Cykl wydarzeń otwierających Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

W miejscu budowanego przez 40 lat Teatru w Budowie, powstała w Lublinie „instytucja idea” o nazwie Centrum Spotkania Kultur.  To  przestrzeń otwierająca miasto na świat, z salą operową dla 1000 widzów , przygotowana do wystawiania spektakli operowych i teatralnych; koncertów symfonicznych i muzyki rozrywkowej.

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie jest miejscem dialogu, spotkań oraz kreowania przyszłości, narzędziem w promowaniu i tworzeniu podstaw relacji międzykulturowych. Dzięki tej instytucji powstanie nowa platforma łącząca środowiska akademickie oraz historyczny Lublin. Centrum Spotkania Kultur to intelektualna i kulturalna wizytówka Lublina, Polski oraz Europy Środkowo – Wschodniej. 31 marca 2016r. odbyła się konferencja prasowa, na której oficjalnie został ogłoszony program otwierania CSK.

Cykl otwierania, 29 kwietnia 2016 r., rozpoczyna pierwszy koncert w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Aleksandra Kurzak i Roberto Algana, premierowo wspólnie w Polsce, zaśpiewają największe arie operowe Verdiego, Pucciniego i Dionizettiego z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego, dyrygowanej przez Bassema Akiki. W kolejnych odsłonach otwierania zobaczymy między innymi koncert Playing for Change, Amadou & Mariam i Gentlemana, przedstawienia baletowe AccademiaTeatro alla Scala i Nederlands Dans Theatre 2, wystawę fotografii Sebastião Salgado, Festiwal Podróży i Reportażu Kontynenty z udziałem pisarza Paula Theroux. Kulminacja, cyklu otwierania CSK, 1 października 2016 r., to Wielka Gala Otwarcia, ze spektaklem „Teatr w Budowie”, w wykonaniu lubelskich artystów m.in. Beaty Kozidrak, Krzysztofa Cugowskiego, Jana Kondraka, studio tańca UDS oraz koncertem Seala.

12671762_699618983474903_4547584656242135907_o
fot.: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Wydarzenia w cyklu otwierania to pewien manifest, reprezentują wybrane ścieżki programowe, po których będziemy prowadzić odbiorców Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.” – mówi Piotr Franaszek, Dyrektor instytucji – „ 40 lat trudnej budowy zamieniamy dzisiaj w wartość, która nas wyróżnia i definiuje, na tle europejskich instytucji kultury. Ewolucja i zdolność do transformacji stały się budulcem tożsamości Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Dlatego uruchamiamy się w cyklu wydarzeń i do udziału w tym procesie zapraszamy mieszkańców regionu i Polski.”

Program Centrum Spotkania Kultur w Lublinie obejmuje różnorodne obszary aktywności kulturalnej i artystycznej, których wspólnym mianownikiem jest spotkanie człowieka z człowiekiem. Główne linie programowe wprowadzają odbiorców w bogaty świat aktualnych międzynarodowych trendów, uwzględniając klasyczne pozycje, prezentowane na najwyższym poziomie. Linie programowe to kategorie znaczeń, które grupują projekty prezentowane w CSK wokół haseł: Spotkania z Mistrzami, Spotkania Kultur Świata, Sztuka Współcześnie, Neo Plemiona, Miejsce Spotkania.

„Stopniujemy napięcie poprzez prezentowanie kolejnych obszarów naszej działalności. Jednocześnie jest to metafora przemian, które zaszły w naszym regionie w ostatnich 40 latach. Dzisiaj Centrum Spotkania Kultur oferuje to, co wzbudza największe emocje w światowym krwiobiegu kulturalnym, za chwilę będziemy zasilać go naszymi projektami –unikatowymi i lokalnymi.” – tłumaczy Piotr Franaszek, Dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Bilety na pierwszy koncert w Sali Operowej i w cyklu otwarcia Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, będą kosztowały 80, 120, 160 i 220 złotych ( w zależności od miejsca na widowni). Można kupić je od poniedziałku, 4 kwietnia na witrynie www.eventim.pl oraz w punktach stacjonarnych w Lublinie oraz Białej Podlaskiej, Biłgoraju, Chełmie, Hrubieszowie, Krasnymstawie, Kraśniku, Łęcznej, Łukowie, Międzyrzeczu Podlaskim, Opolu Lubelskim, Radzyniu Podlaskim, Tomaszowie Lubelskim, Włodawie, Zamościu (Empik, Media Expert , Media Markt, Saturn).

kolaz_facebook_1200x450px_popr

Wybrane wydarzenia w cyklu otwierania Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (maj, czerwiec 2016 r.)

 • 29 kwietnia 2016 r. Aleksandra Kurzak i Roberto Algana, koncert operowy
 • 6 maja 2016 r. Playing for Change oraz Amadou &Mariam, koncert na Placu Tatralnym
 • 7 maja 2016 r. Academia Teatro alla Scala, balet Kopciuszek
 • 7-8 maja 2016 r. Maraton Lubelski, miasteczko maratończyków imprezy towarzyszące
 • 9 maja 2016 r. Open Stage studencki konkurs talentów, Fundacja Sztukmistrze i Katolicki Uniwersytet Lubelski
 • 13-14 maja 2016 r. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody,
  • David Lang
  • Theatre of Voices
  • CocoRosie
 • 20 maja 2016 r. Gala Żonglerska, Fundacja Sztukmistrze
 • 21 maja 2016 r. Agora Modernizmu, festiwal architektury
 • 27 maja – 7 sierpnia 2016 r. Sebastião Salgado, „Genesis” wystawa fotografii
 • 29 maja 2016 r. Dzień Dziecka, Plac Teatralny, dachy CSK, Ogród Saski
 • 2 czerwca 2016 r. Kreatywni 2016, projekt artystyczny
 • 3- 5 czerwca 2016 r. Kontynenty Festiwal Podróży i Reportażu, z udziałem Paula Theroux
 • 4 czerwca 2016 r Wodecki i Mitch&Mitch, koncert, finał trasy
 • 10 czerwca 2016 r. Land Art. Festiwal,miejska pasieka artystyczna,otwarcie wystawy oraz inauguracja projektu
 • 24-25 czerwca 2016 r. Nederlands Dans Theatre 2, balet, partner Lubelski Teatr Tańca
 • 5 sierpnia 2016 r. Olimpiada w CSK, impreza okolicznościowa w klimacie Brazylijskim na Placu Teatralnym
 • 3 września 2016 r. Gentleman, MTV Unplagged, koncert i wydarzenia towarszyszące
 • 1 października 2016 r. Wielka Gala Otwarcia
 • „Teatr w Budowie” – przedstawienie muzyczne z udziałem lubelskich artystów m.in. Beaty Kozidrak, Krzysztofa Cugowskiego, Jana Kondraka, studia tańca UDS
 • Seal – koncert

 Zapraszamy!

Źródło: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.