W poszukiwaniu idealnej szkoły angielskiego

Dlaczego angielski?

 

W dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego jest niezwykle ważna. Ułatwia on komunikację w sytuacji, kiedy wybieramy się na wczasy (lub np. w delegację) za granicę. Wtedy to właśnie angielski staje się tym językiem, który pozwala się porozumieć. Nie jest najważniejsze, dlaczego tak jest (związane jest to z pewnymi aspektami historycznymi), ale ważne jest, że tak po prostu jest. Żyjemy obecnie w takiej rzeczywistości i musimy umieć się w niej odnaleźć. Jeżeli nigdy nie uczyłaś się języka angielskiego, to nic straconego! Wszystko jest jeszcze do nadrobienia.

 

Jak mogę nauczyć się angielskiego?

 

Możliwości nauka języka jest bardzo wiele… Zacznijmy od korepetycji – możesz znaleźć swojego korepetytora, z którym będziesz się regularnie spotykać i który poprowadzi Cię w nauce języka. Jednak musisz się liczyć z tym, że jest to opcja raczej droga, bo kosztuje średnio 60 zł za godzinę korepetycji. Drugą opcją jest samodzielna nauka – jeżeli masz wystarczająco dużo samozaparcia, motywacji i dobrze odnajdujesz się w nowych wyzwaniach, to możesz spróbować nauczyć się języka sama. Oczywiście używając do tego jakiegoś dobrego podręcznika i co najważniejsze – słownika. Trzecia opcja jest w pewnym sensie złotym środkiem pomiędzy dwiema pierwszymi i to o niej dzisiaj dowiesz się trochę więcej. Co to za opcja?

 

Szkoła angielskiego!

 

Czym jest szkoła języka angielskiego? Myślę, że najlepszym określeniem jest „korepetycje zbiorowe”. To znaczy, że zajęcia odbywają się w kilkuosobowych grupach najczęściej 2-3 razy w tygodniu. Fakt, że są to grupy, od razu wpływa na cenę, co powoduje, że zajęcia takie są tańsze niż korepetycje indywidualne. Przeciwskazaniem może być to, że nie możesz się skupić, kiedy inni są obok Ciebie. Jednak bardzo dużym plusem są konwersacje – używanie języka w rozmowie z innymi ludźmi. Nie musisz się stresować tym, że na przykład źle wypadniesz albo ktoś coś złego o Tobie pomyśli. Dlaczego? Wszystkie osoby w grupie są na takim samym językowym poziomie, co Ty. Przed przystąpieniem do szkoły najczęściej trzeba rozwiązać test, który zakwalifikuje Ciebie do odpowiedniej grupy. Oczywiście, jeżeli wcześniej nie miałaś styczności z językiem angielskim, wystarczy to zgłosić. Wówczas najprawdopodobniej pisanie testu nie będzie potrzebne – zostaniesz po prostu umieszczona w grupie początkującej.

 

Jak znaleźć najlepszą szkołę?

 

Jest to bardzo trudne, ponieważ zależy także od oczekiwań które masz od szkoły angielskiego. Pierwszy krok, który powinnaś wykonać to sprawdzenie dostępnych szkół w Twoim mieście lub najbliższej okolicy. Następnie zapoznaj się z opiniami osób zamieszczonymi w internecie, ale pamiętaj: nie wszystkie muszą być wiarygodne, ponieważ zdarza się, że instytucje kupują dobre opinie na swój temat. Być może masz znajomego, który uczęszczał do tej szkoły? Zapytaj się o opinię z pierwszej ręki. Oczywiście porównaj także oferty tych szkół – iluosobowe są grupy, ile trzeba zapłacić, kto prowadzi zajęcia (jakie ma wykształcenie) itd. W szkołach językowych zazwyczaj nie płaci się za pojedyncze zajęcia, lecz za cały semestr. Dlatego warto samodzielnie przeliczyć sobie ile kosztuje 1 godzina lekcyjna w przeliczeniu na jedną osobę. To pozwoli Ci porównać oferty.

 

Co oprócz szkoły?

 

Niezwykle ważne jest, aby jak najwięcej rozwijać swoje zdolności językowe, także poza trwaniem zajęć w szkole językowe. Jak to robić? Jest wiele możliwości. Na przykład fiszki! Wypisuj sobie nowe wyrazy, które poznałaś a na odwrocie ich znaczenie. Codziennie rano i wieczorem przeglądaj i utrwalaj stworzone już fiszki. Ciekawą opcją jest też oglądanie seriali po angielsku, jednak pamiętaj że jeżeli dopiero zaczynasz naukę, to nie rzucaj się na głęboką wodę i włącz polskie napisy! To pozwoli Ci osłuchać się z językiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.