Zwyczajna Lipa i jej nadzwyczajne właściwości.

Najlepsze lekarstwo na stres, skołatane nerwy to  pójście do lasu. Przebywanie w  energii drzew, wiatru i słońca jest dla mnie na wyciągnięcie ręki, bo  pola,  wieś i las są tuż za rogiem. Od kilku dobrych lat nie stosuję „farmakologii”. Co więcej utwierdziłam się w swoim  będąc w jednej bandzie z „dziwakami” stosującymi homeopatię i ziołolecznictwo. Życie bez infekcji jest piękne! Błękitne niebo, słodki zapach lipy, koncert świerszczy. Spokój. Taka sytuacja. Lipa ma to do siebie, że życie w jej towarzystwie przestaje boleć. Kwiaty, które pozyskuję z lipy zrywam porą  bezdeszczową  najlepiej w południe.  Suszę je  w cieniu.

Lipa
Lipa

Natomiast proszek pozyskany z palonego drzewa lipowego pomaga w gojeniu stanów zapalnych. Najlepiej parzyć kwiaty lipy zalewając je zimną wodą i doprowadzając do wrzenia. Suszone kwiaty przechowuję w papierowych woreczkach (nigdy plastikowych) lub szklanych słojach.

Lipa
Lipa
Lipa jest drzewem działającym ochronnie. Nasi przodkowie zwracali się do niej o pomoc, kiedy bali się o dom, rodzinę, bliskich. Wierzyli w jej  moc i siłę umożliwiającą znalezienie najlepszego sposobu chronienia swojego gniazda. Lipa jest też źródłem natchnienia – odpręża, uspokaja, koi. Pod lipą można pisać wiersze. raporty i scenariusze. Lipa jest drzewem pod którym święte kapłanki sprawują nabożeństwa do różnych anielic i bogiń. Wprowadza równowagę wewnętrzną, uaktywnia siły umysłu.
Lipa
Lipa
W Polsce dziko rosną dwa gatunki lipy: lipa drobnolistna i szerokolistna, zwana również wielkolistną. Oba drzewa są długowieczne, rozłożyste i wysokie, ale to, co najważniejsze, czyli lecznicze działanie lipowych kwiatów jest u obu gatunków jednakowe.

610_8363

Lecznicze i pielęgnacyjne właściwości kwiatów lipy wynikają z charakterystycznego składu chemicznego. Lipowe kwiatostany zawierają:

flawonoidy (barwniki), które chronią komórki przed uszkodzeniem, wzmacniają naczynia krwionośne i działają rozkurczowo,
śluzy – działają osłaniająco, przeciwkaszlowo, łagodząco na błony śluzowe (żołądka lub gardła),
fitosteroli, mają m.in. właściwości przeciwzapalne,
kwasy organiczne, witamina C i PP (niacyna),
olejek eteryczny, który ma właściwości uspokajające i rozkurczowe.
Lipowe drewno (biel) zawiera związki o właściwościach przeciwbakteryjnych i uspokajających.

610_8390

Napary z kwiatów lipy drobnolistnej i szerokolistnej znane są głownie z właściwości napotnych, przeciwzapalnych i odkażających. Z powodzeniem stosuje się je pomocniczo w leczeniu grypy, przeziębienia i przy gorączce. Osłaniające i wykrztuśne działanie kwiatów lipy wykorzystuje się w chorobach górnych dróg oddechowych (m.in. łagodzą ból gardła i kaszel).

Badania dowodzą, że napary z kwiatów lipy obniżają napięcie nerwowe, ułatwiają zasypianie, a także utrzymują naczynia krwionośne w dobrej kondycji. Lipę warto stosować  w problemach z trawieniem – pobudza wydzielanie soków trawiennych, drewno wykorzystuje się w mieszankach ziołowych o działaniu moczopędnym i do produkcji węgla leczniczego.

Zewnętrznie napary z kwiatów lipy drobnolistnej i szerokolistnej stosuje się do przemywania podrażnionej wysuszonej, swędzącej skóry i miejsc po ukąszeniach owadów. Od czasu do czasu warto przygotowywać sobie kąpiele z dodatkiem lipowego naparu – zabieg taki odpręża i regeneruje skórę.

Lipa jest również  polecana w pielęgnacji włosów zniszczonych, przesuszonych
i sztywnych. Ze względu na substancje śluzowe lipa bardzo dobrze nawilża włosy, zmiękcza je
i uelastycznia. Dodatkowa zapewnia im ładny połysk. Włosom jasnym nadaje złocisty odcień.

 

Kwiaty lipy najlepiej sprawdzają się w formie płukanki.

Przygotowanie płukanki

2 łyżki stołowe (lub dwie torebki ekspresowe) suszonych kwiatów lipy zalewam litrem wrzącej wody i parzę pod przykryciem przez 20 minut. Po tym czasie napar przecedzam, a gdy ostygnie używam do ostatniego płukania włosów.

Najlepiej jest używać kwiaty lipy paczkowane luzem, niestety te w torebkach ekspresowych są mniej funkcjonalne – większość dobroczynnego śluzu zostaje w torebkach.

W celu wykonania kąpieli, kwiaty lipy gotujemy przez kilka minut, a napar wlewamy do wanny. Kąpiel polecana jest w przypadku problemów z zasypianiem i ogólnym rozdrażnieniu, czy też niepokoju. Kąpiel taka dodatkowo wygładza skórę i pozytywnie działa na włosy.

610_8352

Napisała – Dorota Pawelec

Zdjęcia – Tomasz Warchocki 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.