Gdy pandemia rozkręca biznes, a odbiera spokój

Luty 2020. Za mną już kilka dni miesiąca i wypełniony wniosek w CEIDG. Choć dni są nadal zimne, widać nadzieję na lepsze. W końcu mogę się cieszyć, bo znów zbliża się wiosna. Nie lubię zimy. Ostatnie ustalenia z księgową i kontakt z pierwszą stałą klientką. Działam! A jednak nie, znów mój świat staje na głowie. Dwa dni później mój trzymiesięczny syn dostaje zapalenia płuc i lądujemy w szpitalu. Całe szczęście karmię piersią i jest mi trochę łatwiej. Przynajmniej taką mam nadzieję. Dziesięć dni wyjęte z życia, pełne strachu i tęsknoty za drugim, dwuletnim synem. Firma już działa, kolejne zadania się pojawiają. Wykorzystuję więc każdą okazję, gdy maluch ma czas z tatą – siedzę w samochodzie zaparkowanym pod szpitalem i dzwonię, piszę e-maile. Och, jak dobrze, że mam dobry internet mobilny!

Co złego może się stać? Mam doświadczenie i umiejętności, do tego kilka przyjaznych dusz obok siebie, głowę pełną marzeń i zweryfikowany pomysł biznesowy. Mam plan A  – B – C, aż do Z. To musi się udać. Najwyższy czas, by wystartować z własnym biznesem! 

 

Luty 2020. Za mną już kilka dni miesiąca i wypełniony wniosek w CEIDG. Choć dni są nadal zimne, widać nadzieje na lepsze. W końcu mogę się cieszyć, bo znów zbliża się wiosna. Nie lubię zimy. Ostatnie ustalenia z księgową i kontakt z pierwszą stałą klientka. Działam! A jednak nie, znów mój świat staje na głowie. Dwa dni później mój trzymiesięczny syn dostaje zapalenia płuc i lądujemy w szpitalu. Całe szczęście karmię piersią i jest mi trochę łatwiej. Przynajmniej taką mam nadzieję. Dziesięć dni wyjęte z życia, pełne strachu i tęsknoty za drugim, 2-letnim synem. Firma już działa, kolejne zadania się pojawiają. Wykorzystuję więc każdą okazję, gdy maluch ma czas z tatą – siedzę w samochodzie zaparkowanym pod szpitalem i dzwonię, piszę e-maile. Och, jak dobrze, że mam dobry internet mobilny! 

 

W końcu wychodzimy. Wracam do domu niezwykle zmęczona, bo w końcu to nie były rajskie wakacje. Nieprzespane noce, obchody, kroplówki, inhalacje. Oby nigdy więcej. Mąż w pracy, a ja rozpakowuje już poszpitalną walizkę i robię pranie. Dobrze, że babcia przyjechała i pomaga przy dzieciach. Dzwonek do drzwi – to  kontrola z urzędu skarbowego, czy działalność faktycznie będzie wykonywana pod tym adresem. Co za szczęście! Jestem w domu, nie będzie wątpliwości. 

 

Życie powoli wraca na swój rytm. Mąż raz na służbie, raz w domu. Ja pracuję, gdy jest na to czas, starszy syn wraca już do placówki. To najwyższy czas się rozpędzić w końcu z tym biznesem. Ogłaszam w swoich mediach społecznościowych, że od teraz jestem wirtualną asystentką. Wcześniej o tym wiedzieli nieliczni, dziś dowiaduje się cała moja bańka. Dobre duszę wspierają i polecają dalej, kolejne zapytania się pojawiają. Widzę nadzieję na rozwój. Teraz już mnie nikt nie zatrzyma. Na to pracowałam przecież przez spory kawał swojego życia.

 

Pandemia. Lockdown. Żłobki zamknięte. Sklepy zamknięte. Rodzina daleko, a strach, by ich w ten niepewny czas sprowadzać do siebie. Zostajemy na 4. piętrze w bloku. Nawet las staje się zakazany. A mąż w pracy, bo wojsko na pracę zdalną jak na złość nie przeszło.

 

Mam bardzo mało czasu na pracę i na odpoczynek. Młodszy syn ma regres snu i pobudek jest nawet kilkanaście w nocy. Starszak przeżywa obecną sytuację, choć jej nie rozumie. Tęskni za beztroskim wychodzeniem z domu i innymi dziećmi. 

 

Ilość zapytań o współpracę jest większa, niż przewidywałam. Firma, którą uruchomiłam, ma ogromne możliwości. Teraz wszyscy przechodzą do online, działają po omacku, szukają osób, które mogą im pomóc zrozumieć reguły gry. Wirtualne asystentki są w cenie, szczególnie te dobre. Bez większych problemów pozyskuję kolejną klientkę. Tempo jest ogromne. Wymiękam. Dobrze, że mam stały dochód w postaci zasiłku macierzyńskiego, jedną wyrozumiałą klientkę, poduszkę finansową i niskie koszty. Przetrwam, nie obniżę cen. Znajdę kogoś, komu będzie odpowiadał mój rytm pracy.Tylko jak rozciągnąć dobę? Czy kiedykolwiek jeszcze odpocznę? Dni zlewają się w całość, nie wiem w sumie, jaki mamy dzień tygodnia, ledwo orientuje się w miesiącach. Ech, słodko – gorzki ten czas budowania własnego biznesu. Jak mam lawirować między możliwościami rozpędzenia tej machiny, a jednocześnie dbaniem o dzieci, które miały mieć w tym czasie innego opiekuna? Jakoś to będzie.

 

Świat stanął na głowie, a mi literek na nowe plany już brak! Działam małymi krokami, bo co mi pozostało? Tutaj krótki live między karmieniem a gotowaniem obiadu. Raz zadanie dla klientki, innym razem szybki post na bloga, czy relacja na Instagramie. Na szczęście mam księgową, ona dba o kwestie formalne. Jeden problem z głowy.

 

W domu z mężem się mijamy, rzadko się widujemy, mimo mieszkania pod tym samym dachem. Ale kiedy mam pracować, jak nie wtedy, gdy on jest w domu i zajmuje się dziećmi? Oboje jesteśmy zmęczeni, niewyspani, przytłoczeni ilością zadań i kredytem hipotecznym.

 

Wydawałoby się, że w takim trybie nie da rady rozwinąć skrzydeł i ten mój wymarzony biznes nie ma szans na przetrwanie. Jednak wierzę, bo widzę, że moja praca ma sens. Pojawiają się kolejni klienci. Lepsi, niż mogło mi się przyśnić. Akceptują moje warunki – zarówno finansowe, jak i szaloną sytuację życiową. Nie mogę być na zawołanie, ale wiem, że dam im wartość. Działamy! 

 

Pracy z każdym miesiącem przybywa, obecni klienci polecają mnie dalej. A ja boję się, czy podołam. A jak to z maluchami – raz katarek, raz biegunka. Gdzie są teraz Ci wszyscy autorzy artykułów przekonujący, że „praca zdalna, jako wirtualna asystentka, jest idealna dla mam”? Nie mają racji. To praca jak każda inna, by były efekty trzeba się mocno napracować. Jednak wiem, że to moja droga. Uwielbiam tę pracę! To moje oderwanie od rzeczywistości i możliwość kontaktu z innymi ludźmi. Bo w realnym życiu kontaktu z nimi bardzo mi brak. Obostrzenia, limity, strach.

 

Działając jako jednoosobowa firma czuję się samotna. Z kim dyskutować o planach i kogo zapytać o zasadność moich założeń? Eureka! Odkrywam ideę spotkań mastermind i przepadam bez reszty. Znajduję przedsiębiorczynie, które pomagają mi uporządkować sobie w głowie ten mój biznesowy świat. Jest przecież tyle planów, marzeń, celów, a jednak blokuje mnie mocno ograniczony czas. Muszę zdecydować, co zostawiam na później. Mam na wyciągnięcie kamerki internetowej wspaniałe osoby, które myślą podobnie, mają podobne problemy i do tego są psycholożkami! Musiałam się urodzić pod szczęśliwą gwiazdą. Mam niezwykłego farta do ludzi!

 

Robię, co mogę, by zrównoważyć ilość pracy (a co za tym idzie wysokość przychodów) z życiem codziennym. Gdy już czuję stabilizację, wpada infekcja u dzieci (zwykła, jak to przy dzieciach), moja choroba (gdzie się podziała moja odporność!), czy kolejny lockdown. Ratuje mnie wspaniały kontakt z naszą Panią Doktor i fizjoterapeutka, która znów stawia mnie na nogi, gdy po kolejnej gonitwie za realizacją zadań zawodowych, rodzicielskich i domowych padam na twarz i ledwo się ruszam. 

 

Codzienność to lawirowanie między naszymi grafikami – kto dziś zajmuje się dziećmi? Na kim dziś spoczywa gotowanie i robienie prania? Liczę, że sanepid nie sprawdzi mieszkania, bo do perfekcyjnej pani domu mi równie daleko, co do modelki. Dowódca męża już się przyzwyczaił, że u nas często pojawiają się zmiany i musimy w tym jego wojskowym grafiku trochę namieszać, by przetrwać.

 

A pandemia nadal trwa, ludzi węszących spisek przybywa. Szczepionki z chipem, maski, które odbierają wolność i rząd, który walczy o miano największego absurdu wszechczasów. Kiedy to się wreszcie skończy? Ale u mnie już jakoś łatwiej. Klienci, którzy pojawili się wcześniej, są nadal ze mną, następni przybywają, a ja zaczynam zatrudniać. Kto by pomyślał, że tak to się potoczy? Czy założyłabym własną firmę, gdybym wiedziała wtedy, w lutym 2020 r., co się później wydarzy? Pewnie nie, spanikowałabym. Na swoje szczęście – nie wiedziałam.

 

Czuję, że idę dobrą drogą, a moment, choć niezwykle trudny, to idealny dla pracy wirtualnej asystentki. Mój upór, dobra organizacja czasu i ponadprzeciętne poczucie odpowiedzialności za wykonywaną pracę dają efekty. Robię to, co kocham. Chociaż bywa to trudna miłość.  A jak mawiają mówcy motywacyjni – Sky is the limit! Ech, i limity w sklepach rzecz jasna.

Ola Proksa-Bielawa. Przedsiębiorcza mama i Wirtualna Asystentka odnoszących sukcesy przedsiębiorców i twórców internetowych. Ogarniaczka chaosu i nieposkromionych dedline’ów. Doświadczona managerka oraz specjalistka ds. marketingu. Osoba na właściwym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.