Blizny po trądziku – skąd się biorą i jak sprawić by zniknęły?

Większości osób trądzik kojarzy się wyłącznie z okresem dorastania. Okazuje się, że dotyka on także osoby dorosłe. Na dodatek to właśnie lata następne po dorastaniu są najbardziej narażone na powstawanie blizn pojawiających się po przebytym trądziku. Jako iż są to zmiany mało estetyczne to wiele osób decyduje się na ich usuniecie. Poniżej wyjaśniamy skąd się biorą i jak z nimi walczyć.

 

Blizny po trądziku – przyczyny powstawania

 

Okazuje się, że blizny są następstwem nieodpowiedniej pielęgnacji w okresach występowania trądziku. Dokładniej mówiąc chodzi tu o złą higienę, a także podskórne infekcje bakteryjne. Nieodpowiednie przemywanie i dezynfekowanie zmian, zwłaszcza tych ropnych prowadzi do przedłużonego gojenia się wyprysków. Wydłużający się proces zanikania zmian wpływa na zwiększenie uszkodzeń w skórze. Przede wszystkim zaczynają się one rozlewać, a także wchodzić w głąb naskórka. Przyczyną powstawania blizn może być także niewłaściwe zachowanie osoby dotkniętej trądzikiem. Mowa tutaj o rozdrapywaniu ledwo zagojonych ran. Taka czynność prowadzi do identycznych skutków jak niewłaściwa higiena.

 

Blizny po trądziku – jak wyglądają?

 

Blizny po trądziku przybierają zazwyczaj postać drobnych, kraterowych wgłębień. Przez specjalistów nazywane są również zanikowymi. Pojawiają się one w miejscach po krostkach, które były niewłaściwie usuwane. Najczęściej są to obszary twarzy, dekoltu i pleców. Skóra na której się mieszczą staje się mało rozciągliwa i sztywna. Nie ma mowy natomiast o jakiejkolwiek elastyczności tych obszarów. Dodatkowo skóra w tych miejscach jest zdecydowanie bardziej cienka. Właśnie dlatego osoby będące posiadaczem tych zmian decydują się na ich usuniecie.

 

Jak usunąć blizny po trądziku?

 

Nieestetyczne wgłębienia stara się likwidować lub przynajmniej redukować medycyna estetyczna. W jej ofercie znajdują się zabiegi mające na celu wypełnienie powstałych ubytków, a także regenerację uszkodzonej skóry. Metodami stosowanymi do walki z powstałymi bliznami są między innymi: dermabrazja, mikrodermabrazja, peeling chemiczny, a także laser. Dermabrazja, a także mikrodermabrazja polegają na warstwowym ścieraniu naskórka. Dzięki czemu blizny staja się znacznie płytsze. W obu przypadkach należy się jednak nastawić na dość długi okres pozbywania się zmian. Niestety nie zawsze znikają one całkowicie. Najczęściej niestety efektem tych zabiegów jest redukcja blizn. W przypadku wyboru dermabrazji należy nastawić się jeszcze na dłuższy okres rekonwalescencji. Wszystko przez kontrolowane stany zapalne wywoływane przez przeprowadzającą zabieg kosmetyczkę np. z https://salonpieknecialo.pl/. Z kolei peeling chemiczny polega tak na złuszczeniu naskórka jak i górnych warstw skóry właściwej. Musi on być wykonywany poprzez wysokiej klasy specjalistki, ponieważ niewłaściwe dobranie substancji lub zbyt długie trzymanie ich na bliznach może powodować stany zapalne. Najbardziej skuteczną metodą walki z bliznami po trądziku jest niewątpliwie laser. Choć także w jego przypadku należy nastawić się na kilka serii, by cieszyć się efektem gładkiej skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.