Mamo dbaj o siebie!

Spełniona kobieta emanuje pokojem miłością. Roztacza wokół siebie pozytywne poczucie bezpieczeństwa, opiekuńczości. Nie zaniedbuj tego mamo, bo Twoje dziecko chłonie negatywne emocje, nawet jeśli Ty je przemilczysz…

Matki -1444681179373-730055ddc7b6

DBAJ O SWOJE EMOCJE

Twoje dzieci chłoną je od Ciebie. Analizuj swoje uczucia. Zastanów się, dlaczego rozlany napój wywołuje tak dużą złość. W identycznej sytuacji kilka lat wcześniej wybuchnęłaś śmiechem – co się zmieniło? Akceptuj zmienność tych emocji, nie wypieraj tego.

Negatywne emocje warto przegadać, zanim się skumulują i wybuchną w swojej najgorszej postaci. Bądź mądrzejsza od złości czy obojętności. Mów o obawach, lękach, czy stresie. Polki gderać potrafią 😉 Tylko nie przesadzaj – zastanów się, czy nie wyolbrzymiasz danej sytuacji. Może Tobie zdarza się także wykonać coś np. niedbale w domu, a druga strona doskonale to zauważa, tylko po prostu to… akceptuje?

Jeśli nie możemy usunąć hejterstwa z sieci, usuńmy negatywne emocje jakie z hejtu wynikają. A te najlepiej… obśmiać. To niełatwe. Albo zawsze można spróbować wypowiedzieć na głos: nie obchodzi mnie to (ta emocja, ten czynnik stresogenny).

matki -1462598433584-d7ffa5a70489

POZYTWNE MYŚLENIE

Zrobione jest lepsze od idealnego” – unikaj zaległości. A jeśli czujesz, że tracisz kontrolę nad domowym chaosem spróbuj starannie i w miarę bez pośpiechu pokończyć rozgrzebane zadania. Zadowolenie z tego co gotowe jest megapozytywne.

Daj sobie prawo do błędów, nikt nie jest perfekcyjny. Troska, szacunek i akceptacja samej siebie – należą Ci się. Pamiętaj o tym. Możesz mieć swoje motto lub cytat, który będzie Cię motywował. Powtarzając go, stworzysz swoją afirmację. Nam spodobało się chińskie przysłowie: nie zabronisz ptakom smutku krążyć nad Twoją głową, ale nie pozwól im uwić na niej gniazda.

BĄDŹ ASERTYWNA

Nie poddawaj się zbyt łatwo. Nie ulegaj wymuszeniu i stawiaj granice. Egzekwuj swoje zasady, prawa i decyzje. Nie pozwalaj, aby ktoś zachowywał się w sposób, który Cię krzywdzi. Asertywność wzmacnia. Napisz na kartce trzy sytuacje, w których zgodziłaś się na coś, na co tak naprawdę nie chciałaś. Jak można to było załatwić inaczej? Co mogłaś odpowiedzieć zamiast zgody? Zapisz i zapamiętaj. Wiele razy na pewno musiałaś poczekać na coś, czego chciałaś. To, że Twoi bliscy będą musieli poczekać, aż odpoczniesz nie będzie oznaczać, że ich zaniedbasz. 

photo-1467321309980-a57856cd25f7

NAUCZ SIĘ PLANOWAĆ

Oczekiwania wobec współczesnych matek są nierealne. Zadanie do wykonanie w pojedynkę może i zajmie godzinę, a z dziećmi może zająć i trzy… Użyj smartfona i zapisz w nim to co najważniejsze na ten dzień. Nie dopisuj zbyt wiele – planuj rozsądne i racjonalnie. Planuj też wypoczynek. Łatwo napisać, co?

A matki by London Scout. unsplash.com/photos/mE9DC6I1_8I

Czasem mamy taki moment, że pojawia się pół godziny wolnego. Nie myśl wtedy o praniu. Plan się nie udał na 100%, to nic. Jeśli na początku zrealizujesz 50%, to później będzie 80%. Podziel zadania na konieczne, ważne i te, które można przełożyć.

DELEGUJ OBOWIĄZKI

Pomiędzy dzieci, które mogą je wykonywać, partnera i Ciebie. Niech każdy ma tylko swoje zadanie. Coś o co dba tylko on. Jeśli partner dba tylko o samochód, dzieci tylko o swoje pokoje, to cały dom, zaopatrzenie, szkoła i wiele innych spraw i planów zostaje na Twojej głowie. Zadbaj o czas tylko dla partnera i dzieci – to buduje silną więź. Daj wybór obowiązków, asertywność to nie reżim. Uwzględnijcie kto ile czasu spędza poza domem. Ktoś jest częściej w domu, bo na przykład pracuje zdalnie lub jest rzadziej bo daleko dojeżdża. Ani jedno, ani drugie nie oznacza łapanki. Jest czas na rodzinę, jest czas na pracę i zabawę oraz jest czas na obowiązki – każdemu sprawiedliwie.

matki -1472739841375-d0ea9f0cb6a6

OBOWIĄZEK PRZYJEMNOŚCI

Byłoby cudownie, móc sobie pozwolić na długi odpoczynek. Ale odpoczynek „na szybko” nie zadziała jak systematyczna pielęgnacja siebie. Codzienna chwila kontemplacji nie musi trwać długo. Kwadrans z herbatą na balkonie, tylko dla Ciebie. Nie zaniedbuj swoich pasji, bo to one tworzą Twoją tożsamość, tworzą Ciebie. Długa droga zaczyna się od małych kroków, pamiętaj o nich. Jeśli zauważyłaś, że Ty i Twoja osobowość zeszły na dalszy plan za bardzo, pielęgnuj możliwość swojego rozwoju. Miłość do dziecka to także pasja i dbaj o siebie, aby móc w pełni się nią cieszyć. Wzmacnia poczucie własnej wartości. 

Tekst – Magdalena Tatar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.