BAJKI DLA DZIECI – JAKIE WARTO WYBIERAĆ

Bajki to bardzo istotny element, który wpływa na wychowanie dziecka. Każdy z rodziców zdaje sobie sprawę, że obecnie istnieje spory wybór tego rodzaju rozrywki. Jednak czy wszystkie bajki są odpowiednie? Jak wybierać te najlepsze? Oto kilka istotnych wskazówek?

Obecnie istnieje właściwie nieograniczony dostęp do bajek i kreskówek dla dzieci. Wiele kanałów telewizyjnych poświęconych jest wyłącznie tej formie rozrywki. W Internecie możemy znaleźć specjalne strony, które posiadają sporą bazę kreskówek dla dzieci w różnym wieku. Rodzice mogą być nieco zagubieni w tym świecie. Jak zatem poradzić sobie z wyborem? Czy lepiej wybierać klasyczne bajki, na których sami się wychowaliśmy czy to, co teraz jest na ,,topie”?

Niestety coraz częściej bywa tak, że nie możemy zostawić dziecka samego przed telewizorem, ponieważ bajki i kreskówki, które są tam udostępniane nie zawsze niosą odpowiednie treści. Zdarza się tak, że w bajkach pojawia się przemoc i wulgarne słownictwo. Musimy zatem pilnie nadzorować, jakie treści dziecko ogląda w telewizji czy w Internecie. Oprócz tego, musimy pamiętać o tym, by dostosowywać treści bajek do wieku dziecka. Ogromna ilość tego rodzaju materiałów może nam to utrudniać, dlatego powinniśmy dokładnie to sprawdzać. Dzieci do dwóch lat powinny mieć ograniczony dostęp do telewizji i najlepiej unikać sytuacji, w której dziecko będzie zapatrzone w telewizor.

Wybierając bajki czy filmy animowane powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na treści oraz wartości, jakie są zawarte w tego rodzaju materiałach. Bajki powinny w pouczający sposób pokazywać losy bohaterów i uczyć tego, co jest dobre a co złe. Istotne, aby dziecko umiało wyciągnąć z danej bajki wnioski. W ten sposób dziecko może poznawać sposób, w jaki zachować się w danej sytuacji. Ważne, aby potrafiło odróżniać dobro od zła.

Należy pamiętać, ze historie nie powinny wywoływać u dziecka koszmarów i lęków, dlatego zadbajmy o to, by dostosowywać dane bajki do wieku dziecka. Niektóre z nich mogą być niezrozumiałe i powodować problemy ze snem.

Najlepiej wybierać bajki, które poruszają trudne tematy. Dzięki temu dziecko może w łatwy sposób zrozumieć pewne sytuacje, związane np. ze śmiercią. Oprócz tego warto wybierać bajki edukacyjne, które rozwijają inteligencję dziecka. Istnieje spora liczba kanałów z programami i bajkami, które mogą uczyć dziecka liczenia, mówienia, języków obcych oraz czytania.
Unikajmy bajek, w których pojawia się przemoc, ciągła rywalizacja, wojna. Taki rodzaj bajek przekazuje dziecku zły wzorzec. Dzieci bardzo szybko chłoną to, co jest im przekazywane, dlatego unikajmy takich sytuacji, że dziecko samo wybiera materiał, który będzie oglądało. Musimy kontrolować wszelkie kreskówki i filmy, włączane przez malucha.

Pamiętajmy o zachowaniu umiaru. Dziecko nie powinno spędzać zbyt wielu godzin przed telewizorem czy komputerem. Po pierwsze, może to być niebezpieczne dla zdrowia dziecka, po drugie może prowadzić do tego, że dziecko może z łatwością uzależnić się od tego rodzaju rozrywki, a przez to może mieć problemy m.in. z zaśnięciem.

Artykuł przygotowany przez http://lencia.pl – wszystko, czego potrzebuje Twoje dziecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.