Piękne słowa o miłości…

W poszukiwaniu miłości i szczęścia czasem dochodzimy do ściany. Nie wiemy gdzie są, gdzie ich szukać i jak rozpoznać. Doszło do tego, że odpowiedzi na nurtujące nas pytania szukamy w przeglądarce internetowej. A miłość i szczęście czasem jest po prostu obok nas. Wybór przypowieści o miłości Osho. Na dobry, pozytywny weekend.

Osho – charyzmatyczny mistrz duchowy. Kontrowersyjna i niesłychanie magnetyczna postać. Często posługiwał się ironią, dowcipem, prowokacją. Jawnie krytykował systemy religijne, polityczne oraz schematy jakie przyjęliśmy. Ubrany bogato, z dobrym zegarkiem na ręku i w drogim samochodzie. Nie przypominał mnicha czy ascety. A jednak swoim słowem pełnym radości, miłości i otwartości ujął tysiące osób jeszcze za swojego życia. Urodził się w latach 30 w Indiach, lata jego szczytowej popularności to lata 70 które spędził w Stanach Zjednoczonych. Jego słuchacze i uczniowie zbudowali samowystarczalną wspólnotę wielkości małego miasta, dość długo byli krytykowani czy wręcz tępieni przez władzę jako anarchiści, czy rodzaj sekty. Ale ludzie mogli uczestniczyć we wspólnocie dobrowolnie. Chcieli tego. Osho był doskonałym mówcą i jak nikt potrafi ukazać ludziom świat bez jej schematów,stereotypów, dogmatów i zasad. „Zdejmijcie buty i zostawcie umysły” – tak napisano przed wejściem na jego wykłady.

fclbzuzhlhk-glenn-carstens-peters

  •  Człowiek powinien zrozumieć samego siebie, być jak dziecko bawiące się na plaży, zbierające muszelki, kolorowe kamyczki, bezgranicznie zadowolone, jakby znalazło skarb. Jeśli umiesz docenić w życiu małe rzeczy, potrafisz żyć w stanie wolności i pozwalasz na to innym, cały świat może być przyjazny. Będzie piękny, pełen wdzięku; będzie jaśniał wśród rozpalonych serc. A kiedy już poznasz ten ogień, jego płomienie zaczną wzrastać. Płomienie miłości wzrastają bowiem podobnie jak drzewa; płomienie miłości rodzą kwiaty i przynoszą owoce, podobnie jak drzewa. Ale to co nazywasz miłością wcale nią nie jest. Dlatego wszystko wydaje się takie dziwne. Ktoś mówi ci: „Jak pięknie wyglądasz! Tak bardzo cie kocham, w całym wszechświecie nie ma piękniejszej kobiety”. A ty nigdy nie odpowiesz „Nie masz prawa tak mówić, ponieważ nie znasz wszystkich kobiet we wszechświecie”. Słysząc tak piękne słowa, zapominasz o tym, że są nieprawdziwe. Tych wszystkich dialogów ludzie uczą się z filmów, z powieści – a one znaczą jedynie” „Chodź do łóżka”. Lecz ponieważ jesteśmy ludźmi cywilizowanymi, wypada nam poczynić jakieś wstępne starania, zanim powiemy: „Chodź ze mną do łóżka”.
  • Miłość sama w sobie ma wewnętrzną wartość – po prostu kochasz! To ogromne szczęście! Nie ma nic poza tym, żadnego zamierzonego efektu, który dzięki temu osiągasz. Miłość to nie środek do jakiegoś celu, ale właśnie ten cel!
  • Gdy jesteś zakochany, odczuwana jest obecność, nie słowa. Gdy dwoje zakochanych staje się sobie bliskimi, zawsze nastaje milczenie. Nie w tym rzecz, że nie ma nic do wyrażenia. Wręcz przeciwnie, jest tyle tego, że aż się przelewa. Ale nie ma słów, nie może być… Słowa przyjdą dopiero po odejściu miłości. Jeśli dwoje zakochanych nie potrafi milczeć, jest to sygnał, że ich miłość umarła. Słowami zapełniają to, co po niej zostało. Gdy miłość żyje, nie ma słów, ponieważ samo istnienie miłości jest tak napełniające, tak przenikające, że pokonana zostaje bariera języka i słów. I zwykle zostaje ona pokonana tylko w miłości.
  • Nie próbuj zrozumieć miłości. Wniknij w nią. Wtedy będziesz wiedział – a wiedza ta będzie wynikać z twojego doświadczania.Nie czekaj. Zacznij kochać ludzi. Bądź szczodry w miłości. Kochaj przyjaciół, a nawet nieznajomych. Kieruj miłość ku drzewom, kamieniom, po prostu kochaj.
  • Siedzisz na skale i tak jak wtedy, gdy dotykasz ukochanej osoby, zobaczysz, że jeśli z głęboką miłością dotkniesz skałę, odpowie ci. Niemal natychmiast poczujesz, że odpowiedziała. Skała przestaje być skałą. Dotknij drzewa z głęboką miłością i nagle zobaczysz, że nie będzie to jednostronne. Nie tylko ty kochasz drzewo – ono odpowiada na twoją miłość.
  • Wszystko, co robisz, rób z miłością. Nawet kiedy jesz, jedz z miłością, przeżuwaj jedzenie z uczuciem. Gdy bierzesz prysznic, obdarz miłością i wdzięcznością spływającą po tobie wodę, głęboko ją szanuj – ponieważ świętość jest wszędzie i wszystko jest święte. Gdy raz poczujesz, że wszystko jest niezwykłe, nigdy nie zabraknie ci miłości, ponieważ będziesz ją otrzymywał od całego świata.
  • Miłość to rzadki kwiat. Wyrasta tylko czasami. Miliony ludzi żyją w błędnym przekonaniu, że go posiedli. Wierzą, że kochają, ale jest to tylko ich przekonanie.Miłość jest unikalnym kwiatem. Zdarza się tylko niekiedy. Jest unikalna, ponieważ przytrafia się tylko wtedy, gdy nie ma strachu, nigdy wcześniej. Oznacza to, że miłość może przydarzyć się tylko osobie głęboko uduchowionej, religijnej. Seks jest możliwy dla wszystkich. Znajomość jest możliwa dla wszystkich. Miłość nie.
Miłego czytania i weekendu!
Opracowanie – Magdalena Tatar
Źródło – „Miłość, wolność, samotność”, „Smak miłości” i inne.

12 thoughts on “Piękne słowa o miłości…

  1. Ostatni podpunkt poruszył pewnie niejedną osobę i niejedno serce, bo przecież każdy, kto żyje w związku, jest przekonany że to miłość. Dopiero po czasie okazuje się, że miłości nie było ani grama, a to tylko zwyczajne przywiązanie. Uwielbiam takie teksty, refleksyjne, o miłości, jej odkrywaniu i poznawaniu. Uwielbiam miłosną poezję, a to, co napisałaś to też w pewnym sensie miłosny poemat o miłości :). Chętnie poszłabym na taki wykład :).

  2. To jest właśnie ten paradoks….. To wszystko prawda, ale jednocześnie nie jest to prawda. Nie ma czegoś takiego, jak miłość… tak samo, jak nie ma czegoś takiego, jak „Historia”… są tylko ludzie i interakcje między nimi 🙂 Miłości nie można „poczuć”… Miłość można tylko opisać… poprzez uczucia 🙂 I to jest pocieszające 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.