Zakładamy firmę cateringową – krok po kroku

firma cateringowa

Założenie własnej działalności gospodarczej to doskonały rozwiązanie, aby stać się niezależną i przedsiębiorczą kobietą. Ostatnimi czasy popularność zyskują usługi cateringowe, zatem warto pomyśleć o założeniu firmy świadczącej tego typu usługi. Jak się do tego zabrać?

 

Sprawy formalne

 

Zakładają działalność należy złożyć wniosek CEIDG-1 w Urzędzie Miasta lub elektronicznie. Wniosek ten realizuje także zgłoszenie do Urzędu Skarbowego w kwestii podatku dochodowego. Jeżeli chcemy dodatkowo być czynnymi podatnikami VAT, należy wypełnić formularz VAT-R, najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży. Ponadto w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej trzeba zgłosić się do ZUS poprzez formularz ZUS ZUA (ubezpieczenie zdrowotne) lub ZUS ZZA (ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, gdy jesteśmy dodatkowo zatrudnione na umowę o pracę i osiągamy minimalne wynagrodzenie). Do wykonywania działalności w zakresie usług cateringowych konieczna jest jeszcze rejestracja w sanepidzie, zatem należy złożyć wniosek o wydanie wszelkich potrzebnych pozwoleń. Sanepid zatwierdza również samochód, którym rozwożone będą posiłki. Wszyscy pracownicy zatrudnieni przy produkcji i rozwożeniu żywności muszą mieć wykonane obowiązkowe badania sanepidowskie. Ta zasada dotyczy także właścicielki firmy. Przed rozpoczęciem działalności należy wdrożyć system HACCP, GMP i GHP, które zapewniają zachowanie dobrej jakości składników do przygotowywania posiłków. Są to zasady, które pomagają utrzymać czystość, analizują także wszelkie możliwe zagrożenia.

 

Siedziba firmy

 

Usługi cateringowe zakładają co prawda, że posiłki będą dostarczane do domu klienta, niemniej jednak trzeba wybrać miejsce, w którym będą one przygotowywane. Lokalizacja nie musi być tak atrakcyjna, jak w przypadku restauracji czy barów. Dużo ważniejsze są koszty wynajmu i wymogi sanepidu. Poszukując odpowiedniego lokalu dobrze jest zwrócić uwagę na te, które chce wynająć miasto. Często czynsz jest tam dużo niższy niż w przypadku lokali prywatnych. Jeżeli jednak nie znajdziemy odpowiedniego lokalu komunalnego oferty najmu udostępniane są w internecie, także na portalach społecznościowych. W kwestii wymogów sanepidowskich należy zachować szczególną ostrożność. Wszystkie pomieszczenia muszą być wentylowane, a w oknach zamontowane siatki przeciw owadom. Ponadto naczynia nie mogą się ze sobą krzyżować, zatem powinno być wydzielone pomieszczenie do mycia i przechowywania naczyń. W lokalu musi znajdować się umywalka z ciepłą i zimną wodą, mydło w płynie i środek do dezynfekcji rąk. 

 

 

W poszukiwaniu klientów

 

Po dopełnieniu wszelkich formalności możemy zacząć prowadzić działalność. Musimy jednak zadbać o dobrą reklamę po to, aby zyskać stałych klientów, którzy będą chcieli do nas wracać. O oferowanych usługach warto poinformować rodzinę i znajomych – reklama na zasadach poczty pantoflowej może przynieść niemałe korzyści. Ponadto należy zadbać o stronę internetową, a także założyć profil na popularnych portalach społecznościowych. Dobrą reklamą są także ogłoszenia, na przykład w lokalnej prasie. Grupą docelowych klientów, którzy często korzystają z usług cateringowych są osoby pracujące w korporacjach. Jeżeli działamy w dużym mieście możemy spróbować nawiązać współpracę z osobami zarządzającymi w biurowcach, dzięki czemu zyskamy grono stałych klientów, którym codziennie dostarczać będziemy obiady. Dodatkowo często odbywające się spotkanie biznesowe i konferencje wymagają kulinarnej oprawy, za którą również będziemy odpowiedzialne. 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.