Mistrzyni majsterkowania wybiera spawarkę

Spawarka

Spawarka to bardzo przydatne urządzenie. dla wszystkich majsterkowiczów. Pozwala na łączenie ze sobą różnych kawałków metali. Aby było to możliwe wykorzystuje się różne spoiwa (elektrody). Spawarka działa w ten sposób, że zarówno spoiwa jak i metale topią się i łączą. Jest to urządzenie, które przez stereotypy przede wszystkim jest skierowane do mężczyzn, jednak w dzisiejszych czasach wiele kobiet musi wziąć wszelkie domowe obowiązki na głowę. Dlatego także kobiety powinny wiedzieć jak działa taki sprzęt, jak się go używa i o czym pamiętać podczas zakupu. 

Budowa spawarki

 

Spawarka to urządzenie, które nie jest zbyt skomplikowane jeśli chodzi o budowę. Najważniejszy element to zasilacz. Dzięki niemu można kontrolować aparat sterujący. Spawarka posiada także przewód i specjalnych uchwyt oraz zacisk. Najlepsze modele mają także system pozwalający na chłodzenie. Do spawarek trzeba dodatkowo nabyć specjalne elektrody, różnią się one zależnie od konkretnych urządzeń. 

Rodzaje spawarek

 

W sklepach dostępne jest kilka rodzajów spawarek. Do najbardziej popularnych należą spawarki typu MMA, używa się je głownie w domu. Są rzadziej spotykane są w zakładach profesjonalnych. Aby spawanie było możliwe konieczne są elektrody otulone. Rozgrzany topnik wytwarza specjalną gazową otulinę, która umożliwia połączenie się dwóch części. Spawanie tym urządzeniem odbywa się niezwykle powolnie. Innym rozwiązaniem jest spawarka TIG. Działają przy wykorzystaniu elektord, które  nie ulegają topieniu się i nie zużywają się w czasie pracy. Połączenie uzyskanie za pomocą takiego urządzenia jest najbardziej trwałe i charakteryzuje się najwyższą jakością. Można ze sobą połączyć nawet najmniejsze elementy. 

Spawarki inwertorowe i transformatorowe

 

Spawarki inwerorowe to nieduże i bardzo wygodne w obsłudze urządzenia, które łatwo można przenieść z miejsca na miejsce. Dzięki nim wykonuje się spawy bardzo wysokiej jakości. Zużywają one mało prądu i zasila się je bezpośrednio z gniazdka. 

Z kolei spawarki transformatorowe to urządzenia najprostsze w budowie i niezwykle łatwe w obsłudze. Jednak korzystając z niego nie ma co liczyć na precyzyjne i równe spawy. Sprzęt zużywa także dość dużo prądu.

spawarka

O czym należy pamiętać przy zakupie spawarki?

 

Jak wspomniano wcześniej w sklepach można znaleźć naprawdę sporo różnych modeli spawarek, które różnią się ceną, możliwościami i zasadami funkcjonowania. Przede wszystkim warto pamiętać, że niektóre urządzenia nadają się jedynie do użytku profesjonalnego i w przydomowym garażu nie będzie z nich zbyt dużego użytku. Dlatego warto zwrócić uwagę przede wszystkim na modele dla laików. Ważną kwestią jest znamionowy cykl pracy. Podaje się go w procentach i jest przyporządkowany konkretnemu natężeniu prądu. Warto też zwrócić uwagę na sygnalizator przegrzania. Jest to dioda, która świeci się, kiedy trzeba przerwać pracę i poczekać, aż spawarka trochę się ochłodzi. 

Warto także wspomnieć o kompresorze śrubowym, który pozwala znacznie usprawnić przebieg pracy.  Przyda się on w obsłudze rożnych urządzeń, także spawarek. Pomocny może być też osuszacz powietrza. Jeżeli ktoś nie wykorzystuje tych urządzeń zbyt często z powodzeniem można je po prostu wypożyczyć. Jest to bardzo ciekawe i opłacalne rozwiązanie. W razie potrzeby można zdecydować się na wypożyczenie urządzenia, które najlepiej spełni swoje zadanie i będzie pozwalało na efektowne usprawnienie pracy. Wbrew obowiązującym stereotypom kobiety także potrafią odnaleźć się w warsztacie i wykonać samodzielnie wszelkie domowe prace. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.