„Każdego dnia mogę budzić się i zasypiać w innym miejscu” – Kamila Ostrowska o pracy stewardesy

Kamila Ostrowska w 2014 r. rozpoczęła swoją podniebną przygodę w polskiej czarterowej linii lotniczej EnterAir. Początkowo jako stewardesa, a wraz ze zdobywaniem doświadczenia awansowała na szefa pokładu. Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za cały lot, dba o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów, nadzoruje stewardesy, aby zapewnić pasażerom bezpieczeństwo i wygodę. Dba również o to, aby przez cały czas dokładnie przestrzegano procedur bezpieczeństwa. Szef pokładu jest w stałym kontakcie z załogą kokpitową. Kamila opowie o kulisach swojej pracy, o jej blaskach i cieniach, trudnych i pięknych momentach.

Co należy do głównych obowiązków stewardesy?

Głównym zadaniem stewardessy jest odpowiednie dbanie o bezpieczeństwo i komfort pasażerów podczas lotu. Praca stewardesy zaczyna się już godzinę przed planowanym odlotem samolotu. W samolotach Boeing 737 załoga pokładowa składa się z czterech osób, czyli szefa pokładu – osoby najbardziej doświadczonej w załodze – oraz trzech stewardes. Każdy ma przypisane swoje obowiązki podczas lotu.

Cała załoga spotyka się w tzw. briefing roomie, gdzie zostaje omawiany lot wraz z załogą lotniczą. Później załoga udaje się do samolotu, aby przygotować go na przyjęcie pasażerów. W tym czasie sprawdzamy obowiązkowo m.in. sprzęt awaryjny w samolocie, przyjeżdża catering.

Kiedy samolot jest już w pełni gotowy, przyjeżdżają pasażerowie i rozpoczyna się boarding. Stewardesy witają pasażerów oraz pomagają w znalezieniu miejsca. W międzyczasie odbywa się liczenie pasażerów, uzbrajamy (blokujemy) drzwi oraz udzielamy informacji pasażerom, jak mają zachować się podczas lotu i w przypadku sytuacji awaryjnych.

Czemu zdecydowałaś się na ten zawód?

W zasadzie to trochę przypadek, a z drugiej strony spełnienie marzeń, podróżując samolotem jako pasażer, zawsze intrygował mnie ten zawód. Specyficzna atmosfera, która panuje na lotnisku, każdy pasażer to inna historia, inny lot. Wszyscy gdzieś podróżują, zawsze z zaciekawieniem obserwowałam załogi, w pięknych dopasowanych mundurach, przechadzające się po lotnisku. To wszystko spowodowało, że chciałam spróbować swoich sił jako członek załogi pokładowej. Poza tym perspektywa podróżowania, poznawania nowych miejsc, ludzi wydawała się być interesująca. Szczerze mówiąc, nie ma drugiego takiego zawodu na świecie, który by to umożliwiał. I tak złożyłam aplikację do linii lotniczej, później odbyła się rekrutacja, kilka etapów, następnie długie szkolenie i tak oto jestem w tym miejscu.

Bardzo lubię tę pracę, w zasadzie nie traktowałam tego nigdy jako obowiązek, a raczej jako przyjemność w „chodzeniu do pracy” tyle, że biuro nie było w zwykłym biurowcu, tylko 12 km nad ziemią. Każdy dzień inny, każdego dnia inni pasażerowie oraz załoganci. Oczywiście zdarzały się dni, kiedy rejsy były męczące. Pasażerowie, którzy wsiadają i wysiadają z samolotu, nie zastanawiają się nad tym, ile osób jest zaangażowanych w przygotowanie danego lotu.

Jakie są wymogi, aby zostać stewardesą?

Aby podjąć pracę w liniach lotniczych, należy spełnić szereg wymogów. Każda linia ma swoje kryteria dotyczące rekrutacji oraz zatrudniania załogi. Nie ulega wątpliwości, że aparycja w tym zawodzie ma znaczenie, ale nie jest pierwszorzędnym kryterium. Ważna jest biegła znajomość języka obcego. W tym przypadku językiem lotniczym jest język angielski. Każdy dodatkowy język jest atutem. Znaczenie ma również wzrost. Między innymi półki bagażowe nad fotelami umieszczone są na pewnej wysokości, chodzi zatem o to, aby móc dosięgnąć do pewnych miejsc w kabinie pasażerskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.