Kacper Nowicki: o wychodzeniu ze schematów związanych z męskością

Kacper Nowicki

Do pierwszego odcinka serii o przełamywaniu schematów związanych z męskością zaprosiłam Kacpra Nowickiego, który trenuje z młodymi sportowcami, wprowadzając elementy treningu mentalnego, medytacji, czy rozmów o emocjach. Kacper prowadzi również pierwszą w Polsce siłownię dla dzieci. Jego praca daje wolność i radość w życiu młodych sportowców. To co robi, skierowane jest do wszystkich sportowców, którzy są na progu zmiany, chcą zmierzyć się ze swoim strachem, lękiem, nauczyć się osiągać swoje cele, obudzić pełen potencjał, moc i pewność siebie.

Co daje zrobienie przestrzeni na rozmowę i emocje, podczas pracy z młodzieżą ?

Kacper opowiada o swojej drodze jako młodego sportowca, na której zabrakło wsparcia osoby dorosłej. Była za to bardzo duża presja od strony trenerów i rodziców. Całe otoczenie oczekiwało efektu, tego „o czym będą w gazetach pisali, co w telewizji powiedzą, że musisz być najlepszy”.

Zobaczyłem, że jest tam ogromna moc, której umysł nie ogarnia. Te wszystkie konspekty są niczym jeśli jesteśmy w tu i teraz.”

Rozmawialiśmy również o tym, czy mężczyźnie jest łatwo wejść w kontakt ze swoim wnętrzem i być sobą w codzienności. Czyli krótko mówiąc, jak wyjść ze swoim wnętrzem na zewnątrz?

„Zauważyłem, że kobiety robią to co czują i nie zostaną szybko zmanipulowane dwoma, trzema zabiegami jak mężczyzna.

Największy moment autentyczności był dla mnie odejściem od pracy z dorosłymi na rzecz pracy z dziećmi. Czyli stworzenie siłowni dla dzieci i walki z nadwagą i otyłością. Siłownia dla dzieci w moim świecie branżowym jest czymś passe. Trenerzy na ogół budują swój fame poprzez pracę z celebrytami.”

Kolejnym tematem, jaki poruszyliśmy, to jak rola ojca otwiera mężczyznę na wrażliwość, oraz to jak kobieta może otworzyć mężczyznę na wrażliwość.

Możesz również posłuchać o tym, że czasem sport jest balansowaniem na granicy możliwości swojego ciała.

„Cały czas mówimy o sporcie jako o sile fizycznej, sile zwierzęcej, że można przesuwać granice. Ciało jednak ma swój limit. Zdecydowanie za mało mówimy o tej mocy kreacji, która idzie z naszego wnętrza.”

W wywiadzie poruszyliśmy również temat mocy medytacji w pracy z dziećmi. Dzieci bardzo łatwo wchodzą w medytację prowadzoną (ktoś prowadzi sesję medytacyjną, często towarzyszy temu muzyka). Przynosi ona natychmiastowe uwolnienie emocji, wbrew temu, co na początku sądzili rodzice mówiąc na przykład, że „moje dziecko na pewno w to nie wejdzie”. Podczas treningu, można włączyć medytację i zapewnić dziecku kilka minut ciszy w kontakcie ze sobą.

Kacper Nowicki – Pokój Trenera

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.