Film – kiedy ON chce być NIĄ

Wielokrotnie wczuwamy się w rolę: społecznie, artystycznie, zawodowo. Na chwilę stajemy się kimś zupełnie innym. Marzymy o byciu szefem, siłaczem, przywódcą. Co kiedy jest na odwrót i to ON chce być NIĄ? Subiektywny wybór filmów z mężczyznami przebranymi za kobiety. Film na babski wieczór!

film tootsie

  1. Tootsie (1982)

Michael Dorsey (fenomenalny Dustin Hoffman) jest zdesperowany, bo nie może znaleźć pracy jako aktor. Jego sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy przyjmuje żeńską rolę w mydlanej operze i staje się sławny jako sympatyczna Tootsie. Jako kobieta jest rozchwytywany, ceniony i lubiany przez rzesze kobiet. Spełnia się zawodowo, osiąga sukces, jednak z czasem podwójne życie staje się trudne.  Oczywiście nikt nie wie, że nowa gwiazda TV jest facetem, który przed każdym występem charakteryzuje się 3 godziny (świetna scena golenia twarzy co rano 😀 ). Ale kiedy zakochuje się w młodej aktorce, staje przed poważnym problemem – jak okazać uczucia, kiedy jest się uważanym za kobietę?

  1. Dziewczyna z portretu (2015)

film dziewczyna-z-portretu-1

Film cofa nas do początku XX wieku. W 1926 roku w Kopenhadze żyje młode małżeństwo malarzy: Einar i Gerda Wegener. Einer,  zachęcany zresztą początkowo przez żonę, która potrzebuje modelki do  swych obrazów, przebiera się za kobietę. Daje jej na imię Lily, a ta  zaczyna żyć własnym życiem, co nie może pozostać bez wpływu na małżeństwo. W związku z sukcesami Gerdy przenoszą się do  Paryża, ale nawet tam Lily nie chce ich opuścić. Rozkłada się ich małżeństwo, ale specyficzne uczucie pozostaje. Przejmujący i dość smutny obraz o trudnej miłości małżeńskiej, uzgadnianiu płci czy trudnej dla odmieńców epoce, w której żyją bohaterowie. Cudne zdjęcia!!!

  1. Poszukiwany – poszukiwana (1972)

Stanisław Maria Rochowicz (Wojciech Pokora) pracujący w muzeum historyk sztuki, zostaje niesłusznie posądzony o kradzież bardzo cennego obrazu. Zarzuty są niesłuszne, ale mężczyzna ucieka, by uniknąć więzienia. Aby nie zostać rozpoznanym przebiera się za… kobietę. Przybiera imię Marysia i rozpoczyna pracę jako gospodyni domowa. Fenomenalny film z karykaturą społeczeństwa z PRL-u. Niezapomniane i przezabawne – my możemy oglądać bez końca… Pracuje  kolejno u małżeństwa, które dobrobyt zawdzięcza potomstwu rasowej suczki, potem u rzekomego profesora, który bada „zawartość cukru w cukrze”. W następnym nowobogackim domu państwa Góreckich poskramia ich piekielnego synalka.

 film 8fde348b19a70022a83bfe681139.1000

  1. Ślicznotki (1995)

Dwaj przyjaciele (Patrick Swayze, Wesley Snipes) wygrywają w Nowym Jorku konkurs na najlepszą drag queen – mężczyznę występującego na scenie w damskim przebraniu. Swój sukces świętują w znajomym barze w towarzystwie innego zawodnika. Panowie na tyle przypadają sobie do gustu, że postanawiają wspólnie pojechać do Los Angeles na zawody „Drag Queen of America”. Kupują starego cadillaca i ruszają w drogę. Niestety przekraczają dozwoloną szybkość, zostają zatrzymani przez szeryfa. Film przedstawia ich aktualne i dawne problemy ukazują zawiłe drogi kształtowania tożsamości, poszukiwania siebie i swojej tożsamości. Nie tylko jako mężczyzna i kobieta, ale jako były mąż, ojciec, artysta, członek społeczeństwa.Wielopoziomowe i refleksyjne.

film 304274.1

  1. Pół żartem, pół serio (1959)

Niezapomniana Marylin Monroe. Koniec lat dwudziestych w Stanach Zjednoczonych, o pracę dla muzyka jest równie łatwo jak o alkohol w czasach prohibicji (hue, hue, hue). Dynamizmu akcji dodaje fakt że muzycy narażają się gangsterom. Kiedy trafia się okazja, by zwiać i dłużnikom, i gangsterom z pola widzenia – nie wahają się ani chwili. Ruszają na Florydę z orkiestrą, w której właśnie zwolniło się miejsce dla dwóch instrumentów. Jest tylko pewien problem. To orkiestra żeńska.  Joe i Jerry są, owszem, atrakcyjnymi, ale mężczyznami. Tym niemniej, w przebraniu, już jako Daphe i Joesephine, dostają się do orkiestry. Można się zastanawiać, dlaczego ich pokaźne barki oraz mocno zarysowane szczęki nie wzbudzają podejrzeń – ba! uroczo kanciaste ruchy i słabość do drinkowania są po prostu świetne. Do legendy przeszła opowieść o czterdziestokrotnych dublach prostych kwestii Marylin… 😉

 

  1. Pani Doubtfire (1993)

film mrs-doubtfire_22510268

Daniel Hillard (Robin Williams) – bezrobotny aktor i lekkomyślny ojciec – po czternastu latach rozwodzi się z żoną, Mirandą. Zgodnie z wyrokiem sądu troje swoich dzieci może widywać tylko raz w tygodniu. Znajduje jednak sposób, by być bliżej nich. Dowiaduje się bowiem, że zapracowana Miranda poszukuje gosposi. Odpowiada więc na ogłoszenie, a że jest doskonałym imitatorem głosów, wciela się w postać 65-letniej Euphegenii Doubtfire – zażywnej szkockiej damy, znakomitej kucharki i idealnej niani. Na spotkaniu kwalifikacyjnym dzięki wyjątkowym zdolnościom udaje mu się oszukać własną byłą żonę. Zostaje zatrudniony i odtąd sprząta, gotuje i zajmuje się dziećmi. Zostaje nawet powiernikiem Mirandy, która ma nowego przyjaciela, przystojnego Stu Dunmeyera (ehhh Pierce Brosnan)… Zaciskając zęby wysłuchuje tych opowieści skrycie walcząc o utrzymanie relacji z rodziną.

 

Zdjęcia i info: www.filmweb.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.