#BudzimyKobiecość – Frida Kahlo.

„Maluję siebie, bo jestem samotna” mówiła Frida Kahlo . Życie  kobiety przypomina mi piosenkę. Wstęp to tajemnica  środek – emocje a zakończenie – to prawda.  Piosenka o Friedzie jest smutna, pełna pasji, namiętności graniczącej z ekstazą, ale też bardzo prawdziwa. Żadne tam pitu pitu z mdłą historią o szczęściu, z ubarwionym zachodem słońca.

Takie historie zawsze przyprawiały mnie o podejrzliwość. Może dlatego, że w moim życiu wyprodukowałam kosmiczną ilość  skrajnie trudnych melodii. I choć coraz częściej myślę o spokoju i zwyczajności, to od pierwszej chwili kiedy poznałam Fridę wiedziałam że jest mi tak bliska, że już bardziej się  nie da. Frida jest pierwszą kobietą w historii , która traktowała  tematy dotyczące wyłącznie kobiet z bezkompromisową szczerością. Możecie nawet  powiedzieć, że z beznamiętnym okrucieństwem. Przełamują one tabu kobiecej seksualności. Są bezpośrednie i dosłowne. Twórczość Friedy to życie i śmierć w jednym. Malowała miłość, seks, śmierć, chore ciało, burzliwe związki, lęki, obsesje. Zawsze w prawdzie ze sobą choćby najtrudniejszej, najbardziej bolesnej.

Kiedy myślę o niej dziś zwłaszcza jedna uporczywa myśl nie daje mi spokoju, że nie można zgodzić się na życie nie godząc się na śmierć. Nie można doświadczać życia nie zaznając ciągłego umierania. Jest jakaś przemoc w podejściu, które wyrównuje wszelkie”chropowatości”. Tymczasem życie  to nieustanne godzenie się bycie wyrzucanym z ciepłego gniazda na chłód. Nie da się zrobić kroku do przodu nie pozwalając czemuś umrzeć. Nie da się kogoś kochać nie godząc się na to, że w tym związku nieustannie coś będzie umierać. Coś musi umrzeć, aby zrobić miejsce na nową jakość. Zrozumiałam to w momencie kiedy podjęłam mój pierwszy radykalny wybór. Musicie wiedzieć, że kiedyś kochałam wygodę i konformizm.
Oczywiście w dalszym ciągu  wydaje mi się, że jestem estetycznie niezrównoważona. Tak bardzo się pilnuję aby nie pokazać światu niczego  „brzydkiego”.  Czy nasze życie nie stało się za bardzo instagramowe, że kręci się wokół #beauty i #fun?
Tak naprawdę, to wszyscy  jesteśmy stęsknieni za dzikością, ale wstydzimy się tych pragnień.
Podzielę się z Wami moim podejściem do miłości w związku. Mam wrażenie, że doświadczam ciągłej ucieczki w momencie kiedy pojawia się „ohyda” związku, albo wybieram partnerów, którzy z łatwością pozwolą mi odejść.  Moje pragnienie miłości to pragnienie tylko jego piękna. Też tak macie?
Zarówno mężczyźni jak i kobiety  nie godzą się na to, że we wszystkich relacjach miłosnych to właśnie śmierć ma rolę do odegrania kluczową rolę. Piosenka o miłości to piosenka o śmierci.
Co się rozpada w związku dwojga ludzi?  Iluzje, nadzieje, chęć posiadania wszystkiego naraz, na już, na teraz. Umiera również  pragnienie posiadania samego tylko piękna. Teraz widzicie dlaczego miłość zawsze wiąże się także ze zstąpieniem w istotę rozpadu? Teraz rozumiecie dlaczego trzeba ogromnej siły i wrażliwości, by zaangażować się uczuciowo?

Frida Kahlo
Kiedyś ktoś powiedział, że aby „kochać trzeba być zarówno silnym jak i mądrym”. Teraz wiem już dlaczego.  Tak ważna jest zgoda na to, że wszystko kończy się i umiera. Czy jesteś w stanie oddać kawałek siebie, czegoś swojego? Może nawet pozwolić umrzeć wyobrażeniu na własny temat, bo przecież nigdzie nie dowiesz się więcej o sobie niż będąc w związku.
Jeśli ktoś pragnie kochać, to nie znajdzie innej drogi. Amen. Zobaczcie jak niewiele trzeba, aby kochać same tylko przyjemności. Aby nauczyć się kochać  prawdziwie trzeba najpierw uwierzyć we własną moc, że jesteś w stanie wyjść poza własny strach. Dlatego ja sama przechodziłam przez  te etapy ucieczki i ukrywania się.
Czy nadal chcesz, aby miłość dostarczyła Ci samych dobrodziejstw?  Czy jesteś w stanie wziąć kogoś w objęcia i  przetrwać z nim wiele początków i wiele końców? Dać  mu bliskość kiedy pojawi się samotność, pożądanie kiedy wkradnie się znużenie. A kiedy poczuje się osaczony pozwolić mu na samotność?

 

Tekst – Dorota Pawelec

Foto – Adrianna Brzozowska Fotografia www.abrzozowska.pl

MUA/Stylizacja – Ewelina Wadowska

Kolczyki – Ludożerna – Designer Jewellery

Opaska – Ptaszarnia Wedding&Design

Włosy – Katarzyna Maciejewska Śliwińska

Zdjęcia wykonano w Willa Różana 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.