KOBIETY O SPEŁNIANIU SIEBIE

 

Kiedy działamy w głębokiej uczciwości i odpowiadamy pozytywnie na odczuwane w nas powołanie, wszechświat  robi wszystko, by nam  pomóc. (F.Laloux)

Dzień Kobiet to najlepsza okazja aby porozmawiać o samorealizacji. Dzięki zaproszeniu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Garbowskiej mogłam poprowadzić swój pierwszy w życiu panel dyskusyjny pt „Babski biznes, przedsiębiorczość jest Kobietą”. Wraz z czterema Kobietami podjęłam swój ulubiony temat jakim jest tworzenie biznesu od podstaw. Lubię o tym rozmawiać, bo początki są zawsze trudne i nigdy za mało dobrych przykładów.  Gdy stajemy w obliczu nowej sytuacji, pojawia się pokusa, aby uciec na z góry upatrzoną pozycję. Dobrze znaną codzienność, która wydaje się być bezpieczna. Jednak sparaliżowani strachem nie osiągniemy niczego.  

Spotkanie to było dla mnie okazją do opowiedzenia o własnej drodze w realizacji siebie, oraz o Fundacji „Życie Od Nowa”, której jestem prezesem od czerwca. Zarówno Fundacja, jak i moje wcześniejsze aktywności – pisanie artykułów, realizacja filmów dają mi poczucie sensu, własnej sprawczości, radości z tego że to co robię pomaga innym.Częścią wspólną moich działań jest potrzeba dawania ludziom nadziei do lepszego życia wtedy kiedy jest im trudno. Zawsze najbardziej twórcze były dla mnie trudności, bo to one sprawiały że szukałam rozwiązań.

Mój pierwszy biznes był po to aby się uniezależnić. W mojej rodzinie wszyscy pracowali na etacie a ja byłam samotną mamą trójki dzieci w trakcie rozwodu. Moja rodzina tego nie rozumiała. A nawet ja sama czasem myślałam: „ Czy ja mam prawo realizować siebie ryzykując bezpieczeństwo finansowe moich dzieci?”.

Gdybym miała podsumować czym była dla mnie ta droga, która nadal trwa powiedziałabym, że stawaniem do swojej mocy. Musiałam nauczyć się wierzyć w siebie, niezależnie od tego co  mówią inni. Nauczyłam się że kiedy ktoś mnie krytykuje biorę z tego kroplę prawdy, informacji dla mnie co mogę ulepszyć. Ale osąd, strach nie może budować prawdy o tym co robię. Poczucie własnej wartości jest filarem naszych wszelkich działań. Podobno są 3 najlepsze lekcje życia,gdzie najwięcej możemy się o obie dowiedzieć i nauczyć – bycie w związku, bycie rodzicem i prowadzenie swojego biznesu.

Spełnienie to najważniejsza misja każdego z nas. Za poczuciem niespełnienia idzie prawdziwe cierpienie. A jak to jest ze spełnieniem u kobiet? Czy stawiamy swoje potrzeby na równi z potrzebami innych? Czy dajemy sobie prawo na realizację swoich marzeń? O tym miałam przyjemność porozmawiać z Moniką Sołodaj – Sytą, która zajmuje się tworzeniem kompozycji kwiatowych,  Martą Skowronek-Konopińską – prowadzi własny gabinet dentystyczny, Pauliną Jóźwiak – Rębacz właścicielką  sklepu kosmetycznego, oraz Iloną Grzelak, która jako jedna z niewielu kobiet wstąpiła do policji.

Okazuje się, że rozeznanie rynku jest istotnym etapem w planowaniu całego przedsięwzięcia. Opowiedziała o tym Paulina „ Dobry produkt lub usługa musi wychodzić na przeciw oczekiwaniom i potrzebom klientów. Bo bez klientów nie ma zysków i nie ma firmy. Badanie rynku jest czasochłonne, ale dobrze przeprowadzone zmniejsza ryzyko porażki przez złe dopasowanie oferty do klientów rynku.” Prowadzenie firmy zawsze łączy się z ryzykiem. Już samo jej założenie rodzi setkę pytań i wątpliwości. W miarę, jak biznes się rozwija, pojawia się coraz to więcej możliwości, które okupione są mniejszym lub większym ryzykiem.
Najważniejsze jest, abyś zrozumiała, że umiejętne podejmowanie ryzyka to dobra praktyka. ”Umiejętne” oznacza, że nie skaczesz na główkę do wody nie sprawdzając, jak jest ona głęboka. Równocześnie nie próbujesz dokonać rzeczy niemożliwych. Ryzyko, które chcesz podjąć, musi być dokładnie zmierzone i inteligentnie skalkulowane.

Paulina widzi w Garbowie ogromny potencjał biznesowy, z racji wielu niezagospodarowanych nisz. Zachęcamy do tworzenia biznesów właśnie tam.

Zadowolenie klientów jest czymś co motywuje wszystkie Panie do działania. Dlatego też pamiętaj – Twoja firma istnieje dzięki osobom, które od Ciebie kupują. To od ich zadowolenia zależy przyszłość Twojego biznesu. Wyjdź im naprzeciw, daj im to, czego szukają. Nie unikaj konstruktywnej krytyki i zawsze bądź tam, gdzie Klienci Cię potrzebują.

Ilona Grzelak opowiedziała o byciu kobietą w policji. Czy ta praca zmienia? Oczywiście. Od kiedy patroluje , na pewno jest odważniejsza, potrafi sama załatwić wiele spraw. „Potrafię cieszyć się każdym dniem, gdy stykam się z biedą i nieszczęściem. Moje własne problemy stały się dla mnie niczym w porównaniu z tym co spotyka innych ludzi.”

Jeden z poruszanych tematów dotyczył macierzyństwa – jak pogodzić bycie mamą z raczkującym biznesem? Macierzyństwo nie musi odbierać wolności kobiecie. Na pewno sprawia iż stajemy się wielozadaniowe, potrafimy dzielić się opieką z partnerem, prosić o pomoc rodzinę. To wszystko da się pogodzić jeśli my same dajemy sobie przyzwolenie na samorealizację.

Bycie spełnioną to sposób myślenia, który pomaga wytrwać w drodze do sukcesu. A Ty? Czy myślisz już jak kobieta spełniona? 

Jeśli tak – to gratuluję. Jeśli nie to odrzuć lęk przed nieznanym, traktuj życie jako naukę nowych umiejętności i nie wymagać od siebie perfekcji zwłaszcza na początku. Zrobione jest zawsze lepsze od doskonałego. 

Dorota Pawelec – jestem autorką platformy „Babski blues”,  piszę teksty o własnym rozwoju, moich przemyśleniach i transformacjach. Przeprowadzam wywiady o świadomej kobiecości, życiu i pasjach. To co mnie fascynuje to wspieranie ludzi w zmianach, świadomym rozwoju, wybieraniu drogi spójnej ze swoim wewnętrznym kierunkiem. Współtworzę Fundację Życie Od Nowa, której misją jest pomoc tym którzy znaleźli się w sytuacji choroby czy wypalenia zawodowego i chcieliby zacząć żyć w zgodzie ze sobą. Moją pasją jest przedsiębiorczość z pasją, budowanie firmy na zasadach partnerstwa w oparciu o swój wewnętrzny potencjał. Przeprowadzam wywiady i filmy reklamowe pokazujące odpowiedzialnych przedsiębiorców. Prywatnie jestem mamą trójki Dzieciaczków.

 

 

One thought on “KOBIETY O SPEŁNIANIU SIEBIE

  1. Myślę, że zbyt wiele kobiet wciąż boi się zaryzykować, ale i tak widzę dużo zmian na lepsze w tej kwestii. Coraz więcej znanych mi kobiet, w tym również mam, podejmuję ryzyko i działa, z pasją i zaangażowaniem 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.