Kobiety, które stoją na podium.

Womenomics 

To najnowszy termin określający „rewolucją gospodarczą”, związaną z rosnącą rolą kobiet w biznesie. Kobiecy sposób zarządzania charakteryzuje się, nastawieniem na proces, dobrą komunikacją oraz partnerstwo.  Przyglądam się kobietom, które są dla mnie inspiracją i z jakiegoś powodu, to w jaki sposób odnoszą sukcesy jest dla mnie cenne. Jestem matką i chcę,  aby postrzeganie sukcesu było kompleksowe, a życie zawodowe nie wykluczało prywatnego.

Jak wiadomo sukces nie jedno ma imię, nie jednego ojca i nie jedną matkę. Dlatego warto zastanowić się nad tym, kto dla mnie jest osobą, stojącą  w  miejscu, do którego ja zmierzam. Kierunkiem są kobiety, które tym kim są i do czego doszły, mogę skwitować ogromnym „WOW !”. Co się dla nich liczy, ile razy się potknęły i jak się podnosiły z tego upadku. Dzisiaj Ophra i Susan 🙂 Kim są kobiety, które „rządzą” i stoją na podium w dzisiejszym świecie ?

Ophra Winfrey

Jej dzieciństwo i dorastanie trudno było nazwać szczęśliwym i spełnionym. Wychowywana w nędzy,  wykorzystywana seksualnie mająca na koncie kradzieże i narkotyki. Okazało się, że nie ma takiego dna, od którego nie można   się odbić. W wieku 17 lat młoda Ophra znalazła pracę w lokalnym radiu, potem pracowała jako reporterka wiadomości telewizyjnych.  Nie sprawdziła się jednak w tej roli i została przesunięta do programu tolk-show: „People are talking”.  Miała tam przeczekać do końca kontraktu,  ale okazało się, że jej  kolejny program „A. M. Chicago” pobił rekordy oglądalności.

 

ophra

 

Słynny  „The Oprah Winfrey Show” rozpoczęła 1 986 roku. Jest to od wielu lat najpopularniejszy talk-show w USA, oglądany w 136 krajach świata.

Ophra jest  świetną aktorką. Zagrała w wielu  filmach, takich jak:  „Kolor purpury” (nominowana do Oscara i Złotego Globu za debiut aktorski), „Pokochać”, „Zanim kobietom wyrosły skrzydła”czy  „Wyrzuć mamę z pociągu”.

W 2005 roku Ophra znalazła się w ścisłej czołówce najbardziej wpływowych ludzi magazynu „Forbes”. Tym samym stała się osobą nadającą kształt opinii publicznej, natomiast występ w jej programie mógł zmniejszyć lub wzbogacić notowania u gości jej programu. Ten status pozwolił jej wpływać w sposób skuteczny na to co się dzieje, poza show-biznesem. Dzięki niej opracowano ustawę na mocy której stworzono bank danych o skazanych w przestępcach seksualnych, natomiast  w Afryce powstawały szkoły. Swoją popularność wykorzystała na zmianę rzeczywistości, w której wyrosła w biedzie i poniżeniu.  Jako pierwsza poruszała kwestie wykorzystywania seksualnego dzieci, czy ukrywania przestępstw seksualnych księży katolickich w USA. Piętnowała nieskuteczność rządu w zwalczaniu narkomanii i rozpowszechnianiu wiedzy na jej temat.

Co mówi Ophra Winfrey ?

” Bądź wdzięczna za to co masz – gdy będziesz koncentrowała się na tym, czego Ci brak – nigdy nie będziesz mieć wystarczająco dużo ”

” Otaczaj się wyłączne  osobami, które mogą pomóc Ci podnieść się wyżej – pomóc Ci wzrastać ”

” Największym odkryciem tego świata  jest fakt, iż człowiek może całkowicie zmienić swoją przyszłość poprzez zmianę swojego nastawienia ”

” Wybaczenie to ogromna moc”

” Każda życiowa lekcja uczyła mnie, że mogę wybrać miłość zamiast lęku”

” Gdy jasno określić kim jesteś – będzie Ci łatwiej podjąć decyzję o tym – co jest dla Ciebie najlepsze

Sheryl Sandberg

Prezeska Facebooka, to dziś  jedna z najbardziej  wpływowych kobiet świata. Sheryl Sandberg pracowała na kierowniczych stanowiskach w Google, Starbucs i Walt Disney. Kiedy znalazła się na liście najbardziej wpływowych kobiet świata, tuż przed Michelle Obamą,  zamiast skakać ze szczęścia wpadła w panikę.  Zdała sobie wtedy sprawę, że kobiety na drodze do sukcesu, muszą pokonać nie tylko bariery instytucjonalne, ale właśnie przede wszystkim wewnętrzne, natomiast ona sama jest tego żywym przykładem…

sheryl sandberg

Wewnętrzne ograniczenia sprawiają, że nie mamy decyzyjności w sprawach, które nas bezpośrednio dotyczą i kształtują naszą rzeczywistość. Zbierając swoje wieloletnie doświadczenia, Sheryl Sandberg napisała książkę „Włącz się do gry” (Lean in), w której uświadamia kobietom, w  jaki sposób stereotypy skutecznie blokują nasze sukcesy zawodowe.   Pomiędzy kobietami a mężczyznami istnieje szereg absurdalnych różnic wynikających ze sposobu postrzegania płci.  Mężczyzna zapytany o wyjaśnienie źródła swojego sukcesu przypisze go wrodzonym cechom i umiejętnościom. Kobieta zapytana o to samo, nawet  nie odważy się użyć słowa sukces, będzie się upierała, że „inni” jej pomogli, albo miała sporo szczęścia i w efekcie poczuje się jak „oszustka”. My kobiety  zaniżamy  swoje umiejętności, bo brakuje nam zuchwałości, którą mężczyźni szastają na wszystkie strony.

„Napisanie tej książki, to odpowiedź na pytanie, co byś zrobiła, gdybyś się nie bała…jeśli starasz się uszczęśliwić wszystkich nie idziesz do przodu” 

 

A oto, jakie rady daje nam Sheryl Sandberg :

  • Nie rezygnuj z władzy. Kobiety   nie do końca zdają sobie sprawę z tego, że  mają takie samo prawo do władzy jak mężczyźni i stoją na uboczu, zamiast usiąść przy jednym stole.
  • Nie poświęcaj swojego sukcesu dla bycia lubianą” .
  • Bądź otwarta na ryzyko w życiu zawodowym. Zamiast mówić „Nie jestem na to gotowa” powiedz „Chcę to robić i nauczę się tego.” Bądź odważna i zamiast myśleć, że w tej chwili nie masz takiej umiejętności, postaw na rozwój i naukę.
  • Nie czekaj na diadem, bo nikt Ci go na głowę nie nałoży. Kobiety wierzą, że dobre wyniki w pracy naturalnie poprowadzą je w kierunku nagrody. Zjawisko to zauważyły i nazwały  założycielki firmy Negotiating Women. Wydaje się nam, że ktoś „powinien” zauważyć i docenić nasz trud, ale gdy się tak nie dzieje, zamiast  domagać się np awansu siedzimy grzecznie w miejscu.
  • Stawiaj sobie cele krótkoterminowe (18 miesięcy) i długoterminowe marzenia.
  • Bądź otwarta –zapytaj o informację zwrotną (Co mogę zrobić lepiej i poprawić?)
  • Nie naśladuj mężczyzn. W myśl „Prawdziwy przywódca to indywidualność, która wyraża się w sposób szczery i nie zawsze doskonały” nie tłum emocji w pracy próbując dorównać męskiemu stereotypowi !
  • Nie odchodź zanim odejdziesz  – nie wchodź w życie zawodowe rozglądając się za wyjściem.
  • Znajdź sobie partnera, który uważa, że kobieta powinna być ambitna, pewna siebie i zrealizowana !
  • Podziel obowiązki w domu nie krytykując męża. Pozwól mu to zrobić po swojemu i pamiętaj, że kobiety, które mówią mężom co mają robić mają kilka razy więcej pracy.
  • Nie obwiniaj się, że nie jesteś doskonała. Autorka książki cytuje amerykańską dziennikarkę Glorię Steinem „, która sprzeciwia się teorii, że można mieć wszystko, uważając jednocześnie, że to największa pułapka w jaką wpadają kobiety „Nie da się pogodzić wszystkiego. Nie można mieć dwóch etatów, super dzieci, przyrządzać trzech posiłków dziennie i mieć wielokrotnego orgazmu do rana (…) Supermenka jest przeciwnikiem ruchu kobiet.”
  • Wspieraj inne kobiety w dążeniu do celu ! 

Szczerość  z jaką książka została napisana jest bezcenna. Sheryl podaje  przykłady z własnego życia obalające mit perfekcyjnej supermenki. Ta książka pomoże  kobietom wyjść z poczucia winy.  Zachęcam do jej przeczytania i zgadzam się z tym, że  świat będzie cudny,  kiedy porzucimy stereotypy. Kobiety będą realizowały się w dążeniu do marzeń i celów,  a mężczyźni będą je wspierać zarówno w pracy, jak i w domu. Myślicie, że to realne ? Zastanówmy się nad tym, zanim bezmyślnie powtórzymy kolejne powiedzonko w stylu:  „Mądry jak tatuś i piękny jak mamusia” . Jestem ciekawa,  które kobiety stoją na Waszym podium ?

4 thoughts on “Kobiety, które stoją na podium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.