O SZAMAŃSKIEJ PRAKTYCE UZDRAWIANIA Z ARVICK BAGHRAMIAN

Arvick Baghramian   W mojej pracy terapeutycznej kieruję się filozofią odzyskiwania własnej mocy – to jest podstawą wszystkich technik, z jakich korzystam i których uczę innych. To oznacza, że każdy może poznać te techniki i praktykować je samodzielnie po warsztatach lub ukończeniu terapii. Szamanizm, Reiki, Świadome Oddychanie i proces Osobistego Słupa Totemicznego to bardzo różne techniki, ale są potężne i dają moc, dzięki której nie jesteśmy już zależni od terapeuty czy nauczyciela oraz zapewniają narzędzia potrzebne do rozwoju, transformacji i sięgania po życie pełne radości, miłości i wolności. Stosuję każdą z tych technik w miarę potrzeby, aby pomóc osobom, z którymi pracuje odkryć ich własny potencjał, doświadczyć transformacji, odzyskać zdrowie i osobistą moc. Uważam się jednak przede wszystkim za terapeutkę szamańską. Praktykuję i uczę na całym świecie, a moja główna siedziba znajduje się w Barcelonie, w Hiszpanii.

DP: Na czym polega magia i wyjątkowość szamanizmu?

AB: Często używamy określenia “magiczne” aby opisać rzeczy nieoczekiwane, zaskakujące, takie, które się dzieją bez wysiłku z naszej strony. Nazywamy magicznym to, czego nie potrafimy wyjaśnić, albo to, czego nie rozumiemy. Jeśli więc coś nie zachowuje się w sposób zgodny z postrzeganymi przez nas regułami świata, to możemy to uznać za “magiczne”. Magia to sposób na głębokie dotknięcie naszych dusz i naszego życia i ich swobodną przemianę. Pomaga nam odkryć magię skrytą w naszych wnętrzach. „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” (Mały Książę). Wierzę, że dzięki pomocy przewodników duchowych możemy dostrzec to co niewidzialne, nauczyć się szacunku dla wewnętrznego i zewnętrznego świata, uszanować naszą własną prawdę i wypowiedzieć ją prosto z serca.

 DP: W jaki sposób zainteresowałaś się szamanizmem i zaczęłaś z niego korzystać w swojej pracy?

AB: Szamanizm pojawił się w moim życiu w jego najmroczniejszym momencie. Przeżyłam wiele wzlotów i upadków i kiedy wspominam moją przeszłość, widzę, że kryzysy zawsze prowadziły mnie w stronę połączenia z własną mocą i ukrytym potencjałem. Kryzys, który doprowadził mnie do szamanizmu był tym najtrudniejszym i najbardziej bolesnym, ale efekty były warte swojej ceny. O wiele później moi przewodnicy duchowi doradzili mi włączenie praktyk szamańskich do mojej pracy. Te praktyki są dla moich pacjentów narzędziem odzyskiwania mocy poprzez zgłębianie kwestii zdrowia i uzdrawiania z wielokulturowej i wielowymiarowej perspektywy.

 DP: Dlaczego sądzisz, że szamańskie metody mogą zostać wykorzystane w czasie terapii, coachingu czy psychoterapii? Jak to wygląda w praktyce?

AB: Szamanizm sam w sobie nie jest terapią, jest sposobem życia i jego pojmowania i nigdy go nie mieszam z innymi metodami. Jednakże, jeśli pracuję z kimś stosując inną technikę i czuję, że pewną kwestię można lepiej rozwiązać z pomocą szamanizmu i duchowych przewodników, to przedstawiam ich osobie, z którą pracuję. Każda metoda ma własne miejsce i moc.

DP: Kiedy nadchodzi ten moment, że praktykujący wie, że już jest szamanem?

AB: Sami nie możemy tego stwierdzić, to społeczność może kogoś uznać za szamana i uhonorować go tym tytułem.

DP: Jakie jest znaczenie kostiumów, bębnów i innych narzędzi w pracy szamana?

AB: W szamańskiej praktyce wykorzystuje się wiele narzędzi, a bęben to łódź, która zabiera szamana do świata duchów. Bez duchów nie ma szamanów, tak samo możemy powiedzieć, że bez bębna nie ma podróży.

Grzechotki są czymś wyjątkowym. Nazywam je duchowymi antenami, które przekazują duchom mój głos. Na warsztatach pokazuję “podstawowy rytuał grzechotki” – sposób na wezwanie duchów. Używanie grzechotki może być ćwiczeniem na poszerzanie granic, czyli jak mawiał Don Juan, “pozbywanie się poczucia własnej ważności”. Czasami to duchy udzielają nam instrukcji dotyczących regaliów, których używamy do uzdrawiania albo podczas rytuałów.

DP:  W jakich okolicznościach możemy utracić duszę?

AB: Duszę możemy stracić na wiele sposobów, a jedną z głównych przyczyn jest trauma. W życiu jesteśmy narażeni na wiele traumatycznych doświadczeń, takich jak rozstania, śmierć bliskich osób, wypadki, ciężkie choroby, trudne porody, przemoc domowa, przemoc fizyczna, emocjonalna lub seksualna itd. Jednak utrata duszy zdarza się też w sytuacjach, których nie uznajemy za dramatyczne. Czasami wystarczy się przewrócić, przestraszyć, czy przejść się w ciemnościach.

DP:  Jak możemy ją odzyskać?

AB: Jaki jest szamański sposób na odzyskanie duszy? Musimy po prostu wybrać się w podróż do świata duchowego, żeby odnaleźć zaginioną duszę, odzyskać ją i na nowo zintegrować z ciałem właściciela. Taką podróż może wykonać tylko szaman, lub osoba praktykująca szamanizm. Po odzyskaniu duszy w świecie duchowym, szaman wdmuchuje ją z powrotem do ciała osoby. Utrata duszy jest jednym z najpoważniejszych zranień, więc praca nad jej odzyskaniem jest jednym z najważniejszych i najtrudniejszych zadań szamana, który musi przejść szczegółowe szkolenie aby nauczyć się jak znajdować dusze, komunikować się z nimi i przywracać je do ciała. Musi także wiedzieć jak pomóc osobie wspierać dusze w taki sposób, aby pozostała w ciele po powrocie.

 DP: Czy możesz nam opowiedzieć o kursie szamanizmu, który poprowadzisz w Nowym Kawkowie, w Polsce?

AB: Przeprowadzę kurs wstępu do szamanizmu dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia z szamanizmem, jak i dla tych, które chcą pogłębić swój związek z szamanizmem i przewodnikami duchowymi.

DP:  Jaka jest według Ciebie nasza największa moc?

 AB: Zdolność do uzdrawiania!

 DP: Co Cię najbardziej inspiruje i podnosi na duchu w pracy?

AB: To, że mogę pomagać moim uczniom podróżować i nawiązywać kontakt z nauczycielami/uzdrowicielami duchowymi jak i przekraczać ograniczenia ego, osądów i oporów i odzyskiwać prawdziwą mądrość i miłość w życiu. Aktywne uczestnictwo w ich rozwoju.

Rozmawiała Dorota Pawelec 

Zapraszamy Państwa na spotkanie z niezwykłą nauczycielką – Współczesną Szamanką- Terapeutką, która stworzyła unikalny system wykorzystujący szamanizm w pracy terapeutycznej, autorką książki „Magia szamanizmu”. „Uzdrowiciel tkwi w każdym z nas i kiedy będziesz na to gotowa, na pewno objawi się w tobie”.

06.06.19 – 09.06.19 – OŚRODEK TU I TERAZ W NOWYM KAWKOWIE”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.