Nowa piramida żywieniowa

Nowa piramida żywieniowa Instytutu Żywności i Żywienia. Jesteś tym, co jesz, żyjesz tak, jak dbasz o swoje ciało. A ono wymaga szacunku. Świat się zmienia, zmieniamy się my i to co jemy. Wiedza na temat tego jak i co powinniśmy jeść jest przeogromna. Piramida żywienia którą znamy z podstawówki też ulega przeobrażeniom. 

Co się zmieniło? Awans warzyw i owoców na pierwsze miejsce – czyli najniższe w piramidzie. Wcześniej to miejsce zajmowały produkty zbożowe. Nie stanowi to nowości samej w sobie: dotychczas i tak wiadomo było, że jedzenie warzyw i owoców jest podstawą. Jednak nawiązując do naszego trybu i stylu życia: siedząca praca, niewiele ruchu i dużo przetworzonej żywności – produkty zbożowe jako dające energię nie są już aż tak istotne, jak np. przy pracy fizycznej.

Nie jest to jedyny powód zmian. Zawartość składników mineralnych, witamin i polifenoli, które przyswajamy w warzywach i owocach bezpośrednio wpływa na spadek zachorowalności i umieralność na choroby układu krążenia, cukrzycę czy nowotwory. Jak najwięcej i jak najczęściej. Czyli ile? Owoce i warzywa powinny stanowić co najmniej połowę tego co jemy. To nieco więcej niż surówka do obiadu, prawda? W obrębie naszych owocowo-warzywnych pokarmów. 75% powinny to być warzywa, a 25% owoce.

Kolejną ważną zmianą jest umieszczenie w piramidzie ziół, bogatych w wiele substancji odżywczych i smakowych, co pozwala zastąpić nimi sól. To kolejny ukłon w stronę naszego układu krwionośnego.

Piramida stała się wielowymiarowa, jako jej szeroką podstawę, bazę, dodano aktywność fizyczną w wielu rodzajach. Dla naszego zdrowia codziennie 35-40 minut ruchu to podstawa.nowa-piramida-zdrowego-zywienia

Więcej informacji na temat zasad zdrowego żywienia, w formie artykułów, grafik, filmów edukacyjnych czy też aplikacji mobilnej, można znaleźć na prowadzonych przez IŻŻ stronach internetowych: www.izz.waw.pl oraz www.zachowajrownowage.pl.

MT

9 thoughts on “Nowa piramida żywieniowa

  1. Taka piramida powinna zawisnąć na lodówce w każdym polskim domu, bo niestety coraz bardziej tyjemy… jak widzę jak teraz wyglądają dzieciaki to aż strach myśleć co będzie dalej 🙁

  2. Szkoda, że informacji o tych najnowszych wskazaniach ciągle jest mało. Natknęłam się na ten problem szukając informacji o żywieniu niemowlaka i w internecie ciągle pokutuje mnóstwo starych przyzwyczajeń, babcinych porad i ciężko przez nie przebrnąć. Ciekawie napisane i na pewno baaardzo przydatne.

  3. nie do końca się z nią zgadzam, produkty nabiałowe na pewno nie powinny znajdować się tak wysoko ze względu na stopień ich przetworzenia. Jesli mowa byłaby tu o produktach eko jak najbardziej tak – w tych czasach gdzie mało kto ma dostęp do nabiału prosto od gospodarza nie.

  4. Początkowo byłam zaskoczona tą piramidą. Na pierwszy miejscu warzywa Jak to? Przecież nimi człowiek się nie naje! A jednak da się! Chociaż ciężko jest zmienić stare nawyki. I zmienić skład ulubionej jaglanki na śniadanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.