O prawdziwej istocie kobiety połączonej z naturą – wywiad z Ranjaną Pomar

Ranjana – współtwórczyni Tantric Tribal Woman w Wielkiej Brytanii i współzałożycielka Living Meditation, Osho Centro Activo w Chile. Ranjana pracuje jako psychoterapeutka,
a także doradca Tantry oraz prowadzi warsztaty w zakresie samorozwoju dla osób indywidualnych i grup. Od najmłodszych lat tęskniła za doświadczaniem życia we wszystkich jego wymiarach, gdzie wszystko jest zawarte w JEDNYM, zamiast oddzielonym od doświadczenia. W Polsce poprowadzi warsztat Kobieta Plemienna. Kobieta Natury 

 

 

DP: Witaj Ranjana. Czy możesz opowiedzieć trochę o sobie. Czym się zajmujesz i dlaczego akurat taką drogę wybrałaś?

Ranjana: Urodziłam się w Santiago, w Chile w Ameryce Południowej. W miejscu, w którym natura jest niesamowita. Miałam to szczęście, że codziennie mogłam patrzeć na Góry Andy, wschody słońca w górach, pomimo tego, że mieszkałam w mieście. Każdego roku spędzałam co najmniej 3 miesiące blisko Pacyfiku. Tak więc to naturalne środowisko, w którym żyłam, miało na mnie ogromny wpływ, sprawiało, że będąc w kontakcie z naturą byłam szczęśliwa i właśnie z powodu tej radości zaczęłam dzielić się swoimi doświadczeniami.

DP: Dlaczego prowadzisz warsztaty szamańskie? Jaki rodzaj szamanizmu przekazujesz? Gdzie się go nauczyłaś?

Ranjana: Warsztaty szamańskie to jedna z moich ścieżek. Uczę również tantry, prowadzę warsztaty rozwoju osobistego, pracuję również podczas sesji indywidualnych. Moja szamańska szkoła pochodzi z Andów. Przez 17 lat byłam uczennicą szamanów i podążałam za naukami pochodzącymi z trzech źródeł: Szamanizm Andyjski, Czerwona Droga i szkoła Condor Blanco, wywodząca się z tradycji Mapuche. Mapuche – czyli „Ludzie Ziemi”  to plemię Indian zamieszkujące obszary Chile i Argentyny od czasów prekolumbijskich. Obecnie żyją w rezerwatach indiańskich, gdzie do dziś zachowali swoje wierzenia, obrzędy, sztukę i swą odrębność kulturalną. Główna rolę w tych plemionach wiodą Machi – Święte Szamanki/ Uzdrowicielki. Machi zajmowały się i nadal zajmują uzdrawianiem, zapewnieniem żyzności pól, kontaktami z duchami i Duszami, rytuałami. Ich podstawowym narzędziem szamańskim jest bęben kultrun.

DP: Niesamowite. Skąd pochodzą ścieżki szamańskie i tantryczne? Jak obie te szkoły mają się do siebie i jak się wzajemnie uzupełniają?

Ranjana: Tantra pochodzi z Indii. Nazwa ta pochodzi z sanskrytu i oznacza ekspansję, transformację energetyczną, jej celem jest zjednoczenie. Szamanizm, który praktykuję, a którego źródłem są Andy, to kosmowizja, w której wszystko jest JEDNYM.

W szamanizmie mamy symbol zwany „Takana”, a w tantrze inny symbol zwany „Jantra”. Oba określają jedność ze wszystkim, tym co przeciwstawne: Słońce i Księżyc, Niebo i Ziemia. Wszystko jest JEDNYM.

DP: Sednem twojego nauczania jest ścieżka szamańsko-tantryczna. Czy wywodzi się z konkretnej szkoły, jakie ma główne założenia?

Ranjana: Wywodzę się ze szkoły Tantra Essence. To szkoła założona przez moją mistrzynię i nauczycielkę Ma Ananda Sarita, która otrzymała bezpośredni przekaz od Osho – mistyka i nauczyciela z Indii. Należę do jej zespołu nauczycieli. Po dziesięciu latach pracy w tej szkole, uświadomiłam sobie, że pragnę również wnieść do mojej pracy moje szamańskie dziedzictwo. Uhonorować moją szamańską i tantryczną ścieżkę.

DP: Jaki wpływ na twoje życie ma kontakt z Naturą?

Ranjana: Świadomość i odczuwanie Natury jest wszechobecne w moim życiu. Każdego dnia gdy jem, mam świadomość, że żywność pochodzi od Matki Ziemi – Pachamamy, a woda jest jednym z czterech elementów/ żywiołów. Gdy oddycham, łączę się z Żywiołem Wiatru. Jestem cały czas bardzo świadoma wszystkiego, co mnie otacza, wszystkich elementów, żywiołów..

DP: Kim jest Kobieta Natury – Kobieta Plemienna?

Ranjana: Wszystkie kobiety są kobietami Natury. Wszystkie kobiety należą do Natury. Wszystkie kobiety są kobietami plemiennym. Koncepcja „Kobiety Plemiennej” ma na celu stworzenie jedności i wspólnoty kobiet. Jest taki bardzo piękny mit o Kobiecie Biały Bawół pochodzącej z plemienia Indian Lakota w Stanach Zjednoczonych. Ich proroctwo mówi, że pewnego dnia Kobieta Biały Bawół powróci. Jest ona wakan, mądrą, świętą i magiczną kobietą, która połączy wszystkie dzieci Matki Ziemi swoimi mocami. Legenda mówi, że w momencie, w którym wszystkie rasy się połączą: czarna, biała, żółta i czerwona – na świecie zapanuje pokój. Tak więc myślę, że ponieważ żyjemy teraz w niezwykle trudnych czasach, to właśnie nadszedł ten moment, aby zjednoczyć się jako kobiety plemienne, przekazać swoje dziedzictwo Matce Ziemi i zaprowadzić pokój na całym świecie. To nasze powołanie.

DP: Jak można odkryć w swoim życiu Kobietę Natury? Jak można stać się Prawdziwą, Naturalną i Dziką Kobietą?

Ranjana: Tak jak wspomniałam wcześniej, bądźmy świadome i obecne w naszym codziennym życiu, chwila po chwili. Jak najczęściej starajmy się też kontaktować z Naturą – lasem, łąkami, wodą, zwierzętami. Obudźmy swoją intuicję, Moc i wizję! Zaufajmy swojej wewnętrznej naturze. Wprowadźmy to w codzienne życie. Kiedy gotujesz, miej świadomość, że obcujesz z żywiołem Ognia.. Kiedy bierzesz kąpiel albo prysznic- bądź wdzięczna za żywioł wody, a kiedy przygotowujesz posiłek – okaż wdzięczność Matce Ziemi Pachamamie. Kiedy oddychasz – miej świadomość, że wdychasz żywioł Powietrza. Miej świadomość, jak wiele światów i Istnień Cię otacza.

Ty już jesteś Kobietą Natury i prawdziwie naturalną kobietą! Musisz sobie tylko o tym przypomnieć! Czasem zbyt dużą uwagę przykładamy do negatywnych aspektów bycia kobietą. Dlatego zapominamy kim naprawdę jesteśmy. Jednak w czasie moich warsztatów, podczas rytuałów, medytacji będzie możliwe ponowne połączenie z twoją Istotą. Kiedy mówię twoją Istotą, mam na myśli Twoją Esencję.

DP: Czy kobieta z miejskiej dżungli może odnaleźć w sobie kobietę plemienną? Dlaczego jest to takie ważne? Jakie masz sposoby na to, aby współczesna kobieta mogła połączyć się z rytmem natury?

Ranjana: To jest możliwe. Przez całe moje życie mieszkałam w miastach. Wcześniej w Anglii, teraz mieszkam w Barcelonie. Jest zatem możliwe, aby miejska kobieta mogła żyć zgodnie z cyklami natury. To kwestia świadomości oraz być może kalendarza z cyklami księżyca, aby wiedzieć kiedy jest nów, kiedy pełnia, itd.

DP: Jakich rytuałów i ceremonii będziesz uczyć podczas warsztatów?

Ranjana: Zaprezentuję szamańskie i tantryczne rytuały łączące się z dynamicznymi i pasywnymi medytacjami, taniec, śpiew. Rytuały łączące się z żywiołami i czterema kierunkami. Poznamy Ceremonie na cześć natury Matki Ziemi i Ojca Nieba. Przedstawię również Rytuały Przejścia, ponieważ nasze społeczeństwo nie honoruje ważnych zmian w naszym życiu. Na przykład, kiedy jesteś nastolatką i po raz pierwszy miesiączkujesz, nikt nie honoruje tak ważnego momentu, w którym stajesz się Boginią Stworzycielką, a przecież ludzie plemienni tak robią i robili w przeszłości, jest to część ich tradycji.

DP: Dlaczego cykle Natury są tak ważne dla kobiet. Jaki to ma wpływ na ich życie?

Ranjana: Gdy jesteś Kobietą Natury to żyjesz codziennie zgodnie z cyklami Natury. Ona staje się częścią ciebie. Ufasz swojej prawdziwej Istocie, Esencji, intuicji. Celebrujesz Energie, Żywioły, Matkę Ziemię. Stajesz się częścią Wielkiej Całości Życia. Wiesz jak dbać o siebie, najbliższych, Ziemię. Twoje wybory są zgodne z Twoim sercem i powołaniem. Ta wiedza jest po prostu w tobie, intuicyjna i wiesz jak ją wykorzystać w swoim codziennym życiu. Ważna jest wewnętrzne poszukiwanie, znalezienie odpowiedzi w samej sobie.

DP: Co może zyskać kobieta żyjąc zgodnie z fazami księżyca? Jaka jest analogia pomiędzy fazami księżyca, a cyklem kobiety?

Ranjana: To jest bardzo złożony temat. Ważne jest, aby wsłuchać się w siebie i swoje ciało. Owulacja to element wody, krew to również element wody, a księżyc ma wpływ na wodę. Dlatego mówi się, że miesiączka powinna pojawić się w nowiu, kiedy nie możesz zobaczyć księżyca. Kiedy tak się dzieje, jest to bardzo wymowne. Możesz oddać Ziemi swoją krew. W czasie ceremonii możesz oczyścić swoje ciało, twoje emocje i myśli. Owulacja – kolejna część twojego cyklu odnosi się do innej części cyklu księżyca. Możesz mieć owulację w czasie pełni. Znamy określenie Honey Moon, Happy Moon. O co chodzi? Kiedy jesteś w trakcie owulacji, to znaczy że jesteś gotowa się kochać, kochać z mężczyzną, którego kochasz. Będziemy mówić o tym więcej, podczas moich warsztatów.

DP: Czy intensywność doświadczeń seksualnych jest również powiązana z rytmem Natury?

Ranjana: Tak oczywiście. Kiedy jesteś w trakcie owulacji, masz w sobie więcej pożądania, wiosną wszystko kwitnie, twoje ciało również kwitnie, jesteś bardziej otwarta, aby uprawiać miłość.

DP: Mówisz również o konieczności równoważenia dwóch aspektów w życiu kobiety – Słońca i Księżyca. Jakie jakości prezentują, co daje ich równowaga? Jakie są konsekwencje braku równowagi tych pierwiastków?

Ranjana: Księżyc jest związany z przyjmowaniem energii, żeńskiej energii z całą jej tajemnicą.. Słońce jest natomiast manifestacją energii męskiej, kierunkiem, dynamiką, akcją, świadomością. Tantra mówi: w każdej kobiecie jest wewnętrzny mężczyzna i w każdym mężczyźnie jest wewnętrzna kobieta. W dzisiejszych czasach potwierdza to nauka. Mamy 46 chromosomów: 23 należą do naszego ojca i 23 do naszej matki. Tak więc to fakt, że są w nas. W czasie rytuałów i ceremonii możemy równoważyć te energie każdego dnia. Co dzieje się, kiedy te energie nie są w równowadze? Cóż, wystarczy, że rozejrzymy sie wokoło albo sięgniemy do historii ludzkości. To wszytko z powodu braku balansu. Świat racjonalny jest bardzo na zewnątrz, brakuje w nim medytacji i świadomości. Czasem kobieca energia jest za bardzo wycofana, jest pasywna i nie potrafi objąć Życia.

DP: Gdzie możemy cię spotkać w Polsce. Czy w najbliższym czasie poprowadzisz tutaj warsztaty?

Ranjana: Tak jak wspomniałam wcześniej w dniach 16-18 października poprowadzę w Warszawie warsztat podstawowy pt. „Kobieta Plemienna – Cykle Natury – Kobieta Natury”. A na kolejne warsztaty, cały cykl składający się z 5 modułów, zapraszam już na wiosnę do ośrodka Tu i Teraz w Nowym Kawkowie. Każdy moduł jest niezależną częścią i można w nich wziąć udział w dowolnej kolejności, tematy modułów to:

Moduł 1: Kobieta Natury. Ciało jako Świątynia Natury. Moc Świętego bębna Kultrun. Szałas Potów. Tworzenie własnego Totemu.

Moduł 2: Wewnętrzne Słońca i Wewnętrzny Księżyc – przyjmowanie, równoważenie i integracja energii męskich i żeńskich. Mistyczna Unia.

Moduł 3: Cykle życia i przyrody; Księżyc i kobiety, pory roku i ich rytmy, etapy życia kobiety (dziewczynka, nastolatka, dorosła i wiedząca/mądra).

Moduł 4: Powrót Kobiety Biały Bawół i połączenie 4 ras: Afryki, Azji, Europy i obu Ameryk. Święta Fajka i Święty Tytoń, osobisty bęben, symbolika tipi.

Moduł 5: Szkolenie zaawansowane – Poszukiwanie Wizji (Vision Quest), Temazkal Orła i Żywiołów (Święty Szałas Potów), zostań Uzdrowicielką. Mądrość Kobiety Biały Bawół, doświadczenie Piątej Rasy.

Jeśli macie pytania dotyczące grupy kobiet, która się formuje – możecie się ze mną skontaktować. Serdecznie zapraszam do przyłączenia się do nas.

DP: Bardzo dziękuję Rajana za ten czas i wiedzę, która się z nami podzieliłaś. To była czysta przyjemność.

Ranjana: Dziękuję.

Rozmawiała Dorota Pawelec 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.