Mobilnie przez świat, czyli aplikacje wspomagające podróżowanie

light-road-nature-iphone
Podróżujemy praktycznie codziennie. Na co dzień ograniczamy się do wyjazdu w inne rejony miasta, jednak coraz częściej jeździmy także w dalsze trasy. Problem pojawia się, gdy wybieramy się w nowe miejsce, którego kompletnie nie znamy, a musimy szybko i sprawnie przemieścić z punktu A do punktu B.
Dla mnie orientacja w terenie zawsze stanowiła znaczący problem. Gdy pojawiałam się w zupełnie nowym dla mnie miejscu musiałam korzystać z pomocy innych, zaczepiać ludzi na ulicy, by wskazali mi drogę lub najzwyczajniej w świecie gubiłam się i docierałam spóźniona do celu.
W jaki sposób sobie z tym poradziłam? Oczywiście dzięki aplikacjom!

W MIEŚCIE

person-woman-hand-apple

jakdojade.pl
…czyli nawigacja w komunikacji miejskiej. Mój ulubieniec! Przydaje się zarówno w codziennej podróży po mieście, jak i przy poruszaniu się w całkiem nowych dla nas lokalizacjach. Gdy wpiszesz dokładne adresy, bądź nazwy przystanek początkowy oraz końcowy, aplikacja wskaże najlepsze połączenia autobusowe i najwygodniejsze/najkorzystniejsze ewentualne przesiadki, a także godzinę, o której trzeba wyjść, by zdążyć na czas do celu. Pod tą aplikację podpięte jest około 20 miast w Polsce, więc zdecydowanie można korzystać z niej w różnych miejscach. Jest wygodna, intuicyjna. Dostępna zarówno pod adresem: www.jakdojade.pl, a także jako aplikacja mobilna.

mobileMPK
Podobną aplikacją do opisywanej wyżej jest mobileMPK. Jej największym plusem jest to, że działa zarówno online, jak i offline. Zawiera rozkłady jazdy w blisko 40 polskich miast. Minusem według mnie jest to, że istnieje konieczność podania nazwy konkretnego przystanku, co może być dość problematyczne w całkowicie obcym dla nas mieście.

iTaxi
Aplikacja, która jest wyjątkowo przydatna w awaryjnych sytuacjach, gdy potrzebujemy transportu „na już”. Możesz zamówić taksówkę przez aplikację, stronę internetową lub telefonicznie – jak Ci wygodniej. Warto wcześniej jednak upewnić się czy aplikacja działa w mieście, które Cię interesuje (zdecydowanie więcej lokalizacji jest dostępnych na stronie www). iTaxi na podstawie Twojej lokalizacji dobiera Ci taksówkę. Komfortowym rozwiązaniem w tej usłudze jest możliwość zapłaty poprzez aplikację, bez konieczności posiadania przy sobie gotówki. Podobną aplikacją, ale z mniejszą ilością lokalizacji w Polsce (za to mają w swojej ofercie kilka miast zagranicznych) jest myTaxi.

W DŁUŻSZĄ TRASĘ

road-people-street-smartphone

Janosik

Obecnie bardzo popularna aplikacja. Łączy w sobie elementy społeczniówki i GPS. Ponadto pozwala kierowcom zaoszczędzić parę stów dzięki informacjom o „misiaczkach”. Pięknie prawda?

Do zalet aplikacji należy to, że informuje o tym co w danej chwili dzieje się na drodze. Użytkownicy wprowadzają dane o miejscach kontroli drogowej czy wypadkach, mogą także potwierdzić rzetelność informacji przesyłanych przez innych. Ze względu na to, że aktualnie dużo ludzi z tego korzysta jest to dość wiarygodne źródło wiedzy. Dodatkowo ma także funkcje nawigacji.

Google Maps
Dla mnie nieoceniona pomoc w podróży. Część kobiet – do których należę z pewnością ja – ma problemy z orientacją w terenie. Błądzenie gdzieś w nieznanych rejonach może być naprawdę frustrujące. Jednak gdy mamy na telefonie lub tablecie zainstalowane Google Maps żadna droga nie będzie dla Ciebie strasznie, uwierz mi! Zaprowadzi Cię pod konkretny adres, bez względu na to, czy idziesz pieszo, czy jedziesz samochodem. Minusem może być to, że czasami wybiera nieintuicyjne, niewygodne trasy. Ale najważniejsze jest, by dotrzeć do celu, prawda?

e-podroznik
Aplikacja, która łączy ze sobą komunikację miejską z międzymiastową. Co ciekawe, można wyszukiwać połączenia od konkretnego adresu, a nie przystanku. Dodatkowo, oprócz połączeń (i dogodnych przesiadek), wyszukuje tez możliwości dojazdu poprzez blablacar! Pokazuje możliwości dogodnych przesiadek. Posiada kilka błędów, na przykład nie zawsze wyszukuje właściwą ulicę czy miejscowość, na której nam zależy. Pomimo tego oceniam ją jako bardzo dobrą.

ZA GRANICĘ

flight-sunset-red-clouds

Skyscanner
Świetna wyszukiwarka wspomagająca podróżowanie. Znajdziesz w niej tanie połączenia lotnicze, hotele, a także możliwość wynajmu samochodu na miejscu. Co ciekawe, można wyszukać lokalizację „wszędzie”, przez co nie musisz mieć konkretnego celu, a wyszukujesz lot dopasowany na przykład pod kątem ceny. Według użytkowników tej aplikacji nie ma większych problemów z jej funkcjonowaniem, co podbija poczucie bezpieczeństwa z korzystania z niej. Może wypróbujesz ją dziś i polecisz gdzieś, gdzie nie sięga wzrok? Zdecydowanie miła perspektywa.

iPolak
Na koniec opiszę rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Aplikacja zawiera ostrzeżenia dla podróżujących w czterostopniowej skali, które pozwalają zorientować się, czy wybrany kraj jest bezpieczny dla turystów.
Znajdują się w niej: opisy krajów świata, dane teleadresowe polskich placówek za granicą wraz z mechanizmem wyznaczania trasy na mapie do wybranej placówki, zestaw niezbędnych informacji potrzebnych w podróży, dotyczących m.in. wiz, bezpieczeństwa, ostrzeżenia MSZ o niebezpieczeństwach na świecie, przycisk S.O.S, który ułatwi szybki kontakt z polską placówką dyplomatyczną.
Moim zdaniem to rozwiązanie jest bardzo przydatne przy konieczności podróży w miejsca potencjalnie niebezpieczne.

green-654402_1280

Szczerze przyznam, że na co dzień korzystam głównie z aplikacji jakdojade.pl. Jest to dla mnie najwygodniejszy sposób na przemieszczanie się po mieście, ponieważ oprócz rozkładu jazdy pokazuje trasę do najbliższego przystanku i jest bardzo prosty w obsłudze. To, że nie działa bez internetu w ogóle mi nie przeszkadza, bo i tak prawie cały dzień jestem „na łączach”. Na dalsze trasy wybieram wszystkie trzy opisane przeze mnie aplikacje – każda ma inne zastosowanie. Pozostałymi trochę się pobawiłam, jednak ich stosowanie jeszcze nie weszło mi w nawyk.

A co Tobie ułatwia podróżowanie? Czy znacie jakieś inne, ciekawe aplikacje?

Untitled Banner (1)

3 thoughts on “Mobilnie przez świat, czyli aplikacje wspomagające podróżowanie

  1. Niedawno po raz kolejny utwierdziłam się w przekonaniu, że nie mam
    orientacji w terenie. Zamiast skręcić w prawo – jade w lewo i odwrotnie.
    Na szczęście aplikacja Google Maps uratowała moj honor 😉

  2. ja lubię dokumentować moje wycieczki, więc używam apki do tego 🙂 Traseo jest fajna, a z bazy można pobrać trasy innych, które służą jako przewodnik. Mają też mapki offline, które się przydają w terenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.