NAJCIEKAWSZE KOBIECE WYSTĄPIENIA TED.

idee„TED Talks”, to znane na całym świecie 20 minutowe wystąpienia, które odbywają się corocznie na konferencjach o nazwie TED. Prelegenci to fascynujący ludzie, eksperci w wielu dziedzinach, którzy dzielą się „ciekawymi ideami wartymi rozpowszechniania”. Poruszane tematy to: technologia, nauka, ekologia, polityka, rozwój ludzkości i biznes.Są to fascynujące i odkrywcze idee, które inspirują do ciągłego  rozwoju, zapobiegając tym samym stagnacji życiowej. Wybrałam kilka wystąpień kobiecych, które zostały we mnie na długo. Każda z nich jest inspirująca w odmienny sposób. 

Elisabeth Gilbert  „O wspomaganiu kreatywności „



                                                       „Ludzie nie są geniuszami, ale mają geniusz”

Elizabeth Gilbert przygląda się niemożliwym oczekiwaniom jakie żywimy wobec artystów i ludzi genialnych stawiając radykalną tezę, że ludzie „nie są” geniuszami, lecz „mają” geniusz. Oto zabawna, osobista i zaskakująco poruszająca wypowiedź.

Autorka „Jedz módl się i kochaj”  opowiada o presji, którą narzucamy „ludziom geniuszu” .  Są to nierealne oczekiwania jakie żywimy wobec artystów, postrzegając ich jako nadludzi.  Opowiada: „Najprawdopodobniej sukces życiowy mam już za sobą. Co za myśl. Takie myśli mogą cię popchnąć do picia ginu o 9-ej rano.” Presja bycia nieustannie fenomenalnym geniuszem potrafi odebrać radość życia,  sparaliżować i zapędzić artystę w depresję. Geniusz to coś co można potraktować jak inspirację przychodzącą z zewnątrz. Jeśli nie przychodzi, idźmy do przodu i nie czekajmy na to, aż staniemy się nadludzką istotą. Po prostu róbmy swoje !

Kelly McGonial „Jak zaprzyjaźnić się ze stresem”

To nagranie krąży w sieci, jako wystąpienie, które może uratować Ci życie.  Kelly McGonial jako psycholog przez wiele lat demonizowała stres tłumacząc swoim pacjentom, że  jest on jednym z najczęstszych przyczyn śmierci. Zmieniła jednak zdanie, ponieważ najnowsze badania dowodzą, że to nie stres powoduje śmiertelne choroby, ale wiara w jego szkodliwość.

Zmieniając nastawienie do stresu, możesz zmienić reakcję ciała na jego występowanie. Stres powoduje wydzielanie się oksytocyny, która jest hormonem „umacniającym bliskie relacje  z ludźmi…stres daje nam dostęp do serc, które współczują i znajdują radość i sens „.

Jeśli czując silny stres uświadomimy sobie, że  nasze serce bije tak mocno, po to by dać nam siłę i energię, zmienimy szkodliwe przekonania. Jeśli tak postrzegasz stres, nie tylko lepiej sobie z nim radzisz, ale deklarujesz zaufanie, że dasz sobie radę z życiowymi wyzwaniami. Najważniejsze jednak, że nie musisz im stawiać czoła samotnie, bo stres powoduje, że otaczamy się ludźmi, na których nam zależy.

Mary Roach „10 rzeczy, których nie wiedzieliście o orgazmie”

 

                                                       Pasjonujące zespolenie nauki i sexu 

Mary Roach, autorka książki „Bzyk” z niepoprawnym humorem opowiada o swoich odkryciach na temat orgazmu. Otwiera zamknięte do tej pory drzwi i śmieje się głośno  z tematów,  do których większość z nas  podchodzi  z pruderyjną dezaprobatą.

Dowiemy się m. in o kobiecie, która miała orgazm za każdym razem, gdy myła zęby i  o wywoływaniu orgazmu wolą woli. Autorka książki podaje przykład pewnego Izraelczyka, który  dostał czkawki. Atak ciągnął się bez końca. Próbował już wszystkiego, ale  nic nie pomagało. Po kilku dniach czkający mężczyzna poszedł z żoną do łóżka. I czkawka minęła! Zgłosił to lekarzowi, który opublikował studium przypadku, w Kanadyjskim periodyku, zatytułowawszy je: „Stosunek płciowy jako potencjalna terapia uciążliwej czkawki”. Artykuł podpowiada, że ludzie samotni w wypadku czkawki mogą sięgnąć po masturbację. Ha ha ha…Rysuje się grupa społeczna: osoby samotne z czkawką. Ha ha ha… „Stan cywilny: Mam czkawkę”.

Wiele opowieści na temat historii orgazmu, które brzmią śmiesznie (jak na przykład do czego służy penis kamera) i powodują że zaczynamy nabierać przekonania, iż najlepszą gra wstępną jest humor i śmiech 🙂

Regina Dugan „Czego byś spróbował, gdybyś wiedział, że nie poniesiesz klęski?”

 

Regina Dugan zdobywczyni  doktoratu na Caltechu, szefowała DARPA , obecnie  pracuje dla Google. W prezentacji szokuje widownię całą serią najróżniejszych mega odważnych  projektów. Od metali lżejszych od styropianiu, przez nadźwiękowe szybowce i drony lżejsze od małej bateryjki po zastosowanie tytoniu do szybszej produkcji szczepionek. Pada pytanie, „Czego byś spróbował, gdybyś wiedział, że nie poniesiesz klęski?”, które uświadomiło mi, jak mocno wątpliwości podcinają nam skrzydła. Jak wiele projektów do doszło do skutku przez brak wiary we własną sprawczość.

 

Amy Cuddy „Język ciała kształtuje naszą osobowość”

 

                                                   ” udawaj aż to osiągniesz…”

Amy Cuddy, psycholog społeczny, mówi o tym, jak stosując „pozycje siły”, nawet gdy brak nam pewności siebie, możemy wpływać na poziom testosteronu i kortyzolu w mózgu. Stawia pytanie  „co twój język ciała mówi do mnie?” oraz  „co przekazuje innym mój język ciała?”.

Nasza własna mowa ciała wpływa na nas, na  nasze myśli, uczucia i fizjologię. O jakie sygnały niewerbalne chodzi?

W królestwie zwierząt są one związane z powiększaniem się. Starasz się wyglądać na wielkiego, rozciągasz się, zajmujesz przestrzeń, w skrócie – postawa otwarta. Ludzie zachowują się w podobny sposób.  Takie zachowania są związane ze stałym poczuciem władzy, ale także, gdy czujemy się silni w danej chwili. A co robimy, gdy czujemy się bezsilni? Dokładną odwrotność tej postawy. Zamykamy się. Zwijamy się. Robimy się mali, żeby tylko nie zetknąć się z osobą znajdującą się obok. Zwierzęta i ludzie robią to samo.

Wraz z grupą naukowców Amy poddała badaniu grupę ludzi. Okazało się, że odpowiednia pozycja ciała rzeczywiście działa na to jak myślimy i działamy.

Udawaj, że kimś jesteś, aż w końcu się nim staniesz. Amy mówi: ”  nie udawajcie aż się uda, ale udawajcie, aż to poczujecie? Róbcie to tak długo aż naprawdę to osiągnięcie i utrwalicie.”

A jakie wystąpienia Was inspirują ?

 

2 thoughts on “NAJCIEKAWSZE KOBIECE WYSTĄPIENIA TED.

  1. Muszę przyznać, że nie widziałam zbyt wielu wystąpień TED, właściwie to jedno – kultowe już pewnie wystąpienie Sheryl Sandberg. Chyba nie umiem się skupić przed komputerem na oglądaniu przez tyle minut kogoś, kto „tylko” gada 🙂 Co nie znaczy, że nie chciałabym się skupić, bo te wystąpienia, które zaproponowałaś zapowiadają się naprawdę inspirująco 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.