Porządek wokół ciebie, to porządek w twoim wnętrzu… – 10 szybkich wskazówek

Tajemnica dorosłości: dla większości ludzi, porządek zewnętrzny przyczynia się do wewnętrznego spokoju. Rozprasza nas wiele rzeczy, a obowiązków nie ubywa. Rozejrzyj się dookoła: ile widzisz rozpraszaczy. Noworoczny „projekt szczęście” czy „zmiana” nie uda się w chaosie w jakim często żyjemy. Bałagan w domu nas przytłacza. Często rozkładamy porządki na niezliczoną ilość faz, które kończąc się – zaczynają nowy cykl. I tak bez końca. Gdziekolwiek patrzysz po powrocie z pracy: dziesiątki niedokończonych zadań, nieodrobione prace domowe dzieci wymagają przypilnowania.

Oto dziesięć łatwych, szybkich wskazówek, które pomogą utrzymać bałagan pod kontrolą. I żadna z nich nie trwa dłużej niż pięć minut!

1. Pościel łóżko. Wracając wieczorem czy po południu do domu nic tek nie demotywuje jak pozwijana pościel. Zamknięcie drzwi od sypialni nie pomaga, bałagan nadal tam jest, a ty czujesz jakbyś dopiero wstała z łóżka i to mocno spóźniona.

2. Pozbądź gazety czy czasopisma nawet jeśli zakładasz, że coś tam jeszcze się z niej przyda. To mit.

3. Postępuj zgodnie z „regułą jednej minuty” – zrób wszystko co zajmuje mniej niż minutę. Wyrzucić wiadomości-śmieci, odebrać e-mail, umieścić więcej papieru w drukarce, schować rzeczy na swoje miejsca. Po co ci odżywka do włosów w salonie?

4. Zidentyfikuj miejsca lub osoby, którym można dać rzeczy, które nie są już potrzebne – to o wiele łatwiejsze, aby pozbyć się niepotrzebnych rzeczy. Czy można wyobrazić sobie lepsze rozwiązanie?

5. Bądź bardzo ostrożny pozwalając sobie na przechowywanie czegoś. Jeśli się na to decydujesz, określ jak i kiedy będziesz z tego korzystać. Zamiast przechowywać te dokumenty, może można je zniszczyć?

6. Uważaj na gratisy. Nigdy nie przyjmuj niczego za darmo, chyba że jesteś tym zachwycona. Kubek, kalendarz biurko – jeśli nie jest ci to potrzebne, nie bierz tego.

7. Pozbądź się rzeczy, jeśli są nawet lekko uszkodzone. A zwłaszcza jeśli nie wiesz do czego mogą się przydać. Po co ci te wszystkie stare ładowarki?

8. Nie należy zachować każdego kawałka papieru, chyba że wiesz, że rzeczywiście jest potrzebny. Nie trzymaj niczego, co szybko staje się przestarzałe jak np. instrukcja obsługi. Pamiętaj internet! Jeśli można łatwo znaleźć informacje w Internecie, nie trzeba trzymać w szufladzie jej materialnej kopii.

9. Powieś płaszcz. Wiele z nas ma ten problem, bo po przekroczeniu progu wpada w wir domowych obowiązków.

10. Przed odejściem od swojego biurka każdego dnia, daj sobie pięć minut na uporządkowanie go. Nawet kilka minut pomoże cie się uspokoić, podsumować dzień i przygotować do następnego. Jeśli przygotujesz zadanie na rano, nie będziesz z kubkiem kawy kontemplować wpisów na Facebook’u przez pierwsze pół godziny dnia – to zbędne.

Ponieważ zadania są szybkie, że nie jest zbyt trudno, aby ich przestrzegać. Dają duże rezultaty Utrzymywanie tych wszystkich małych, dręczących małych zadań pod kontrolą czyni nas bardziej spokojny, mniej przytłoczeni.

www.gretchenrubin.com

4 thoughts on “Porządek wokół ciebie, to porządek w twoim wnętrzu… – 10 szybkich wskazówek

  1. Stosuje wszystkie zasady, mam sentyment jedynie do instrukcji. Trzymam je w pobliżu sprzętów, którym są dedykowane. I korzystam średnio co miesiąc – jak wyłącza się korki i trzeba ustawić zegar w piekarniku lub lodówka cieknie, bo coś przestawiłam, opierając się o wyświetlacz. O porządek dbam także w szafie- polecam wyrzucenie nieużywanych ciuchów ❤

  2. Kurczę, to zabawne że te punkty są tak proste i oczywiste, a jednocześnie normalnie człowiek by na to nie wpadł. Wyrzucanie niepotrzebnych rzeczy – tego w miarę pilnuję, z instrukcjami różnie bywa, większość jest pochowana z resztą papierów. Ale już gazety i gazetki mogą się przewalać tygodniami. Pora chyba wziąć się za porządki 😉 Pozdrawiam

    http://matkowac-nie-zwariowac.blogspot.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.