Jak żyć pełnią głosu ? – historia prawdziwa Anny Sokołek.

Uwolnij Swój Głos!

Lato. Słońce praży. Mam może 4 lata. Stoję na stołku wśród krzaków porzeczek i śpiewam to co mi przysłowiowa ślina na język przyniesie. Moją widownią są osoby, które zbierają w pocie czoła owoce. Śpiewam wolna, spontaniczna, pełna radości m.in.: o tym, że jak dorosnę to ożenię się z moją ciocią Basią …

Zawsze gdy wspominam te chwile czuję ogromne wzruszenie… Później mój głos nie zawsze był taki wolny. Bywało różnie, bardzo różnie… Ale o tym może innym razem 😉 … Z wykształcenia i zamiłowania jestem wokalistką i trenerką głosu. Moje życiowe doświadczenia sprawiły, że zaczęłam interesować się głosem nie tylko w aspekcie śpiewania. Wiele lat temu jedna z moich nauczycielek powiedziała mi, że śpiewanie to jest psychologia. Wtedy kompletnie tego nie zrozumiałam, ale dziś już rozumiem i chcę się dzielić moją wiedzą i doświadczeniem. Kilka lat temu wpadłam na pomysł warsztatów pracy z głosem dla każdego pt.: „Uwolnij swój głos”. Powszechnie tzw.: „praca z głosem” kojarzy się ze śpiewaniem. I słusznie, bo śpiew jest oczywistą formą ekspresji naszego głosu, ale mowa i parajęzyk również. Parajęzyk to wszystkie niewerbalne elementy wchodzące w skład mówienia, tj.: tempo, siła głosu, pauzy, rezonans czy artykulacja. Każdy kto ma głos może go rozwijać i czerpać z pełni jego możliwości. To do jakich celów użyjemy naszego głosu to sprawa drugorzędna, moim celem jest jego uwolnienie.

A co to właściwie znaczy uwolnić swój głos? Według mnie uwolnić głos to pozwolić mu być takim jaki jest w pełni swoich możliwości. By tak się stało ważne jest aby zniwelować blokady, które mogą stać na drodze do uwolnionego głosu. Ma w tym pomóc m.in.: odblokowanie ciała, oddechu i emocji a także rozbudzenie rezonatorów, uwolnienie swojej kreatywności i akceptacji dla Siebie. Ważne by pozwolić głosowi być wolnym od wyobrażeń, oczekiwań. Temat pracy z głosem jest bardzo obszerny i zawiera w sobie wiele aspektów, które nawzajem się przeplatają. W kolejnych artykułach postaram się przybliżyć ten temat i wytłumaczyć jak funkcjonuje głos i co wpływa na jego uwolnienie, a także o tym, że jest to dostępne dla każdego! Będziecie mogli przeczytać m.in.: o roli pracy z ciałem, o wpływie emocji na nasz głos, o jego higienie oraz o tym czym w głębszym sensie jest uwalnianie swojego głosu. Na zachętę zapraszam Was do obejrzenia mojego wystąpienia podczas międzynarodowej konferencji TED’x, gdzie mówiłam na temat pracy z głosem.

NI7A6813Anna Sokołek – wokalistka i trenerka głosu. Absolwentka Wokalistyki na Akademii Muzycznej w Katowicach. Ukończyła także Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną oraz kierunek PR. Uczestniczka programów telewizyjnych „The Voice of Poland” i „Bitwa na głosy”. Pracy z głosem uczyła się u wielu specjalistów z tej dziedziny, m.inn.: u Olgi Szwajgier, Phila Mintona, Dr Anny Serafińskiej, Sonii Lachowolskiej, Saby Litwińskiej i wielu innych. Prowadzi autorskie warsztaty pracy z głosem dla każdego pt.: „Uwolnij swój głos” oraz dla kobiet „Kobieta ma głos”. Podczas warsztatów łączy różne podejścia do pracy z głosem uwzględniając każdy aspekt: fizjologiczny, psychiczny i duchowy. Śpiewała w licznych projektach muzycznych, koncertowała w Polsce i za granicą. Prelegentka międzynarodowej konferencji TED’x z mową na temat pracy z głosem. Więcej na www.uwolnijswojglos.pl.

2 thoughts on “Jak żyć pełnią głosu ? – historia prawdziwa Anny Sokołek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.