ZROZUMIEĆ SWÓJ SMUTEK

 

Kiedy jesteś smutny nie staraj się być wesoły. Pozwól się sobie rozpaść na milion kawałków, zalej się łzami, załam się, bądź w tej rozpaczy i bezsilności. Nie sil się na sztuczny uśmiech, kiedy w środku zwyczajnie nie dajesz rady.

Noszenie maski bardzo cię osłabia. Ukrywanie siebie, prawdziwym, czasem nie wszytskowiedzącym, czasem nieogrniętym, czasem bezradnym sprawia, że nie nawiązujesz prawdziwych relacji ze sobą, ani z innymi. Jesteś człowiekiem, a nie betonowym posągiem… dlatego czujesz i popełniasz błędy.

Pamiętaj, że to ogromna odwaga, zobaczyć siebie takim jakim jesteś naprawdę. Pokochać siebie w tej bezradności, pozwolić aby rozgrzało cię ciepło bycia kochanym.

Niech twoje serce stanie się twoim domem, zasilającym cię zrozumieniem i nadzieją.

Posłuchaj tego co mówi twój smutek. Nie musisz być wtedy dla świata zewnętrznego, bądź wtedy dla siebie. Być może to twoja szansa, aby narodzić się na nowo?

Mam dla Was bajkę, która pomogła mi zrozumieć dlaczego przeżywanie smutku jest takie ważne. Autor nieznany.

 

BAJKA O ZASMUCONYM SMUTKU

Po piaszczystej drodze szła niziutka staruszka. Chociaż była już bardzo stara, to jednak szła tanecznym krokiem, a uśmiech na jej twarzy był tak promienny, jak uśmiech młodej, szczęśliwej dziewczyny.

Nagle dostrzegła przed sobą jakąś postać. Na drodze ktoś siedział, ale był tak skulony, że prawie zlewał się z piaskiem. Staruszka zatrzymała się, nachyliła nad niemal bezcielesną istotą i zapytała: „Kim jesteś?”. Ciężkie powieki z trudem odsłoniły zmęczone oczy, a blade wargi wyszeptały: „Ja…? Nazywają mnie Smutkiem”.

Ach, Smutek!” – zawołała staruszka z taką radością, jakby spotkała dobrego znajomego.

Znasz mnie?” – zapytał Smutek niedowierzająco. „Oczywiście, przecież niejeden raz towarzyszyłeś mi w mojej wędrówce”. „Tak sądzisz?” – zdziwił się Smutek – „To dlaczego nie uciekasz przede mną? Nie boisz się?”. „A dlaczego miałabym przed tobą uciekać, mój miły? Przecież dobrze wiesz, że potrafisz dogonić każdego, kto przed tobą ucieka. Ale powiedz mi, proszę, dlaczego jesteś taki markotny”. „Ja… jestem smutny” – odpowiedział Smutek łamiącym się głosem. Staruszka usiadła obok niego. „Smutny jesteś…” – powiedziała i ze zrozumieniem pokiwała głową. – „A co cię tak bardzo zasmuciło?”. Smutek westchnął głęboko.

Czy rzeczywiście spotkał kogoś, kto będzie chciał go wysłuchać? Ileż razy już o tym marzył. „Ach, wiesz…” – zaczął powoli i z namysłem – „najgorsze jest to, że nikt mnie nie lubi. Jestem stworzony po to, by spotykać się z ludźmi i towarzyszyć im przez pewien czas. Ale gdy tylko do nich przychodzę, oni wzdrygają się z obrzydzeniem. Boją się mnie jak morowej zarazy”. I znowu westchnął: „Wiesz, ludzie wynaleźli tyle sposobów, żeby mnie odpędzić. Mówią: tralalala, życie jest wesołe, trzeba się śmiać. A ich fałszywy śmiech jest przyczyną wrzodów żołądka i duszności. Mówią: co nie zabije, to wzmocni. I dostają zawału. Mówią: trzeba tylko umieć się rozerwać. I rozrywają to, co nigdy nie powinno być rozerwane. Mówią: tylko słabi płaczą. I zalewają się potokami łez. Albo odurzają się alkoholem i narkotykami, byle tylko nie czuć mojej obecności”.

Masz rację” – potwierdziła staruszka. – „Ja też często widuję takich ludzi”.

Smutek jeszcze bardziej się skurczył: „Przecież ja tylko chcę pomóc każdemu człowiekowi. Wtedy gdy jestem przy nim, może spotkać się sam ze sobą. Ja jedynie pomagam zbudować gniazdko, w którym może leczyć swoje rany. Smutny człowiek jest tak bardzo wrażliwy. Niejedno jego cierpienie podobne jest do źle zagojonej rany, która co pewien czas się otwiera. A jak to boli! Przecież wiesz, że dopiero wtedy, gdy człowiek pogodzi się ze smutkiem i wypłacze wszystkie wstrzymywane łzy, może naprawdę wyleczyć swoje rany. Ale ludzie nie chcą, żebym im pomagał. Wolą zasłaniać swoje blizny fałszywym uśmiechem. Albo zakładać gruby pancerz zgorzknienia”.

Smutek zamilkł. Po jego smutnej twarzy popłynęły łzy: najpierw pojedyncze, potem zaczęło ich przybywać, aż wreszcie zaniósł się nieutulonym płaczem.

Staruszka serdecznie go objęła i przytuliła do siebie: „Płacz, płacz, Smutku” – wyszeptała czule. – „Musisz teraz odpocząć, żeby potem znowu nabrać sił. Ale nie powinieneś już dalej wędrować sam. Będę ci zawsze towarzyszyć, a w moim towarzystwie zniechęcenie już nigdy cię nie pokona”.

Smutek nagle przestał płakać. Wyprostował się i ze zdumieniem spojrzał na swoją nową towarzyszkę: „Ale… ale kim ty właściwie jesteś?”.

Ja?” – zapytała figlarnie staruszka, uśmiechając się przy tym tak beztrosko, jak tylko małe dziecko potrafi. – „JA JESTEM NADZIEJA!”.

 

Dorota Pawelec

One thought on “ZROZUMIEĆ SWÓJ SMUTEK

  1. warto wiedzieć, że nie można dać się schwytać w błędne koło smutku i negatywnych myśli. Trzeba pamiętać,że smutek da się pokonać małymi krokami , trzeba myśleć pozytywnie dość już złych myśli które tylko demotywują nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.