Serce jako źródło miłości i życia

Bioenergetyka, to współczesna metoda psychoterapii, wywodząca się z prac Wilhelma Reicha, który wzbogacił psychoanalizę o wątek tak zwanej pracy z ciałem (body work).

Twórca bioenergetyki, amerykański psychiatra Aleksander Lowen, był jego pacjentem, potem studentem i współpracownikiem.

Bioenergetyka ujmuje funkcjonowanie psychiczne człowieka w kategoriach ciała i energii. Zakłada że źródłem chorób, nerwic, depresji, utraty tożsamości jest jest tłumienie uczuć, które przejawia się w postaci chronicznych napięć mięśniowych, blokujących swobodny przepływ energii przez organizm. Terapia polega na odblokowywaniu i uwalnianiu zastygłych emocji.

Serce jest rdzeniem naszego istnienia. Jest emocjonalnym, duchowym centrum życia.

Uczucia, nie są porywamy naszej wyobraźni. Odnoszą się do rzeczywistych procesów w ciele. Kiedy czujemy ciężar na sercu lub jego lekkość, kiedy mamy serce jak z lodu lub rozpłomienione miłością, na poziomie fizycznym zachodzą reakcje, które powodują takie doznania.

Pobudzenie sprawia, że czujemy lekkość, bez niego jesteśmy ociężali i smutni. Kiedy pobudzenie spowodowane jest przez miłość, odczuwamy je najbardziej bezpośrednio w sercu. Krew dopływa do powierzchni ciała, oczy błyszczą, poprawia się elastyczność skóry, ruchy są bardziej spontaniczne, dłonie cieplejsze, mózg ulega aktywacji, a serce bije szybciej. Z chwilą śmierci oczy stają się matowe i szkliste, ciało przestaje się poruszać, skóra staje się biała i zimna..

Uczucie miłości wywiera na ciało zbawienny wpływ. Zakochana osoba promienieje radością. Blask w jej oczach i lśnienie skóry są związane nie tylko z silnym dopływem krwi do powierzchni ciała, lecz również z falą pobudzenia energetyzującą tkanki.

Promienność i blask zakochanej osoby nie są pojęciami metaforycznymi, można je bowiem zaobserwować. Ich przyczyną jest pobudzenie i zwiększone pulsowanie każdej komórki ciałą.

Kochamy to co jest przyjemne. Miłość jednak nie zawsze prowadzi do przyjemności.

Wielu ludzi w naszej kulturze doświadcza odrzucenia, które pozostawia ich ze złamanym sercem. W celu przetrwania tłumią ból, wytwarzając opancerzenie, innymi słowy usztywniając mięśnie klatki piersiowej. To usztywnienie blokuje i ogranicza oddychanie, poruszanie się i odczuwanie, poddając ciało nieustannie stresowi, który powoduje choroby serca.

Tylko człowiek ufający miłości może mieć pewność, że jego serce pozostanie zdrowe. Czynnikiem determinujacym rozwój choroby serca może być tłumiony gniew. Tłumienie emocji powoduje większą rozległość stwardnienia tętnic naczyń wieńcowych.

Otwarte, czujące serce to zgoda na wszystkie uczucia i umiejętność ich wyrażania. Nawet jeśli są dla nas trudne. Kontrola uczuć powoduje napinanie mięśni, tak że pragnienia nie mają dróg ekspresji. Aby zablokować pragnienie płaczu, napinamy twarz, aby pohamować pragnienie uderzenia, napinamy ramiona i plecy. Kiedy te napięcia stają się chroniczne, zablokowane pragnienie nie dociera do powierzchni ciała ani świadomości. Samoświadomość ulega ograniczeniu. Blokada i sztywność doprowadza do zamierania ciała. Nie ma spontanicznych ruchów w ciele, nie ma co odczuwać. Emocje to mimowolna aktywność ciała. Przydarzają się nam. Nie pragniemy kogoś pokochać, a zakochujemy się. Jesteśmy poruszeni do łez lub wpadamy we złość. Emocje i uczucia nie są funkcjami ego, kontrolującego działania zależne od naszej woli. Emocje to pragnienia powstające w centrum naszej istoty, ściśle związane z sercem.

Ta sztywność może dotrzeć do głębi organizmu, wywierając wpływ na mięśnie gładkie, nie podlegające woli. Oskrzeli, tętnic, naczyń krwionośnych, naczyń wieńcowych.

Osoby tłumiące swoje uczucia, wykazuje tendencję do nadmiernych reakcji. Gdy złość ulegnie stłumieniu, rodzą się urazy. Kiedy również one ulegną stłumieniu, złość leżąca u ich podłoża żarzy się jak drzemiący wulkan, dający znać o swoim istnieniu małymi kłębami pary – w postaci rozdrażnienia lub krytycznych uwag – wydobywających się ze szczelin w skorupie.

Ale u wielu osób ciągła frustracja podnosi, zwiększa temperaturę wewnętrznego ognia aż do wybuchu w postaci przesadnej reakcji.

Problemem wielu z nas jest to, że mechanizmy obronne jakie wytworzyliśmy, żeby chronić nasze serce, stały się ich więzieniem. Nie jesteśmy świadomi istnienia tych mechanizmów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy nawet z napięcia w klatce piersiowej i niezdolności do otwarcia serca.

Większość ludzi sądzi, że gdyby tylko byli kochani, byliby w pełni zdolni do miłości. Mylą tęsknotę za miłością z samą miłością. Wyczuwają w swoich sercach miłość, ale nie potrafią do niej dotrzeć. Gdyż odcięci są od serca barierami , które wznieśli po to, by je ocalić.

Żeby otworzyć serce, by ofiarować człowiekowi poczucie sensu i życie jego ciału, musimy stwierdzić dlaczego i jak uległo zamknięciu oraz jakie siły i obawy to zamknięcie utrwaliły.

Kiedy wzrastamy i rozwijamy się, nasza miłość się zmienia, obejmując coraz większy obszar świata i dojrzewając, a my przyjmujemy coraz większą odpowiedzialność za tych, których kochamy. Kochająca osoba ogarnia swym uczuciem wszystko co żyje i wszystko co podtrzymuje życie. To właśnie taka miłość przedłuża proces życia ludzi, zwierząt i roślin. Odpowiedzialność nie oznacza ciężaru ani przymusu. Oznacza reagowanie z miłością, ale nigdy z obowiązku. Te dwa pojęcia są nie do pogodzenia, ponieważ miłość jest reakcją wolnej osoby, która potrzebuje zrealizować swój potencjał.

Więcej o otwieraniu serca dowiesz się z https://babskiblues.pl/o-milosci-bezwarunkowej-i-otwieraniu-serca/

Źródło – A. Lowen „Miłość, sex i serce”

Dorota Pawelec – terapeutka pracy z ciałem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.