KOBIETY I MĘŻCZYŹNI. JAK POPRAWIĆ I OSIĄGNĄĆ SUKCES W POROZUMIENIU ?

Mam jedno, małe marzenie,  którym chce się z wam podzielić zanim przejdę na blogową emeryturę. Gdybym znalazła  się w bajce o „Rybaku i złotej rybce”  w którejś kolejności poprosiłabym o umiejętność zrozumienia mężczyzn, a potem przekazałabym dalej wam, Drogie Siostry tę słodko- gorzką tajemnicę. No i baduuuuum ! Wszechświat mnie wysłuchał i w tym roku Święty Mikołaj uraczył mnie zaproszeniem na szkolenie organizowane przez Europejski Instytut Psychologii i Biznesu  „Kobiety i mężczyźni. Czyli jak poprawić i osiągnąć sukces w porozumieniu”.  Poprowadził je Cezary Fryszkiewicz – trener i coach z 21 letnim doświadczeniem zawodowym. Od 16 lat prowadzi on szkolenia z zakresu skutecznych technik psychologii sprzedaży, komunikacji interpersonalnej, umiejętności trenerskich, automotywacji.  Oto czego się dowiedziałam.


owoce

 

 

                                          Magiczne słowo : ZROZUMIENIE

Zrozumienie jest kluczem do wszystkich komunikacyjnych zamków. Mózg kobiety i mężczyzny różnią się od siebie  i to znacznie. I tak: kobiety w większej mierze korzystają z połączeń odpowiadających za emocje.   Mózg mężczyzny natomiast, charakteryzuje się większym wyspecjalizowaniem. My potrafimy rozpoznać i  nazwać emocje, wychwycić zmiany w mimice twarzy, czy w tonie głosu, wyspecjalizowałyśmy również doskonale zdolności werbalne. Panowie zaś, o wiele lepiej opanowali sztukę wyobraźni przestrzennej.

   NAJWIĘKSZE BŁĘDY POPEŁNIANE PRZEZ KOBIETY

 

 •  Marlena Dietrich kiedyś powiedziała, że „większość kobiet usiłuje zmienić swojego faceta, a kiedy im się to wreszcie udaje, ten facet wcale im się nie podoba”. Myślę, że to trafne spostrzeżenie. Mężczyźni chcą mieć święty spokój a kobiety nie ustają w próbach, aby formatować mężczyzn na „wirtualnego księcia na białym koniu”. Na początku urzeka nas wasza nieprzewidywalność, a potem chcemy z was zrobić misiów w papuciach. No a jak nam się to uda, to stajecie się dla nas nudni i przewidywalni. Myślę, że dzieje się tak dlatego, że kochamy planować, przewidywać i ustalać scenariusze. Jak to przeważnie bywa z planowaniem, kiedy już osiągniemy czego chcemy, to okazuje się, że to coś zupełnie innego, niż początkowo zakładałyśmy. Myślę, że dobrze od początku wiedzieć „którego księcia z bajki” się chce, a nie nie na siłę zmieniać Obeliksa w Herkulesa. Chcąc kogoś zmienić próbujesz w ten sposób obarczyć go odpowiedzialnością za swoje dobre samopoczucie.  To strata energii i czasu.
 • Czy mogę ci jakoś pomóc? Kiedy mężczyzna ma jakiś problem, nie znosi tego pytania. Myślę, że zaraz po „O czym myślisz ?”  jest to jedno z najbardziej znienawidzonych pytań zadawanych przez kobiety. To, przepraszam za wyrażenie – inwigilacja, którą uwielbiamy nazywać elegancko troską. Najgorzej mają się wszyscy zamknięci w sobie, lubiący rozkminę w samotności  introwertycy, którzy potem znajdują mnóstwo zajęć poza domem, aby móc się spokojnie zresetować. Największa mądrość, polega na tym, że wszelki rozwój zachodzi wtedy, kiedy ludzie mają przestrzeń i czuja akceptację. Tak jest w przypadku dzieci…. no jasne, niańczenie dzieci – również tych dużych, to nasza specjalność…
 • Krytyka, to trucizna dla związku. Mężczyźni uwielbiają być podziwiani i chwaleni. Krytykując mężczyznę  (zwłaszcza publicznie) dokonujesz jego kastracji . Czy myślisz, że będziesz kiedyś w stanie podziwiać i szanować kogoś kogo lekceważysz ? Możesz tez, przewrócić oczami… zadziała podobnie. Ten niewerbalny sygnał, znaczy tyle samo, co  „Tego kogoś, nie da się traktować poważnie”.  Spróbuj dla odmiany, raz powiedzieć „Jestem pewna, że sam znajdziesz najlepsze rozwiązanie.”
 • My kobiety uwielbiamy się „poświęcać”. Oddajemy  wszystko, zanim ktoś o to poprosi, nie pytając czy jest  to w ogóle mu potrzebne. Kobiety wtedy myślą, że wspinają się na wyżyny miłości. Pamiętajcie Drogie Siostry, jeśli nie pokochacie siebie, nie jesteście w stanie dawać i brać tego uczucia w sposób dojrzały. 
 • Mężczyźni nie szukają idealnych kobiet. „Ależ grubo wyglądam, spójrz jaki mam cellulit, jakie uda …”  Jeśli nawet na początku wystarczy mu sił, aby zaprzeczać Twoim pojękiwaniom, to i tak w końcu zauważy te fałdy bez względu na to czy są, czy ich nie ma.  Mężczyznom podobają się kobiety, które dla siebie samych są atrakcyjne. Zamiast wymuszać z fałszywą skromnością ciągłe pochwały, przyjrzyj się sobie sama i albo się zaakceptuj, albo weź się do roboty 😀

NAJWIĘKSZE BŁĘDY POPEŁNIANE PRZEZ MĘŻCZYZN 

Większości  mężczyzn z trudem przychodzi słuchanie tego, co mówią do nich kobiety. Chcąc poradzić sobie w jakiś sposób z trudnym słownictwem nasyconym emocjami wyspecjalizowali się w rolach kiwaczy. Kiwanie odbywa się oczywiście bez kontaktu wzrokowego. Pamiętacie pieski na oknach dużego fiata ? Patrzyły one  pustym wzrokiem przed siebie i kiwały nieustannie łebkami. Panowie ! Kiedy opowiadamy wam, o tym ze nasza najlepsza przyjaciółka nas olała, albo od rana boli nas głowa wystarczy powiedzieć „Rozumiem widzę, że jest ci ciężko” , a nie lecieć z tabletka i radzić zerwanie archaicznej przyjaźni. My chcemy się wyżalić, a nie słuchać rad i gotowych rozwiązań !

Kiedy kobieta stoi przed lustrem i pyta mężczyznę jak wygląda, wcale nie oznacza, że chce znać prawdę. Nie znaczy również, że mężczyzna ma ją  okłamać w żywe oczy, tylko wybrnąć od trudnych pytań w sposób przebiegły i dyplomatyczny. Taktyka polega na tym, aby dobrze się zastanowić nad pytaniami, gdzie padają słowa: pupa, grubo, przytyć, uda. Masz kilka możliwości: udać, że musisz natychmiast wyjść do toalety, zmienić temat, powiedzieć magiczne zdanie: „Kocham Cię taką jaka jesteś” albo „W tym niebieskim kostiumie kocham cię najbardziej.” 😀

Następna sprawa.Mężczyznom przytulanie, kojarzy się na ogół tylko seksualnie. My mamy inaczej. W filmach XXX każda kobieta zawsze i wszędzie jest gotowa na sex. W życiu bywa zmęczona, zmartwiona, szukająca wsparcia. Wtedy ostatnia rzeczą jaką zrobi, będzie pójście z mężem do łóżka.Dwa słowa.  Przytulanie i ramię wspierającego mężczyzny.

Kobiety potrzebują adoracji …bardzo …na maxa. Tak się składa Panowie, że koleżance z pracy i pani z okienka mówicie to nieustannie, a swoim żonom i partnerkom tylko kilka razy przed ślubem. Marnego kwiatka od was nie dostaniemy bez okazji. Czy myślicie, że jednorazowa deklaracja wystarczy na całe życie ? Tu się mylicie i to grubo. Na takim myśleniu nie jeden się przewrócił. Jest jeden wyjątek. Nie lubimy komplementów w dniu męskich wypadów i wyjazdów służbowych.

 

Kilka sprawdzonych sposobów, jak zyskać w naszych oczach. Wystarczy, że  ? 

 • zadzwonisz, kiedy masz się spóźnić,
 • od czasu do czasu pochwalisz jej nowy strój,
 • w towarzystwie poświęcisz jej więcej uwagi niż innym,
 • powiesz, że tęskniłeś kiedy byłeś poza domem,
 • będziesz pamiętał o ważnych datach (najważniejsze URODZINY)
 • spytasz od czasu do czasu jak się czuje,
 • w sporze z inna osobą zawsze staniesz po jej stronie,

Oczywiście prawdą jest, że różnice „biologiczne” są bardzo ważne. My jesteśmy mistrzyniami detali,  a wy ogarniacie całość. Natomiast brak uwarunkowań i predyspozycji nie jest żadnym wytłumaczeniem. Realia prehistoryczne zmieniły się już dawno, mamuty wyginęły, zaś my mamy cudowną zdolność przystosowywania się do nowych realiów. Ci którzy chcą zmienić jakość swojego życia i mieć udany związek , są w stanie to zrobić . Dziękuję za zaproszenie Europejskiemu Instytutowi Psychologii i Biznesu  na ul. Bartniczej 5 w Lublinie.

instytut

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.