantra dla kobiet”, które odbędzie się 16 lutego o godz. 18.30 w ośrodku „FaraRaRa” w Lublinie, ul. Plac po Farze 6.
Zapisy i wszelkie informacje:

Kontakt z organizatorką:
Anna Sokołek
516 006 388
tantrawomanpolska@gmail.com

Rozmowę przeprowadziła Anna Sokołek – trenerka tantry dla kobiet w polskiej szkole Santoshi Amor. Spełniona wokalistka, trenerka śpiewu oraz głosu po Akademii Muzycznej w Katowicach. Od kilku lat prowadzi holistyczne warsztaty pracy z głosem i ze śpiewu intuicyjnego dla kobiet. Prowadzi tantryczny krąg kobiet w Lublinie. Obecnie Ania jest w trakcie rocznego profesjonalnego kursu masażu tantrycznego w szkole Johna Hawkena i Freyi Wolnej. „Life is not a problem to be solved but a mistery to be lived” 🙂  Więcej na: www.annasokolek.com., www.uwolnijswojglos.plwww.tantradlakobiet.pl

2 thoughts on “TANTRA TO ŚCIEŻKA MIŁOŚCI – WYWIAD Z SANTOSHI AMOR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.