Fotografowanie kobiet, czyli jak zrobić dobry portret?

Wykonywanie dobrych portretów to jedna z podstawowych umiejętności w zakresie fotografii. Wbrew pozorom zadanie to może niejednokrotnie okazać się skomplikowane i niełatwe. Zdarza się, że udane zdjęcie zawierające ludzką podobiznę potrafi zrobić tylko profesjonalny fotograf. Warto jednak zagłębić się w wyżej wymienioną tematykę i poznać tajniki fotografii. Portrety to bowiem jedne z najczęściej wykonywanych zdjęć. Ich zastosowanie służy upamiętnieniu ludzkiego wizerunku oraz ważnych momentów w życiu każdego człowieka. Jedną z dziedzin, w których portret kobiecy odgrywa niepodważalnie wielką rolę jest fotografia ślubna. Dobre i interesujące zdjęcie będzie doskonałą pamiątką najważniejszego dnia w życiu dla każdej panny młodej. Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się, jakich zasad należy przestrzegać, aby zrobić dobry portret kobiecy, koniecznie przeczytaj niniejszy artykuł.

 

Jak odpowiednio przygotować się do sesji zdjęciowej?

 

Przed każdą sesją zdjęciową konieczne będzie wykonanie pewnych czynności przygotowawczych. W pierwszej kolejności warto poznać i zrozumieć oczekiwania modelki. Tylko to bowiem zapewni oczekiwany efekt współpracy. Należy dopilnować, aby fotografowana kobieta czuła się dobrze i swobodnie. To w dużej mierze od fotografa zależy atmosfera na planie zdjęciowym-a co za tym idzie-sposób zachowania, mimika oraz emocje modelki. Powinna ona być rozluźniona i pewna siebie. Dzięki temu obiektyw aparatu nie będzie działał na nią stresująco i jej pozy będą jak najbardziej naturalne. Dodatkowo w przypadku pracy z kobietami, które na co dzień nie zajmują się modelingiem, warto stale zapewniać je o swojej pomocy i wskazówkach. Dobry fotograf, oprócz robienia zdjęć, powinien także czynnie współpracować ze swoją muzą. Pomiędzy wymienionymi osobami musi zachodzić interakcja. To natomiast zapewni poczucie wzajemnego zaufania i odpowiednią komunikację.

 

W jaki sposób zorganizować plan zdjęciowy?

 

Prawidłowa organizacja planu zdjęciowego to jeden z podstawowych aspektów decydujących o efekcie wykonanego portretu. Najważniejszym zadaniem w tym zakresie jest dobór odpowiedniego miejsca, które będzie odgrywało rolę tła. Przede wszystkim koniecznie należy wziąć pod uwagę fakt, że powinno ono być nierozłącznie powiązane z tematyką sesji oraz pozującą osobą. Jako przykład można tutaj wymienić wcześniej wspomnianą fotografię ślubną. W dzisiejszych czasach najbardziej modne są lokalizacje naturalne i podkreślające charakter wydarzenia. Panny młode najczęściej fotografuje się na tle zachodzącego słońca lub pośród pięknie kwitnących kwiatów. Adekwatnym tłem, które idealnie koresponduje z dniem ślubu pary młodej jest oczywiście także kościół.

 

 

Istotnym czynnikiem wpływającym na efekt końcowy jest również czas wykonywania fotografii. Najlepszym przykładem jest wspomniany już wcześniej zachód słońca. Portrety wykonywane wieczorem zawierają w sobie niespotykane walory estetyczne i wrażenia emocjonalne. Dodatkowo warto zadbać o stylizację pozujących pań. W ramach fotografii ślubnej adekwatna będzie oczywiście biała, spektakularna suknia. Inne okazje wymagają natomiast szczegółowej analizy koncepcji sesji zdjęciowej, wymagań modelki oraz miejsca stanowiącego tło portretu.

 

Przygotowanie techniczne aparatu fotograficznego

 

Odpowiednio dobrany aparat fotograficzny to jeden z najważniejszych czynników decydujących o efekcie sesji zdjęciowej. Udany portret to taki, który skupia uwagę odbiorcy na twarzy modelki. Taki rezultat zapewni rozmycie tła. Efekt braku ostrości drugiego planu można z kolei uzyskać poprzez zastosowanie niskiej przysłony w aparacie fotograficznym. Pożądane rozmycie tła zapewni także wykorzystanie profesjonalnego obiektywu o relatywnie długiej ogniskowej.

Istotnym aspektem mającym wpływ na wykonanie dobrego portretu kobiecego ma także zapewnienie poprawnej ekspozycji. Warto zatem odpowiednio ustawić wszystkie pozostałe parametry. Dzięki temu-mimo rozmycia tła-wizerunek twarzy będzie wystarczająco ostry i przyciągający uwagę.

 

A co podczas sesji?

 

Jedną z najważniejszych czynności w trakcie sesji zdjęciowej jest zapewnienie właściwego oświetlenia fotografowanej modelki. Niejednokrotnie otoczenie może okazać się zbyt zacienione, dlatego warto wykorzystać dodatkowe lampy. Najlepsze do tego celu będą urządzenia doświetlające na statywie wyposażonym w specjalistyczną parasolkę lub w formie blendy.

Warto także zadbać o to, w jaki sposób zachowuje się modelka. Przede wszystkim należy pamiętać, że udany portret to taki, na którym kobieta ma naturalną mimikę twarzy i względnie typową pozę. Nie powinna ona zatem wykonywać nerwowych lub niekontrolowanych ruchów. Ponadto należy zrezygnować z nienaturalnego lub niekorzystnie wyglądającego ułożenia ciała. Podczas wykonywania sesji zdjęciowej warto stale współpracować z modelką i doradzać jej poszczególne pozy. To fotograf powinien być odpowiedzialny za to, jak fotografowana osoba wygląda na zdjęciach. Jest on bowiem profesjonalistą, któremu zaufała kobieta zamawiająca wykonanie portretu.

 

Jak udoskonalić portret po zakończonej sesji zdjęciowej?

 

Prawidłowo wykonana fotografia to podstawa do przeprowadzenia udoskonaleń portretu. W tym celu wykorzystuje się zazwyczaj profesjonalne programy do obróbki zdjęć. Za ich pomocą w stosunkowo łatwy sposób można poprawić wszelkie mankamenty techniczne fotografii. Należy jednak pamiętać, że obróbka komputerowa powinna stanowić jedynie dopełnienie portretu. Podczas jej dokonywania warto zachować umiar. W przeciwnym wypadku może okazać się, że kobieta będąca główną bohaterką portretu wygląda nienaturalnie lub wręcz karykaturalnie. A przecież cel wykonywanych zdjęć jest zupełnie odwrotny. Najlepszy portret kobiecy to taki, który ukazuje jej naturalne piękno pomimo posiadanych niedoskonałości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.