Olejek arganowy – informacje o właściwościach i zastosowaniu

O olejku arganowym słyszeli chyba wszyscy – sporo o nim mówiono i napisano, ponieważ posiada liczne, pozytywnie oddziałujące na człowieka właściwości. Posiada również liczne zastosowania i to wbrew pozorom nie tylko kosmetyczne, ale również i spożywcze. W tekście skupimy się na obu rodzajach oleju arganowego i wyjaśnimy czym on dokładnie jest, a także ile mniej więcej kosztuje!

Olej arganowy – kilka słów o produkcji

Większość osób słyszała o oleju arganowym, ale tak naprawdę nie wie nawet z czego jest produkowany. Jak nazwa wskazuje, jest to olej wytwarzany z owoców arganii żelaznej, nazywanej również drzewem arganowym, albo tłuścianką żelazną. To gatunek drzewa z rodzaju Argania, który można spotkać jedynie w regionie Sus, w południowym Maroku. Trochę zdziczałych drzew można jeszcze napotkać w południowej Hiszpanii. Samo drzewo może osiągnąć nawet 10 metrów wysokości, a tym co nas szczególnie w nim interesuje są owoce – jagody o długości do 5 centymetrów. Olej wytwarzany jest konkretnie z nasion tych owoców, które tradycyjnie mieliło się w ręcznych żarnach. W tej chwili jednak olejek arganowy wytwarzany jest przede wszystkim w masowej produkcji maszynowej. Wszystko dlatego, że jest bardzo popularny i chętnie kupowany – zainteresowanie nim jest zresztą coraz większe! Do produkcji 1 litra tego oleju potrzeba zaś około 30-35 kilogramów owoców. Dla człowieka taka praca byłaby więc bardzo żmudna.

 

 

Olej arganowy spożywczy – informacje

Olejek arganowy może służyć również w kuchni! Wersja spożywcza ma piękny, ciemnozłoty kolor, a przyciąga nie tylko wyglądem, lecz również zapachem oraz smakiem. Nadaje potrawom lekko orzechową nutę, dlatego jest bardzo ceniony przez smakoszy. Można z niego przyrządzać przeróżne sosy oraz marynaty – najlepiej smakuje jako dodatek do sałatki. Raczej nie jest wskazane smażenie na nim, ponieważ straciłby wówczas wiele swoich cennych właściwości. A posiada mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które między innymi zmniejszają ryzyko choroby wrzodowej, zakrzepicy, miażdżycy, czy też nadciśnienia tętniczego.

Olej arganowy kosmetyczny – informacje

Szeroko znane są kosmetyczne właściwości olejku arganowego, który doskonale wpływa na skórę i włosy. Jego regularne stosowanie spłyca zmarszczki i pomaga zapobiegać pojawianiu się nowych. Pomaga również skórze i włosom w regeneracji, a polecany jest zwłaszcza dla alergików, którzy cierpią z powodu wysypek czy łuszczycy. Olej arganowy kosmetyczny jest nieco jaśniejszy niż ten przeznaczony do spożywania i posiada nieco inny zapach. Jest jednak nieco szerzej dostępny w sklepach, z uwagi na dużą popularność. Warto jednak poszukać produktu wysokiej jakości, ponieważ używanie tylko takiego produktu może przynieść wyraźne skutki. Jednym z takich produktów jest olejek arganowy marki Bio Agadir, który od niedawna dostać możemy w sklepie internetowym domiuroda.pl

Olejek arganowy – cena produktu

Potrzeba wielu owoców i wielkiego wysiłku do wyprodukowania prawdziwego oleju arganowego, dlatego jego cena nie może być niestety zbyt niska. Ceny są zróżnicowane – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za buteleczkę, w zależności od rodzaju olejku, wielkości produktu, a także od producenta. Na rynku znaleźć można mnóstwo podróbek, które odznaczają się dziwnie niską ceną – nie warto zatem inwestować w zbyt tani towar, ponieważ jest mniej wartościowy zdrowotnie.

2 thoughts on “Olejek arganowy – informacje o właściwościach i zastosowaniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.